باید و نباید های سفرهای طبیعت گردی یک روزه

باید و نباید های سفرهای طبیعت گردی یک روزه


شاید شما هم مثل من تمام عمر به این فکر کرده اید که بالاخره یک روز کوله بار خود را میبندید و با یک دست لباس و کمی وسیله برای خوردن غداهای مردم و خوابیدن در زمینهای خدا رهسپار سفری یک نفره به دور دنیا میشوید. مرزها را بدون توحه به نام کشورها و رنگ پرچم ها طی میکنید هرجا سفره ای پهن بود یک لقمه مهمان صاحبش میشوید و با تکیه بر پاهای خود تمام گوشه و کنار این کره خاکی را لمس میکنید اما واقعیت این است که همه ما در خانه نشسته ایم.

چهار دیواری هایی که برای خود دست و پا کرده ایم آنقدر سخت به دست آمده اند که دل کندن از آنها برایمان به کاری غیرممکن بدل شده. تازه خانه ما که همین چهار دیواری ها نیست رفیق هایی که بعد از عمری کلنجار رفتن از بین آدمهای مختاف برای خود جدا کرده ایم آنقدر ما را به خود وابسته کرده اند که ترس از گم کردنشان باعث شده هرروز با آدرس و نامی جدید در اپلیکیشنی جدید به خود وصلشان کنیم. دل کندن از همه اینها سخت است اما با آوای وحش که هنوز ما را به خود میخواند چه کنیم؟

سفرهای یک روزه به دل طبیعت تا حدودی به این ندا پاسخ میدهند و حس بریدن از بندِ نافِ امن خانه برای ساعاتی هرچند کوتاه را به ما میدهند. دوستان و خانواده را هم میتوانیم همراه خود ببریم و یا حتی بهتر میتوانیم شانسمان را برای پیدا کردن چند دوست تازه امتحان کنیم. اما رفتن به این سفرها به آمادگی و وسایلی خاص نیاز دارد درواقع نکاتی ضروری برای سفرهای طبیعت گردی هست که در هر سفری باید رعایتشان کنیم.


باید و نباید های سفرهای طبیعت گردی یک روزه


آمادگی بدنی

قبل از سفر و حتی قبل از انتخاب مقصد باید بدن خود را برای مواجهه با طبیعت آماده کنیم. برای این کار لازم نیست حتما به باشگاه برویم البته اگر برویم خیلی بهتر است اما با تغییراتی کوچک در برنامه روزمره هم میشود آماده شد. برای شروع سعی کنید بیشتر راه بروید برای رسیدن به تاکسی مسیرهای طولانی تر را انتخاب کنید یا مسیهیا کوتاه را بدون ماشین طی کنید سعی کنید در ساعتهای اول روز کمی بدوید از پله ها اجتناب نکیند و برای رفتن به آپارتمان خود به جای ایستادن در آسانسور پله ها را ابالا بروید. سعی کنید درست راه بروید

درست راه رفتن یعنی اینکه اول پاشنه پای شما زمین را لمس کند و سپس انگشتهایتان به آرامی روی زمین برسد و با خم شدن روی پا دوبار اول پاشنه از روی زمین بلند میشود و گام بعدی آغاز میگردد. این شیوه راه رفتن زانوها وتاندونهای شما را از آسیب دیدگی حفظ میکند. راه رفتن و پیاده روی را در هر آب و هوایی امتحان کنید تا با تغییرات وضع آسمان غافلگیر و دستپاچه نشوید. گاهی هم در حین راه رفتن با خود کوله پشتی حمل کنید و سعی کنید ببینید در چه حالتی کوله کمترین فشار را به بدن شما تحمیل میکند. اینگونه میتواند کوله ای مناسب برای خود انتخاب کنید.کفش های خود را هم باید به همین ترتیب امتحان کنید.

بستن کوله

اول باید ببینید که برای یک سفر یک روزه به چه کوله ای نیاز دارید؟ اگر قرار است یک شب هم در طبیعت بخوابید باید کوله ای بین بیست تا سی و پنج لیتر و یک کیسه خواب سبک به همراه زیرانداز مخصوص کیسه خواب همراه خود داشته باشید .اگر قصد شب مانی ندارید سفر شما درواقع نیم روزه محسوب میشود کوله پشتی های نیم روزه معمولا کمتر از بیست لیتر حجم دارند و سبکند حتی میتوانید برای سفر نیم روزه از یک کوله حمله و یا یک کیسه روزانه مانند کیف کمری هم استفاده کنید این مسئله به شرایط مکانی و زمانی سفر شما هم بستگی دارد.

در کنار کیسه روزانه داشتن یک مشک شلنگ دار( کیسه ای که به کوله یا کمربند شما وصل میشود و از طریق یک شلنگ میتوانید از آن آب بنوشید) و یا یک قمقمه کمری هم خیلی خوب است. آب یکی از ضروری ترین وسایلی است که باید در سفر همراه داشته باشید. مقدار آب هم معمولا برای یک پیاده روی سبک 4 ساعته بین دو تا سه لیتر است .این مقدار بسته به شرایط آب و هوایی و بدنی شما تفاوت میکند. پیش از شروع به حرکت هم یک نقشه محلی از مقصد خود تهیه کنید یا نقشه مقصد را بر روی گوشی تلفن خود دانلود کنید. همراه داشتن باتری اضافه یا پاوربانک را هم فراموش نکنید.

در کیسه خود برای مقداری خوراکی و نیم چاشت هم جا بگذارید مقداری خشکبار، خرما، شکلات یا حتی یکی دو میوه شسته شده میتواند در هنگام پیاده روی حسابی شما را سرحال بیاورند و از افت انرژِ بدنتان جلوگیری کنند. یک یا دو عصای ویژه کوهنوردی همراه خود داشته باشید سعی کنید عصاها را از جنس هایی انتخاب کنید که ضربه گیر داشته باشند و قبل از حرکت استحکام آنها را امتحان کنید و بلندی مناسب آن را برای خود تعیین نمایید.

اگر در شرایط برفی پیاده روی میکنید باید گل های مخصوص برف نوردی عصای خود را به آن متصل کنید تا وزن شما را روی برف تحمل کنند و مانند میخ در برف فرو نروند. استفاده از عصا بسیار مفید است و به خصوص در هنگام فرود باعث میشود زانوهای شما آسیب نبینند در هنگام صعود نیز عصا اگر درست استفاده شود با درگیر کردن بالا تنه و تقسیم وزن بدن میزان خستگی شما را کاهش میدهد.

سایر لوازم ضروری به شرح زیر است:

کرم ضد آفتاب
عینک آفتابی
کارت شناسایی
داروهای ضروری و یک مسکن معمولی
مقداری پول نقد
یک بلیز اضافه یا ژاکت سبک در فصل سرد
کبریت ضد آب یا فندک
کیسه ضد آب برای حفاظت گوشی موبایل
چاقوی همه کاره
مقداری طناب (یا مچ بند نجات)
پتوی اورژانسی
سوت
چراغ قوه
قطب نما
چتر یا پانچو برای فصل های مرطوب
نخ وسوزن
زیرانداز
قوری کوچک یا قمقمه فلزی برای جوشاندن آب
نکات مهم
اگر تنها سفر میکنید:
قبل از حرکت به دو نفر از دوستان و آشنایان، مسیر و برنامه سفر خود را اعلام کنید که اگر مشکلی برایتان پیش آمد متوجه فقدان شما بشوند و دنبالتان بگردند.
به شکل درست ولایه ای لباس بپوشید
خوب غذا بخورید و خوب بخوابید
اگر وضعیت پزشکی خاصی دارید پلاکی از اطلاعات پزشکی خود را همراه داشته باشید
آب نوشیدن خود را مدیریت کنید
اگر با تور و یا گروهی سفر میکنید باید به چند نکته دیگر هم توجه کنید:
همگروهی های خود را بشناسید
سعی کنید یک علامت با سوت یا چراغ قوه برای شرایط اضطراری وضع کنید
برنامه سفر و مسیر را همراه خود داشته باشید و به خاطر بسپارید
یک نقطه را به عنوان نقطه گردهم آیی تعیین کنید
سعی کنید از اعضای گروه یا راهنما خیلی فاصله نگیرید
وضعیت پزشکی خود را به اطلاع راهنما و حداقل یکی دیگر از اعضای گروه برسانید
حتی اگر آوردن آب و غذا به عهده راهنمایان است بازهم مقداری آب و خوراکی همراه خود داشته باشید
به توصیه های راهنما به خوبی توجه کنید
اگر گم شدید از سوت استفاده کنید و در جایی که متوجه گم شدن خود شده اید به ایستید تا همگروهی هایتان برسند

باید و نباید های سفرهای طبیعت گردی یک روزه
Rated 4.5/5 based on 470 reviews