قلعه کورن والیس مالزی

قلعه کورن والیس مالزی


جزیره پنانگ مالزی مملو از بناهای ارزشمند تاریخی و آثاری بجا مانده از استعمار بریتانیا در این منطقه است. یکی از معروف ترین این آثار قلعه کورن والیس است که در بخش شمال شرقی سواحل پنانگ در ایالت جورج تاون و در نزدیکی برج ساعت یادبود ملکه ویکتوریا قرار دارد. به طور دقیق تر قلعه واقع در خیابان” Lebuh Light” در لبه مرکزی جرج تاون ساخته شده است.

این موقعیت مکانی امکان بازدید را برای گردشگران تور مالزی که در جرج تاون ساکن شده اند، راحت تر کرده است.
زمین قلعه شبیه به طرح ستاره است و دیوار های اصلی به ارتفاع 3 متر دورتا دور قلعه را محصور ساخته اند. پیش از این دیوارها با تنه نخل نیبونگ ساخته شده بودند که بعدها با دیوارهای سنگی جایگزین شدند.

بزرگترین قلعه در تمام مالزی با مساحتی نزدیک به 1400 متر مربع، که برای اولین بار به دستور فرانسیس لایت و پس از شکست سلطان کداح ساخته شد. بنای اولیه تماما چوبی بوده و برای مقاومت در برابر حملات جنگجویان ناپلئون ساخته شد. مدت ها بعد در سال 1808 بنای چوبی با جایگزین های مستحکم تر و با دوام تری بازسازی شد.

قلعه کورن والیس مالزی

اما امروزه در اثر عوامل مختلف محیطی تنها دیواره اصلی قلعه بجا مانده است و بخش های داخلی قلعه

تخریب شده اند. در سال های اخیر این قلعه مورد بازسازی های گسترده قرار گرفته است. بطوری که برخی بخش های آن به دلیل مرمت قابل بازدید نیست.

امروزه این قلعه برای بازدید عموم و به محل برگزاری جشنواره ها و گالری های مختلف تبدیل شده است. آمفی تئاتر و مراکز خرید صنایع دستی و نیز فروشگاه های مواد غذایی از مکان های جذاب این قلعه محسوب می-شوند.
در ورودی اصلی قلعه پیکره برنزی مردی اروپایی و کلاه در دست که با اقتدار ایستاده و به دوردست ها خیره شده است، اولین چیزی است که پس از ورود به قلعه با آن مواجه خواهید شد. این مجسمه برای گرامیداشت فرانسیس لایت بانی اصلی قلعه قرار داده شده است.

درون قلعه، سلول های زندان، سربازخانه ها، انبارهای ذخیره سازی مهمات، یک چراغ دریایی برای ارسال سیگنال به کشتی ها و پرچم اصلی هنوز هم وجود دارند. سلول های این قلعه که زمانی محلی حبس سربازان دشمن بوده است، امروزه به غرفه های ویژه برگزاری نمایشگاه و گالری ها تبدیل شده است.

 توپ های جنگی بزرگی بر بلندای دیواره های قلعه توجه شما را به خود جلب می کنند که از قدیمی ترین میراث قلعه هستند. این توپ ها توسط هلندی ها به سلطان کداح تقدیم شده بود و به عنوان نماد باروری در گوشه های قلعه قرار داده شده بود. در افسانه های پیشینیان آمده است که زنان نابارور با قرار دادن گل در لوله این توپ ها ناباروری خود را درمان خواهند کرد.

برای دیدن از این مکان تاریخی نیازی به برنامه ریزی ندارید. قلعه را می توانید پس از پیاده روی صبح گاهی در مسیر ساحلی جرج تاون ببینید. این قلعه مکان مناسبی برای شروع یک روز پر ماجرا در پنانگ است. بازدید از قلعه از اوایل صبح تا عصر امکان پذیر است و هزینه ورودی برای افراد بزرگسال 20 رینگیت است.

علاوه بر مسیر پیاده روی ساحلی، می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی مثل اتوبوس و تاکسی هایی که همه روزه از روبروی قلعه گذر می کنند، استفاده کنید.

قلعه کورن والیس مالزی
Rated 4.5/5 based on 470 reviews