شهر سوخته آیوتایا

شهر سوخته آیوتایاشهر سوخته برای ما ایرانیان واژه آشنایی است. همانند شهر سوخته سیستان، در کشور تایلند نیز شهری تاریخی وجود دارد که از زیباترین آثار باستانی جهان است. این شهر برای بیش از 400 سال پایتخت تایلند بوده است و نه تنها برای تایلند بلکه برای سایر کشورهای جنوب شرق آسیا به عنوان نماینده فرهنگ و تمدن این مناطق اهمیت و احترام ویژه ای دارد.
این شهر در فاصله 90 کیلومتری شهر بانکوک قرار داشته و آثار باقیمانده از معماری آن بیانگر قدمت تاریخی تایلند است. آیوتایای مرموز و پر شگفتی از اصلی ترین جاذبه های توریستی تایلند است که هر ساله پذیرای گردشگران بسیاری از نقاط مختلف جهان است.
با گردش در این شهر شگفتی های بی نظیری خواهید دید. از جمله معابد بسیاری که تنها خرابه هایی از آنها به جا مانده اما هم چنان زیبایی مسحور کننده ای دارند. تاریخ، سلطنت 33 پادشاه بر این شهر را گواهی می دهد. آیوتایا که از بزرگ ترین و با شکوه ترین سرزمین ها در عهد خود بوده، در قرن شانزدهم میلادی در اوج قدرت سیاسی فرهنگی و اقتصادی بوده است.
اما متاسفانه در اواسط قرن هجدهم مغلوب قدرت برمه ای ها شده و امروزه تنها آثاری چند از آن شکوه و زیبایی به جا مانده است. این سرزمین به لحاظ استراتژیک در یک جزیره واقع شده که توسط سه رودخانه ای که شهر را به دریا وصل می کند، محاصره شده است.
به گفته باستان شناسان، این شهر بر اساس یک سیستم شهرسازی منظم ساخته شده که شامل جاده ها، کانال ها و خندق های اطراف شهر است. این طرح از موقعیت مکانی این شهر که بین سه رودخانه قرار داشت، بیشترین بهره برداری را می نمود که دارای سیستم هیدرولیکی مدیریت آب بود و از لحاظ تکنولوژی در جهان بسیار پیشرفته و منحصر به فرد بود.
با دقت در چیدمان شهری و بازدید از بناها، معابد، کوچه ها و تقسیم بندی فضای شهری به هنر استادانه معماری طراح یا طراحان این شهر شگفت انگیز و رویایی پی خواهید برد.

شهر سوخته آیوتایا

کتیبه ها و نقاشی های بجا مانده بر روی دیوارهای شهر تایید کننده هنر مردمان این شهر بوده است. شهر تاریخی آیوتایا به عنوان یک پارک تاریخی طبق قانون تایلند به منظور حفظ آثار ارزشمند این شهر از جمله عتیقه جات و سایر آثار هنری حفاظت می شود. برای بازدید از این شهر خیال انگیز باید با قایق از رودخانه گذر کرد. اغلب خرابه های این شهر در بخش شمال غربی جزیره قرار دارند.
میراث فرهنگی ایوتایا در قلب شهر قرار دارد. مجسمه های قدیمی بودا، صومعه های بودایی و خرابه های باستان شناسی، شما را به سفری طولانی در تاریخ می برد. این شهر علاوه بر صومعه ها دارای سه کاخ عظیم و مجلل است که پس از حمله برمه بازسازی شده اند.
مسیرهای درون و اطراف شهر برای عبور دوچرخه ها بازسازی شده اند و با دوچرخه به راحتی می توانید در شهر گردش کنید. در میان بسیاری از مکان های بازسازی شده ی این شهر معبد Wat Chai Watthanaram یکی از مکان های مورد توجه گردشگران تور تایلند است. تماشای غروب آفتاب از ایوان این معابد تصاویر خیره کننده ای را برای هر بیننده ای خلق خواهد کرد. مجسمه های عظیم بودا که با آرامش عجیبی در گوشه های این شهر نشسته اند، از دیگر جاذبه های گردشگری ایوتایا هستند.
یکی دیگر از شگفتی هایی که در ایوتایا شما را جذب خود خواهد کرد وجود سر مجسمه بودا درون ریشه درخت است. که تاکنون پرسش های زیادی را درباره علت قرار گرفتن این سر در ریشه درخت به وجود آورده است. عده ای معتقدند در هنگام حمله برمه ای ها تمام سرهای مجسمه ها جدا شده و این سر اتفاقی در این مکان افتاده است. عده ای دیگر بیان می کنند که سارقی این سر را از معبد دزدیده و در این مکان قرار داده است. به هرحال این منظره و سایر دیدنی های این شهر به انتظار بازدید شما نشسته اند!

شهر سوخته آیوتایا
Rated 4.5/5 based on 470 reviews