جنگل کانچانبوری و راز راه آهن مرگ

جنگل کانچانبوری و راز راه آهن مرگ


پل رودخانه کوای یکی از شاهکارهای سینما کلاسیک است فیلمی جنگی براساس یک شاهکار مهندسی زیبا اما غیر انسانی در جنگ جهانی دوم. در زمان جنگ، ارتش ژاپن کشور برمه را که یکی از مستعمرات انگلستان بود تصرف کرد ژاپنی ها برای آنکه بتوانند نیروهای خود را بین تایلند و برمه جابجا کنند تصمیم گرفتند خط آهن سیام را گسترش دهند و به برمه بکشند.
این خط آهن کشیده شد اما به قیمت خون ده ها هزار نفر از مردم محلی و اسرای جنگی که به زور مجبور به کار بر روی این مسیر شدند. به همین دلیل خط آهن سیام به خط اهن مرگ مشهور شد.راه آهن مرگ از دره ها و رودهای زیادی میگذشت یکی از مهمترین این رودها رودخانه کوای بود پلی که بر روی آن ساخته شد یک شاهکار مهندسی است .
برای ساختن این راه آهن بین ۱۸۰.۰۰۰ الی ۲۵۰.۰۰۰ کارگر محلی و بیش از ۹۰.۰۰۰ اسیر جنگی از متفقین به کار اجباری گرفته شده بود و در جریان ساختن این خط آهن نیز ۹۰.۰۰۰ کارگر محلی و بیش از ۱۲.۰۰۰ اسیر جنگی جان خود را از دست داده اند پل رودخانه کوای نماد رنج و دردی است که جنگ با خود برای انسان ها به ارمغان می آورد رودخانه کوای و این پل مشهور در استان کانچانبوری تایلند قرار دارند و امروزه یکی از مهمترین یادبودهای جنگ جهای دوم برای کسانی است که در حین ساخت راه آهن مرگ کشته شدند در این شهر قرار دارد
این استان سومین استان بزرگ تایلند است و تنها ۱۲۹ کیلومتر با پایتخت فاصله دارد. این استان با جنگل های همیشه سبز پوشانده شده و میانگین دما در طول سال در آن در حدود ۲۹ درجه سانتی گراد است که دمای بالایی محسوب می شود و رطوبت در برخی فصول سال به ۸۰ درصد نیز می رسد.


جنگل کانچانبوری

چندین پارک ملی و پارک کوهی در حیطه این استان واقع شده اند که از جمله آنها می توان به اراوان، سای یوک ، خائو لائم ، تونگ فا فوم و ... اشاره کرد. پارک حفاظت شده تونگ یای نارسوان در این استان که محیط زیست گونه های بسیاری از حیوانات است در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. آبشارپا تات که در محوطه پارک ملی «کوییان سریناگاریندرا» قرار دارد.
آبشاری سه طبقه است که آب آن تنها از یک چشمه کوچک تامین میشود . هر طبقه آبشار، ارتفاع زیادی دارد و به خصوص در فصل های بارانی، بازدید از این آبشار پلکانی تجربه ای باورنکردنی است غار «تام ساوان» نیز در همین پارک واقع شده است و از کشف آن هم مدت زیادی نمی گذرد. در این غار نقاشی های باستانی هم کشف شده که جذابیت آن را صد چندان کرده اند
پارک ملی سای یوک که به عنوان جنگل کانچانبوری مشهور است در سال 1980 میلادی به عنوان یکی از پارک های ملی تایلند معرفی شد. بیشتر محوطه اش را مخلوطی از جنگل های خزان شونده و جنگل های همیشه سبز فرا گرفته است. این پارک، زیستگاه طبیعی کوچک ترین گونه خفاش هاست که با عنوان خفاش دماغ خوکی شناخته می شوند.
طبقه نظر کارشناسان، این منطقه در عین حال از زیستگاه های پیشاباستانی انسان ها در دوران پارینه سنگی بوده است. آبشار «سای یوک نوی» این آبشار در محوطه پارک ملی «سای یوک» قرار دارد و یکی از زیباترین نقاط توریستی مورد توجه گردشگران تور تایلند به شمار می آید.
به خصوص در فصل های بارانی- بین ژوییه و اکتبر- این زیبایی چند برابر می شود. نقل است که پادشاه رامای پنجم به این آبشار علاقه زیادی داشت و از آن دیدن می کرد. با یک قطار مخصوص هم می توان به سمت این آبشار حرکت کرد و از زیبایی های آن لذت برد. دهکده فیل های «سای یو با گردشی سی دقیقه ای روی فیل ها و دیدن مناظر زیبای اطراف را در اختیار شما قرار خواهد داد.
نمایش فیل ها هم هر روزه در این دهکده اجرا می شود. فاصله این دهکده تا کانچانابوری حدود سی دقیقه است. پارک ملی اراوان هم مساحتی نزدیک به ششصد هزار متر مربع دارد و در سال 1975 میلادی به عنوان یکی از پارک های ملی تایلند معرفی شده است. یکی از مهم ترین جاذبه های توریستی این پارک، آبشاری است که به کرانه رودخانه کوای می ریزد. آبشار اراوان 1500 متر ارتفاع دارد و می توان آن را در هفت سطح مشاهده کرد و جای شنا هم فراوان است.
مهم ترین جذابیت فرهنگ منطقه کانچانابوری ، رقص محلی آنهاست که از پانصد سال پیش نماد آنان بوده است محلی ها این رقص را در روزهای جشن سونگ کران و نیز جشن سال نو اجرا می کنند. در جریان این مراسم، زن و مرد با صدای طبل می رقصند و آواز می خوانند . روز قایق ها یکی دیگر از مراسم مهمی است که در ان شهر گرامی داشته میشود این مراسم در اوایل ماه نوامبر و در کرانه رودها در کانچانابوری برگزار می شود و انواع فعالیت ها و ورزش های آبی در جریان آن انجام می شود
برای رسیدن به کانچانبوری میتوان از اتوبوس و قطار استفاده کرد اتوبوس ها و مینی بوس های مختلف در فاصله ای بین دو تا سه ساعت به مقصد می رسند. قطارهای بانکوک نیز دو بار در روز به سمت کانچانابوری حرکت می کنند.

جنگل کانچانبوری و راز راه آهن مرگ
Rated 4.5/5 based on 470 reviews