میدان مردکا، میدان فریاد استقلال

میدان مردکا، میدان فریاد استقلال


در اولین روزهایی که کوالالامپور بنیان نهاده شد، جوامع چینی و مالایی در امتداد ساحل شرقی رودخانه کلانگ مستقر شدند و بخش غربی رودخانه به عنوان بخشی کم اهمیت تر تقریبا خالی ماند .در کرانه غربی رودخانه، زمینی قرار داشت که برای کشت سبزیجات استفاده میشد.
این زمین متعلق به کشاورزی به نام یاپ آه لوی بود.مردی ساده که شاید هرگز به ذهنش هم نمیرسید که روزی میله پرچمی به ارتفاع 95 متر به جای تربچه هایی که او کاشته بود در زمینش سبز شود. امروزه زمین سبزیکاری یاپ مهمترین میدان کوالالامپور است، میدان مردکای یا استقلال.
در سال 1880، پایتخت ایالت سلانگور توسط دولت استعماری به کوالالامپور منتقل شد . در این زمان ویلیام بلومفیلد داگلاس ، نایب السلطنه بریتانیا در مالزی تصمیم گرفت که ساختمانهای دولتی و محل زندگی کارکنان انگلیسی در غرب رودخانه قرار گیرد تا از آنچه که او شرایط غیر بهداشتی و خطر شورش مردم وحشی مینامید دورباشند.
انگلیسی ها زمین یاپ را هکتاری پنجاه دلار خریدند و آن را میدان پادانگ نام نهادند این محل کم کم به محلی برای تمرین نیروهای ارتش و پلیس بدل شد و به همین دلیل در میان مردم بیشتر به میدان رژه مشهور شد.
ده سال بعد در سال 1892 هنرمند و بازیگر بریتانیایی، ارنست بچ که در مالزی ساکن بود به دلیل علاقه شدیدش به کریکت تصمیم گرفت اطراف این زمین را صاف کند و محلی برای بازی کریکت بسازد.

میدان مردکا، میدان فریاد استقلال

در سال 1897، دفاتر دولتی از بوکیت امان به ساختمان سلطان عبدالصمد منتقل شدند. این ساختمان بسیار زیبا یکی از برجسته ترین بناهای ساخته شده توسط بریتانیایی ها در مالزی است و در ترکیبی از سبک معماری مدرن و مغولی ساخته شده این ساختمان دادگاه، دبیرخانه ایالت سلانگور و بعدها دیوان عالی کشور را در اختیار داشت . امروزه این ساختمان محل وزارت میراثی فرهنگی و هنر است. برجهای گرد و گنبدی شکل این کاخ زیبا در کناره میدان نمایی بسیار زیبا به آن بخشیده اند.
میدان پادانگ تا مدتها محلی برای انجام بازی کریکت و مسابقات اسب سواری بریتانیایی ها بود و شاید هیچکس تصور نمیکرد این نماد تبعیض و خود برتر بینی انگلیسی ها روزی نام مردکای که در زبان مالایی به معنی استقلال است بگیرد. اما در نیمه شب 30 اوت 1957 پرچم بریتانیا در همین نقطه پایین کشیده شد و برای اولین بار پرچم مالزی جای آن را گرفت و صبح روز بعد این میدان به مکانی برای برگزاری جشن های مردمی بدل شد تا زیر پرچم بالا رفته غرور و هویت خود به پایکوبی بپردازند.
50 سال بعد نیز در همین میدان بود که نخست وزیر عبدالله احمد بداوی فریاد زد «مردکا!!!» و این روز برزگ را در کنار هزاران هموطنش گرامی داشت در گوشه جنوبی میدان یکی از بلندترین میله پرچم های جهان به ارتفاع 95 متر پرچم مالزی را با افتخار به اهتزاز در آورده است. . در نزدیکی این پرچم پلاک مسطحی از سنگ ممر سیاه قرار گرفته و سفید قرار گرفته که نشان دهنده اولین نقطه اهتزاز پرچم این کشور است .
در نزدیکی میله در گوشه دیگر پادانگ آبنمایی قرار دارد که به آبنمای پلیس مشهور است. این فواره به یاد بود کی بازرس پلیس بسیار محبوب به نام استیو هارپر در سال 1897 ساخته شده و هنوز هم یاد او را در خاطر بازدید کنندگان میدان گرامی میدارد.
در اطراف میدان، ساختمانها و محوطه های تاریخی زیادی وجود دارد و به هرسو که سر بچرخانید نمایی زیبا چشمانتان را خواهد نواخت. درست در کنار ضلع کوچک میدان مستطیل شکل، ساختمان سلطان عبدالصمد دیده میشود ساختمانی با طراحی زیبا که نشانی از هنر معماری انگلیسی – مغولی است.
ترکیبی از برجهای مناره مانند پیچ در پیچ شبیه عمارتهای گورکانیان در هند که با نمایی از ساختمانی ویکتوریایی به بهترین شکل آمیخته شده. لندترین برج این ساختمان که 41 متر ارتفاع دارد ساعتی به سبک بیگ بن لندن را در بالای خود جای داده تا مستعمره نشنان انگلیسی را به یاد وطن دوردستشان بیندازد و خاطره لندن خاکستری ابری را مالزی سرسبز برایشان زنده کند.
در سمت دیگر میدان و مقابل ساختمان سلطان عبدالصمد، عمارت باشگاه سلطان سلانگور قرار گرفته. باشگاهی که در سال 1884 ساخته شد و در دوران استعمار تنها اعضای ارشد جامعه بریتانیای حق ورود به آن را داشتند در آن زمان حضور مردم محلی و حتی زنان انگلیسی در این باشگاه ممنوع بود.
درضلع جنوبی، ساختمان موزه تاریخ ملی سابق را میتوان دید. این ساختمان امروزه تقریبا خالی شده و بیشتر گنجینه های آن به موزه نگارا منتقل شده است . اما در گذشته مهمترین نمایشگاه تاریخ و فرهنگ این مردم بود که سالها توسط استعمارگران انکار میشد تا به بهانه وحشی بودن آنان را استعمار کنند . هرچند این موزه امروز خالی شده اما درست در کنار آن، گالری شهر کوالالامپور برپا شده گالری ای زیبا از مدل های کوچک شهر کوالالامپور که داستان این شهر زیبا را در یگ نگاه برای شما روایت میکنند
در جهت شمال میدان، کلیسای جامع انگلیکن سنت ماریا واقع شده که در حال حاضر رهبر کلیساهای غرب مالزی و محل سکونت اسقف مالزی غربی است. در فاصله ای نه چندان دور از میدان نیز ایستگاه راه آهن اصلی کوالالامپور قرار رفته که با وجود قدمت بسیارش هنوز هم فعال است هرچند که امروزه مرکزیت خود را از دست داده و تنها به ایستگاهی گذری برای گردشگران تور مالزی یامحلی برای برگزاری جشن استقلال بدل گشته.
رسیدن به این میدان کار سختی نیست و کافی است از ایتگاه مسجد جامک یا همان مسجد جامع به سمت پرچم مالزی پیاده روی کنید تا خود را در میان مستطیلی مسطح و سبز رنگ بیابید که توسط ساختمانهای تاریخی احاطه شده.
دقت داشته باشید که این میدان در روز استقلال مالزی محل برگزاری جشنهای ملی این کشور که در روز 31 آگوست برگزار میشود است و در این روز بسیار شلوغ میشود

میدان مردکا، میدان فریاد استقلال
Rated 4.5/5 based on 470 reviews