اگر در جنگل گم شدیم چگونه نجات پیدا کنیم

اگر در جنگل گم شدیم چگونه نجات پیدا کنیم


گشت و گذار در جنگل لذت های خاص خود را دارد. ماجراجویی در میان انبوه درختان و تنفس در هوایی فوق العاده پاکیزه از کارهای ضروری است که جسم و روح به آن نیازمند است. طبیعت سرسبز روح آدمی را صیقل می دهد، جریان خون بدن را بهتر می کند و به ریه ها اجازه می دهد لحظاتی از دود و آلودگی های شهری در امان باشند. حال که همه این ها را می دانید، بهتر نیست آخر هفته خود را در یکی از جنگل های بکر به خوبی بگذرانید؟
البته ماجراجویی در جنگل، به ویژه در جنگل های بزرگ دارای خطرات مختلفی است که اگر قوانین مربوط به جنگل گردی را رعایت نکنید، ممکن است دچار مشکل شوید. یکی از این مشکلات گم شدن در جنگل است.
در این بخش به صورت مختصر و مفید برای شما توضیح می دهیم که اگر دچار این مشکل شدید، چه اقداماتی انجام دهید.
قبل از هرچیزی باید بگویم بهتر است تنها به جنگل نروید. همراهی گروهی با دوستان و افرادی که تجربه حضور در چنین جنگل هایی را دارند، مزیت بزرگی است. اگر چنین دوستانی ندارید راه ساده تر انتخاب یک تور حرفه ای پیاده روی در جنگل است. همراهی با تور دردسرهای احتمالی را ندارد.

سوت، چراغ قوه، قطب نما، فندک و برچسب های رنگی از ابزار ضروری است که یک فرد باید در جنگل گردی همراه داشته باشد. اولین و مهمترین نکته حفظ آرامش است. اگر دچار استرس شوید تمرکز خود را از دست می دهید و بجای پیدا کردن راه حل، دچار سردرگمی بیشتری می شوید.

اگر در جنگل گم شدیم چگونه نجات پیدا کنیم

نشانه گذاری کنید. مثلا می توانید از برچسب های رنگی و غیرپلاستیکی استفاده کنید. این روش کمک می کند مسیری را که طی کرده اید گم نکنید.
اگر نمی توانید به یاد بیاورید که از چه مسیری و چگونه به این نقطه رسیده اید، باید با حفظ آرامش به راه حل فکر کنید. به خود بگویید هیچ اتفاقی نمی افتد و من می توانم به راحتی مسیر درست را انتخاب کنم. سعی کنید بی جهت و بی هدف هر مسیری را ادامه ندهید. سر جای خود بایستید و از قطب نما استفاده کنید. جهت های جغرافیایی را با مسیرهای پیش روی خود تطبیق دهید و به یاد بیاورید که از کدام جهت وارد جنگل شده اید.
سوت کشیدن به دوستانتان کمک می کند راحت تر شما را پیدا کنند. در هنگام سوت کشیدن سعی کنید در یک نقطه مرتفع قرار داشته باشید تا امواج صوتی آن در لابلای درختان خفه نشود. همچنین خودتان هم راحت تر دیده شوید.
در تاریکی بهتر است حرکت نکنید. این کار موجب سردرگمی بیشتر شما می شود. همانجایی که هستید اطراق کنید و در روشنایی روز بعد به دنبال پیدا کردن مسیر صحیح باشید. کمی استراحت فکر شما را بازتر می کند.
یکی از راه های ساده این است که اگر در جنگل رودخانه یا جوی آبی پیدا کردید مسیر حرکت آب را دنبال کنید. معمولا این مسیر به یک روستا ختم می شود. در پیاده روی خود در جنگل حتما از آب و خوراکی های همراه خود به صورت بهینه استفاده کنید تا اگر گم شدید، مشکل کمبود آب و غذا نداشته باشید.
اگر تصور می کنید از مسیر اصلی خیلی دور شده اید، سعی کنید از زمانی که در اختیار دارید به بهترین نحو استفاده کنید. به این صورت که تا هوا روشن است اسباب مورد نیاز برای گذران شب در جنگل را فراهم کنید تا بتوانید بدون ایجاد مشکلی شب را به صبح برسانید. پیدا کردن پناهگاهی امن در یک غار یا زیر یک صخره و یا یک جان پناه اولین اقدام است. پس از آن فراهم کردن چوب خشک برای روشن کردن آتش به منظور گرم شدن و فراری دادن حیوانات مزاحم است.
آرامش شب به شما آرامش می دهد و در صورت نداشتن قطب نما، می توانید از آسمان شب و ستاره ها کمک بگیرید تا جهت های قطبی را بهتر پیدا کنید. اگر در مسیر خود رد پا یا اثری از حیوانات گوشت خوار دیدید سعی کنید ا با احتیاط از این مسیر دور شوید.
حتی اگر بسیار گرسنه بودید، از خوردن میوه های عجیب و ناشناخته در جنگل خودداری کنید. چرا که احتمال سمی بودن آن وجود دارد. همچنین از خوردن آب برکه ها خود داری کنید. قبل از اینکه خیلی تشنه شوید راه اصلی را پیدا می کنید!
و در آخر به یاد داشته باشید که انسان جزئی از طبیعت است و با گم شدن در آن مشکلی برای شما پیش نمی آید. بزگترین مشکل ترس و نگرانی خود شماست که بسیار خطرناک خواهد بود.

اگر در جنگل گم شدیم چگونه نجات پیدا کنیم
Rated 4.5/5 based on 470 reviews