غار گوا تمپورانگ  مالزی

غار گوا تمپورانگ مالزی


گوا تمپورانگ، آبشاری از سنگ
غار گوا تمپورانگ درایالت گوپنگ با 4.5 کیلومتر طول ،یکی از زیباترین و طولانی ترین غارهای مالزی،  مکان مورد علاقه کوهنوردان و گردشگران تور مالزی طبیعت است .
بخشی از این تونل آهکی، به عنوان یک غار نمایشی با نورپردازی الکتریکی و پیاده رو توسعه داده شده وتورهای مختلفی د آن بگزار میگردد. با استفاده از یک راهنمای حرفه ای و
یک کلاه چراغدار گردشگران میتوانند در مسیرهای متنوع این غار تجارب هیجان انگیزی کسب کنند. در داخل این غار رود خانه ای کم عمق به طول 1.6 کیلومتر جاریست. همچنین این غار خانه هزاران خفاش است و بازدید کنندگان علاوه بر دیدن خودِ آنها میتوانند شکلهای عجیب و بعضا زیبایی را که از اثر فضولات آنها بر روی سقف ایجاد شده ببینند.
غار تمپورانگ از شرق به غرب به طول 2 کیلومتر از زیر تپه های سنگ آهکی که به نام های گونانگ تمپورانگ و گونانگ گاجا شناخته میشوند می گذرد. این تپه ها حدود 500 متر ارتفاع دارند تمپورانگ در زبان باهاسا به پوسته نارگیل گفته میشود و دلیل این نامگداری نیز شباهت سقف این غار به پوسته نارگیل است.

 غار گوا تمپورانگ  مالزی

غار تمپورانگ از 5 حفره بزرگ ساخته شده:
حفره آبشار سنگ طلایی : این گالری با ارتفاع 90 متر شامل یک آبشار سنگ صاف استکه به دلیل عبور رودخانه از روی آن طلایی به نظر میرسد.
حفره گرگاسی (غول پیکر): این غار حاوی ستون هایی عطیم با ارتفاعی بیش از 15 متر است.
حفره معدن قلع : در اینجا میتوان آثار حفاری هایی که توسط معدنچیان قلع انجام شده را دید.
حفره عالم : این تالار به دلیل عظمتش به این نام خوانده میشود. ارتفاع سقف این تالار به 72 متر میرسد
حفره میدان جنگ: در میدان جنگ، استالاکتیتها و استالاگمیت های فراوانی شبیه سربازان در کنار هم قرار گرفته اند یکی ازمشهورترین این استلاگمیتها به سرباز کشته شده مشهور است.
گفته میشود این حفره ها 10،000 سال قدمت دارند .
ساختارهای مختلف کلسیم و سنگ مرمر در هریک از این پنج حفره در واقع به دلیل تفاوت در دما و سطح آب آنهاست. در این غار انواع مواد معدنی مانند روی و سنگ مرمر یافت میشود و حتی در طول قرن گذشته بخشهایی از غار به عنوان معدن روی مورد بهره برداری قرار گرفته .
در طول بحران مالایی (1960-1948) نیز، چریک های کمونیست از غار به عنوان مخفی گاه استفاده می کردند و برخی از گرافیتی های آنها هنوز بر روی دیوارها دیده می شود یکی از این گرافیتی ها شبیه نقاشی ماشین سر هنری گرنی است و ممکن است حتی نشان دهنده نقشه ترور او باشد.
در سال 1995 کار تبدیل غار به جاذبه توریستی شروع شد و مسیرهای راهپیمایی فولادی و بتنی در محل قرار گرفت، سکوهایی برای تماشای استلاکتیتها و نرده های برای ایمنی نصب گردید و همچنین فضاهای دیدنی غار با چراغ های نقطه ای روشن شد.

غار گوا تمپورانگ مالزی
Rated 4.5/5 based on 470 reviews