معبد هارماندیر صاحب

معبد هارماندیر صاحب


هند کشوری است که هر ساله تعداد زیادی گردشگر برای بازدید از مناطق زیبایش به آن سفر می کنند. با توجه به جمعیت زیادی که این کشور دارد می توان با ادیان متفاوتی در آن آشنا شد. یکی از این آیین ها، سیک است. مذهبی که در قرن پانزدهم در پنجاب هند افرادی را مجذوب خود کرد. پیام اصلی این آیین یکتا پرستی است و همانند دیگر ادیان خود پرستی را نهی کرده و بر برابری مردم تاکید می کند.

امیر تاسار مرکز شهرستان امرتسر است. در 378 کیلومتری شمال غربی دهلی. زیارتگاه اصلی افراد پیرو دین سیک که معبد طلایی نام دارد، در این شهر واقع شده است. معبد هارماندیر صاحب در قرن 16 به خاطر توصیه و سفارش Sri Guru Amar Dass Ji (سیک گرو سوم) انجام شد.

 سیک گرو چهارم (Sri Guru Ram Dass Ji ) در سال 1577 ابتدا حفاری برای ساخت استخر را آغاز کرد. این استخر توسط کانالی به رودخانه راوی متصل است. سیک گرو پنجم (Sri Guru Arjan Dev Ji ) شروع به ساخت معبد کرد و در سال 1604 تکمیل شد. پس از تکمیل ساخت معبد استخر از آب پر شد. این معبد نشان دهنده هویت و شکوه سیک هاست که در ظاهر و داخل آن قابل مشاهده است.

معبد هارماندیر صاحب

در 16 اگوست 1604 سیک گرو پنجم اولین نسخه کتاب مقدس سیک را را تکمیل کرد و در معبد قرار داد. اولین روحانی این مکان مقدس Baba Budha Ji بود. از لحاظ جغرافیایی این پرستشگاه در امریتسار هند قرار دارد. از تمامی مذاهب، نژاد ها و کشورها برای بازدید از این مکان مقدس می آیند. و هر کسی با هر ایینی فضای روحانی موجود در این مکان را احساس می کند.

جالب است بدانید این معبد که معماری خاص سیک را دارد در سطحی پایین تر از سطح زمین ساخته شده است تا به انسان ها درس فروتنی و برابری بشر را بدهد. چهار در ورودی در اطراف این پرستشگاه است که نماد خوش آمد گویی به تمامی مردم و ادیان در دین سیک است. عبادگاه از سمت غرب با گذرگاهی مرمرین از استخر عبور می کند. این تک گذرگاه نماد این است که تنها یک هدف وجود دارد. هر روزه بیش از 100 هزار نفر از این معبد دیدن می کنند. این آمار نشان می دهد که این زیارتگاه مقدس بیشترین بازدید را در مقایسه با دیگر مکان های پنجاب دارد.
 
این معبد که با ترکیبی از معماری هندی و اسلامی ساخته شده است، دارای گنبدی طلایی با طرح نیلوفر آبی، سمبل پاکی در دین سیک است. قسمت پایینی آن از سنگ مرمر سفید ساخته شده است که طرح ها منبت ها و حکاکی های بسیاری بر روی آن به شکل گل و حیوانات وجود دارد.

عبادگاه با حمله افغان ها تخریب شد و در سال های 1839-1801 مهاراج رنجیت آن را با سنگ مرمر و مس دوباره بازسازی کرد. در نهایت ان را با 750 کیلوگرم طلای 18 عیار پوشش داد. درون معبد نیز تندیس هایی از خداوند هندو، لوستر های بزرگ الهه آب و خداوند باد قرار دارد.

به علت حمله نیروهای هندی به این معبد برای بیرون راندن افراد تندرو در مذهب سیک که از این عبادتگاه به عنوان پناهگاه استفاده می کردند در سال 1984 هارماندیر صاحب آسیب جزئی دید. اما پس از آن این ساختمان دوباره تعمیر شد.

در قسمت شمالی استخر تالار Teja Singh Samudri (برج ساعت) قرار دارد که دفتر اصلی کمیته عالی مدیریت معبد در آن است. در شرق آن سالن غذا خوری بزرگی وجود دارد که هر روزه به زائران و بازدیدکنندگان بسیاری سرویس دهی می کند.

در همه ی ماه ها امکان بازدید از این معبد برای گردشگران تور هند وجود دارد اما در تابستان هوا بسیار گرم و در زمستان بسیار سرد است. بنابراین بهترین زمان برای رفتن به این عبادتگاه ماه های اکتبر تا مارچ است. هزینه بازدید از این مکان زیبا رایگانهمه ساعات شبانه روز پذیرای بازدیدکنندگان است.

معبد هارماندیر صاحب
Rated 4.5/5 based on 470 reviews