مسجد کاپیتان کلینگ پنانگ

مسجد کاپیتان کلینگ پنانگ


جزیره خیال انگیز پنانگ در مالزی شهری تاریخی، تفریحی است که در نقطه به نقطه آن یادگارهایی از استعمار بجای مانده است. این شهر دیدنی از منظر اقتصادی و صنعت توریسم، جایگاه ویژه ای در مالزی دارد.
کشور مالزی و به ویژه جزیره پنانگ به سبب موقعیت جغرافیایی ویژه ای که دارد، در طول قرن ها مورد توجه قدرت های بزرگ اقتصادی قرار گرفته است. از روزگاران قدیم کشتی های چینی برای ارتباط با دنیای بیرون می بایستی از تنگه مالاکا عبور می کردند.
مسیری که تا به امروز رو به راه است. از این رو این مناطق مورد توجه استعمارگران بزرگی همچون بریتانیا قرار گرفت که تا سالیان طولانی از این سرزمین ها بهره برداری می-کردند. کشور هند نیز بزرگترین مستعمره بریتانیا بود و به همین دلیل پس از تسلط بریتانیا بر کشور مالزی و مناطق مهمی همچون پنانگ، سربازان هندی در سرتاسر مالزی پراکنده شدند.
یکی از آثار بجا مانده از این دوره از تاریخ مالزی را در پنانگ خواهید دید. سربازان هندی که در قرن هفدهم پنانگ ساکن شدند، مسلمانان هندی بودند که شروع به ساخت بناهای بسیار زیبا و به سبک هندی در این مناطق کردند. از جمله این بناهای دیدنی مسجد کاپیتان کلینگ است.

در سال 1801 میلادی، مسجد کوچک و آجری یک طبقه ای به دست سربازان هند شرقی ساخته شد. تمام آنچه در ساخت این بنا به کار رفته است را فردی به نام کاپیتان کلینگ که اولین روحانی مسلمان پنانگ بود، از سرزمین هند به پنانگ آورد. اصطلاح "keling" از پادشاهی هندوستان قدیم در ساحل Coromandel در جنوب هند برگرفته شده است. بنای اولیه بسیار کوچک و ساده بود که مدت ها بعد مورد بازسازی های گسترده قرار گرفت.

ساختار اصلی مسجد یک ساختمان مستطیلی با سقف شیب دار بود که بعدها زیربنای مسجد توسعه یافت و گنبدهایی که نماد بنای اسلامی و سبک مغول بود، بر بالای ساختمان ساخته شد. یک مناره بلند برای اقامه اذان در کنار مسجد بنا شد و دور تا دور زمین مسجد دیوار کشی شد. دسترسی به داخل مسجد از طریق یک دروازه باریک امکان پذیر است.

با پیشرفت و توسعه پنانگ این مسجد هم دچار تحولات بسیاری شد و مرمت های گسترده تری بر روی آن صورت گرفت. این مسجد امروزه در بخش جرج تاون و در خیابان کاپیتان کلینگ واقع شده که مورد توجه گردشگران تور مالزی که به پنانگ سفر کرده اند، قرار می گیرد.
زمین اولیه ای که برای ساخت مسجد در نظر گرفته شده بود، مساحتی بالغ بر 18 هکتار داشت که بعدا به دلیل رشد جرج تاون و توسعه مجتمع های تفریحی و رفاهی مختلف محوطه اطراف آن به 8 هکتار محدود شد که بسیاری آن را در اثر مدیریت نادرست مسئولان می دانند.

مسجد کاپیتان کلینگ پنانگ

سبک برجسته معماری این مسجد بیننده را متحیر خواهد نمود. کلیت بنا طبق سلیقه معماری هندی ساخته شده اما طرح ها و نقش های بخش درونی مسجد کاملا اسلامی هستند. نقاشی ها، دست نوشته ها و آیات و طرح های روی دیوار ها، پنجره ها و سقف مسجد که با دقت و ظرافت بی نظیری حک شده اند، این مکان را به یکی از زیباترین آثار تاریخی پنانگ تبدیل کرده است.

عمده طرح های به کار رفته در مسجد تشکیل شده از اشکال هندسی است، چرا که استفاده از تصاویر انسان و حیوان در معماری اسلامی ممنوع است. راهروی داخلی تشکیل شده از مجموعه ای از قوس های ناقص است که با لوح های پادشاه ادوارد پوشیده شده اند.
کاپیتان کلینگ قدیمی ترین مسجد و پس از مسجد ایالتی دومین مسجد بزرگ پنانگ است که محل تجمع مسلمانان و برگزاری بسیاری از مراسم ها و اعیاد مذهبی است. در سال 1930 بازسازی وسیعی بر روی مسجد صورت گرفت که از عمده تغییرات آن می توان به دوبرابر شدن سالن اصلی، ایجاد سیستم های تهویه و افزایش تعداد پنجره ها و بهبود نور ورودی اشاره کرد. بخشی از زمین مسجد زمانی گورستان مسلمانان بود که امروزه سنگ قبرهای جالبی از آن بجای مانده است.
اطراف مسجد نیمکت های سنگی برای استراحت بازدید کنندگان قرار داده شده است و در محدوده این منطقه فروشگاه های متعدد و متنوع برای خرید سوغاتی وجود دارد که مورد استقبال بسیاری از بازدید کنندگان قرار گرفته است.

مسجد کاپیتان کلینگ پنانگ
Rated 4.5/5 based on 470 reviews