خور دبی

خور دبی


در سال 2015 امارات متحده عربی در حدود 8/14 میلیون نفر بازدید کننده از سراسر دنیا داشت و توانست رتبه دوم را در میان کشور های خاورمیانه به عنوان مقصد گردشگران کسب کنند.
در این میان ، دبی بزرگترین شهر کشور امارات واقع شده اطراف خلیج فارس یکی از پر بازدیدترین شهرها است. بعلاوه پیشرفت های زیاد این شهر و ساختمان های توسعه یافته آن باعث برگزاری رویداد های مختلفی از جمله مسابقات ورزشی در آن شده است.
خور دبی ، خور آب شوری که شهر دبی را به دو قسمت دیره و بر دبی تقسیم می کند. اولین پلی که این دو قسمت را به یکدیگر متصل کرد، ال مکتوم نام داشت. البته الان گذرگاه های دیگری همچون؛ پل شندغه، پل قرهود و پل معبر خلیج تجاری نیز این دو سو را به یکدیگر متصل می کند. بسیاری از غواصان برای یافتن مروارید به این خور می آمدند.
با توجه به آب گرم و کم عمق ماهی های زیادی در این خور وجود داشت و به همین دلیل خور به یکی از بندرگاه های مهم برای صنعت ماهیگیری تبدیل شد و بسیاری از هند و آفریقای شمالی به آن می آمدند.

خور دبی

اما این بندر کوچک مناسب برای رفت و آمد کشتی های بزرگ نبود در نتیجه خور را لایروبی کردند تا کشتی های بزرگتر نیز بتوانند در این بندر توقف و بارگیری کنند. برای رفتن از سمت شرقی به غربی دبی می توانید از قایق های عربی به نام عبره استفاده کنید. هزینه جابجایی با این قایق ها نیز اندک است.
دیدن طلوع افتاب را نزدیکی خور از دست ندهید. شما انعکاس نور افتاب بر فراز آب های نیلگون خور را می توانید مشاهده کنید. در همان هنگام کشتی های مسافربری و باربری نیز به فعالیت خود ادامه می دهند. هوایی خنک در موقع طلوع خورشید لذت این منظره را دوچندان می کند.
خور دبی از قلب شهر دبی عبور می کند. لنج ها و قایق های فراوانی در این خور قرار دارد و می توانید زمان زیادی را در آن سپری کنید و لذت ببرید. شما می توانید در کشتی هایی که دور تا دور آن با شیشه پوشیده شده است، غذای خود را صرف کنید. در آرامش خور و در تاریکی شب رقص نور ساختمان های بلند اطراف را ببینید و لحظاتی رمانتیک و عاشقانه را تجربه کنید.
اجاره قایق نیز یکی دیگر از فعالیت های هیجان انگیزی است که شما می توانید در مدت زمان اقامت خود در دبی و بازدید از خور انجام دهید. در مدت دو ساعت شما می توانید بر آب های خور قایق سواری کنید و از خوراکی و نوشیدنی های خوشمزه لذت ببرید. همچنین دیدن مناظر زیبای اطراف خور نیز هیجان انگیز و شادی مضاعفی به گردشگران تور دبی می بخشد.
از دیگر دلایلی که دبی را شهری محبوب در خاورمیانه کرده است، فروشگاه های بزرگ و جذاب آن است. نه تنها مراکز خرید مدرن بلکه بازار های سنتی نیز طرفداران زیادی بین بازدید کنندگان این شهر دارد. اگر به دبی سفر کنید، قطعا زمزمه هایی از بازار محبوب طلای آن یا همان سوق الذهب می شنوید. در کنار آن بازار ادویه سوک را می بینید. که پر از مغازه های کوچک و بزرگ است.
کمتر گردشگری می تواند در مقابل استشمام آن همه بوی متنوع مقاومت کند و دست به خرید نشود. به شما بازدید از این بازار قدیمی را نیز پیشنهاد می کنیم . بازدید از مناطق قدیمی اطراف خور را از دست ندهید.
دهکده میراثی که در نزدیکی دهانه خور قرار دارد سبک زندگی مردم در زمان های گذشته را نشان می دهد. در آن زمان مردم بیشتر برای گذران زندگی به غواصی و ماهیگیری می پرداختند. پس از گشت و گذار در آبادی و آشنا شدن با زندگی سنتی مردم دبی می توانید در کناره خور قدم بزنید و به کافه ها سری بزنید تا چایی و قهوه بنوشید. از دیگر مناطق سنتی که می توانید به آن سر بزنید می توان به منطقه بستیکه دبی اشاره کرد.
مکانی که در آن می توانید بادگیرهایی  همانند آنچه در یزد وجود دارد را مشاهده کنید. بادگیر هایی که برای خنک کردن منازل در آن زمان ها استفاده می شده است. لازم است بدانید حتما در سفر به منطقه خور به پارک کریک هم بروید.
پارکی زیبا و مناسب برای تمام اعضای خانواده. شما در پارک می توانید به باربکیو بپردازید. دوچرخه ای کرایه کنید و زمانی را در پارک به گردش بپردازید و یا از تله کابین استفاده کنید و شهر را از بالا ببینید. در این پارک فضایی مخصوص برای بازی کودکان نیز وجود دارد که از همه لحاظ این مکان را به فضایی مناسب برای خانواده ها تبدیل کرده است.

خور دبی
Rated 4.5/5 based on 470 reviews