جشنواره های پاییزی چین

جشنواره های پاییزی چین


چین کشوری با سنتهایی دیرینه و عجیب است. سنتهایی که در فرهنگی چند هزار ساله و باورهای کهن این جمعیت انبوه ریشه دارند. سنتهای چینی در سراسر دنیا با فستیوالها و جشنهای شلوغ این مردم شناخته میشوند. جشنواره هایی از نور و رنگهای تند و روشن که با اژدها های رقصان و آتش بازی های پرشور هر رهگذری را هرچقدر هم بیگانه به خود جلب میکنند. در این مطلب به سراغ پاییز چین میرویم و مهمترین جشنواره های فصل هزار رنگ را در این کشور بررسی میکنیم
جشن نیمه پاییز
نیمه پاییز اولین جشن در فصل پاییز است و گاهی حتی در اواخر تابستان جشن گفته میشود. نیمه پاییز یکی از مهمترین مراسم چینی ها و به نوعی دومین جشن مهم آنها پس از سال نو چینی است.
براساس تقویم چینی این جشن در پانزدهمین روز از ماه هشتم چینی و هنگامی که ماه کامل است برگزار میشود . این جشنواره در سال 2018 مصادف با 24 سپتامبر در تاریخ میلادی و ودوم مهرماه در تاریخ شمسی است.
در حقیقت جشن نیمه پاییز جشن برداشت محصول و تشکر از ماه است. چینی ها در اساطیر خود برای ماه قدرت زیادی قائلند و درواقع از حدود سه هزار سال پیش به پرستش آن مشغول بوده اند. آنها باور دارند قدرت ماه است که موجب رسیدن محصولات کشاورزی میشود و با کامل شدن ماه، همه چیز در جهان به کمال خود میرسد به همین دلیل این روز برایشان نشانه همدلی و نمادی برای خوشبختی است.
در چین باستان این جشن به نوعی جشن ولنتاین چینی هم بوده و در آن افراد مجرد برای «پیرمرد ساکن در ماه» که الهه رساندن زوج ها به یکدیگر بود هدایایی تهیه میکردند و از او میخواستند برایشان همسری مناسب پیدا کند.

جشنواره های پاییزی چین

امروزه برای مردم چین این جشن به معنای دورهم جمع شدن خانواده و دیدار عزیزان است به همین دلیل در روز های نزدیک جشنواره خرید تور چین بسیار سخت خواهد بود. در غروب روز نیمه پاییز خانواده ها هرچقدر هم دور و مشغول به کار باشند دور هم جمع میشوند و با خوردن غذاهای سنتی این روز مثل خوراک اردک و تارو جشن را آغاز میکنند. بعد از شام نوبت هدیه به ماه میرسد ، هدیه ماه در این جشن کیکی گرد است که کیکِ ماه نامیده میشود.
یکی دیگر از نام های این جشنواره نیز کیکِ ماه است. و مردم سعی میکنند هرساله کیک های بزرگتری برای تقدیم به ماه بپزند. کیها که از یک تختخواب هم بزرگترند و تا دو متر طول دارند.
چینی ها بعد از شام در خانه نمیمانند آنها کیکی که پخته اند را به پارک ها میبرند و همانطور که به ماه درخشان خیره شده اند این شیرینی سنتی را میخورند. چینی ها اعتقاد دارند این کار برایشان خوش شانسی میآورد.البته جوانتها و کسانی که توانایی اش را دارند در این شب به بالای کوهها میروند تا به ماه نزدکتر شوند و نیروی بیشتری از او بگیرند یا خودشان را به لبه دریاچه ها میرسانند و تا در کنار بازتاب دریاچه از دیدن دو ماه لذت قدرت بگیرند. خود چینی ها میگویند ماه در این شب از تمام شب های سال بزرگتر است اما معمولا اینطور نیست و
از بخشهای دیگر جشن پرواز دادن فانوس ها و حدس زدن معماهای نوشته شده روی آنهاست. در این شب آسمان شهرهای بزرگ و دریاچه ها پر از نورهای رقصانی است که به سوی ماه میروند. درست مثل کودکانی که به مادرشان پناه میبرند. در برخی مناطق مانند هنگ کنگ نیز مراسم رقص اژدها برگزار میشود و خانواده ها در کنار هم از این رقص اسطوره ای لذت میبرند.علاوه بر هنگ کنگ مهمترین شهرهای برگزار کننده این فستیوال که بیشترین تعداد شرکت کننده و درخشان ترین آسمان را دارند چهار شهرِ؛ گوانگژو،هانگژو،شانگهای و پکن هستند البته دقت داشته باشید که این روز در چین تعطیل رسمی محسوب میشود
جشنواره تایفو
تایفو نام شهر زادگاه کنفوسیوس است و همه ساله در سالگرد تولد او یعنی 28 سپتامبر جشنواره ای برای یادبود او در این شهر برگزار میگردد. البته بزرگداشت این کهن فیلسوف چینی از 26 سپتامبر آغاز میشود و تا دهم اکتبر (چهارم تا هجدهم مهرماه) نیز ادامه دارد.
اما دیدنی ترین بخش این جشن مراسم روز تولد کنفوسیوس است. در این روز مراسم پرشکوهی برای گرامیداشت این اندیشمند چینی، در معبد و آرامگاه او برگزار میشود که شامل یک مراسم رقص با موسیی سنتی و رابت صدها کنگفوکار چینی است. شکوه این مراسم در کنار زیبایی های معبد همه ساله انبوهی از گردشگران را به این نقطه از استان جینینگ چین میکشاند تا ضمن دیدن مراسمی کهن با عقاید و اندیشه های این فیلسوف نامدار شرق نیز آشنا شوند.
جشنواره چانگ یانگ
این جشنواره که به جشن 9 دوگانه نیز مشهور است در نهمین روز از ماه نهم تقویم چینی برگزار میشود که در سال 2018 مصادف با 17 اکتبر یا 25 مهر است . در آیین تائوییسم که نوعی دین کهن چینی است عدد شش نماد یین یا تاریکی است و عدد 9 نماد یانگ یا روشنایی است.
چانگ یانگ در میان مردم چینی روزی خوش یمن محسوب میشود در این روزها مردم از خانه بیرون میروند و دسته جمعی به ارتفاعات و کوهها صعود میکنند ، نوشیدنی گل بابونه و کیک خرمای چینی میخورند. اما دلیل این کارها چیست؟
افسانه ای حالب پشت این جشن وجود دارد ، بر اساس این افسانه در روزگاران گذشته در رودخانه روه یک دیو بزرگ زندگی میکد، هربار که دیو سر از آب بیرون می آورد از بوی دهانش بیماری طاعون شایع میشد و مردم شهر را میکشت. در شهر پسر جوانی به نام هوان جینگ زندگی میکرد که پدر و مادرش را بر اثر بیماری از دست داده بود او که قصد داشت مردمش را از شر شیطان طاعون خلاص کند شنید که مردی نامیرا در کوههای اطراف زندگی میکند و میتواند راز کشتن دیو را به او بگوید. هوان جینگ نزد نامیرا رفتو شاگرد او شد.
نامیرا کم کم راه کشتن دیو را به او یاد داد و عاقبت به او گفت که دیو طاعون دوباره در نهمین روز از ماه نهم بیدار خواهد شد و از آب بیرون خواهد آمد. هوانگ حین به شهر بازگشت تمام مردم و خانواده اش را به کوه فرستاد و خودش با یک کوزه نوشیدنی بابونه و شاخه ای از خرمای چینی (میوه ای شبیه زغال اخته) ب کنا رود رفت. وتی دیو از آب خارج شد از بوی نوشیدنی و خرما به سرگیجه افتاد و هوانگ جین توانست با شمشیرش او را بکشد. به همین دلیل است که مردم برای بزرگداشت این روز به کوهها میروند و با حلقه های گل بابونه از خانه هایشان در برابر شیاطین حفاظت میکنند.
خوراکی مهم این روز هم کیکی است به نام چانگ یانگ که از آرد برنج و خرمای چینی پخته میشود و با گردو بادام تزیین میگردد. این کیک پنج رنگ از نه لایه روی هم شبیه به یک برج تشکیل شده و بالای آن پرچم قرمز کوچکی نیز نصب میشود.
جشنواره بین المللی عکاسی پینگ یائو
در طول این جشنواره هنری که از 19 تا 25 سپتامبر برگزار میشود شهر باستانی پینگ یائو به یک نمایشگاه عکاسی بزرگ در فضای باز بدل میشود. این شهر تاریخی که به عنوان میراث جهانی در سازمان یونسکو ثبت شده همه ساله میزبان عاشقان هنر عکاسی از هر سطحی است. این نمایشگاه مهمترین رویداد هنری عکاسی در چین است.

جشنواره های پاییزی چین
Rated 4.5/5 based on 470 reviews