کلیسای جامع گوا

کلیسای جامع گوا


در میان تمام کلیساهای قدیمی گوا، کلیسای جامع از همه مهم تر است. این کلیسا با طراحی داخلی سحر انگیز و حیاط وسیع و زیبا و دیوارهای بیرونی سفید رنگ و با شکوهش بازدید کنندگان را مبهوت خود میکند . این کلیسای جامع پنج ناقوس دارد که یکی از انها به زنگ طلایی مشهور است و یکی از بهترین ناقوس های جهان و بزرگترین آن در گوا است.
گوا در سال 1510 توسط یک ژنرال پرتغالی به نام آلفونسو د آلبوکرکه فتح شد. آلبوکرکه علاوه بر اینکه مسیحی معتقدی بود برای تثبت پیروزی اش و نشان دادن آن به عنوان پیروزی مسیحیت بر اسلام، دین مسیحیت را در گوا گسترش داد و کلیساهای متعددی در این شهر ساخت. او ساخت کلیسای جامع گوا را در سال ۱۵۶۲ میلادی آغاز کرد و در سال ۱۶۱۹ میلادی افتتاحش کرد اما در حقیقت سال ۱۶۴۰ میلادی بود که ساخت آن تکمیل شد.
قسمت جلویی بنای کلیسا ۳۵ متر ارتفاع و ۵۵ متر عرض دارد؛ اما به دلیل وجود یک برج ۷۶ متری در کنارِ ساختمان اصلی، ارتفاعش بسیار بیشتر به نظر می رسد. بد نیست بدانید که در گذشته این عبادتگاه دو برج در دو سوی خود داشت؛ اما یکی از آن ها تخریب شد و حالا تنها یک برج ناقوس در سمت غربی عبادتگاه به چشم می خورد. سبک معماری نمای کلیسا پرتغالی-مانئولین است و از نمای کلیسای جامع توسکانی الهام گرفته شده در حالی که تزیینات داخلی به سبک کورینتانسی ساخته شده است.

کلیسای جامع گوا

ستون های این کلیسا از جنس آهک و سنگ هستندو طوری ساخته شده اند که بازدیدکننده ها را محو تماشای خود می کنند.اما جاذبه اصلی در داخل محراب است که به سنت کاترین اختصاص دارد.محراب چندین نقاشی قدیمی دارد که هر دو طرف آن را تزئین کرده اند. درست در نزدیکی محل خطابه، می توان شش پانل را مشاهده کرد که صحنه های مختلف زندگی سنت کاترین را نشان می دهد.
مجسمه های چوبی سنت پل و سنت پیتر نیز بسیار چشم نواز هستند. این کلیسا ۳ محراب کوچک و یک محراب بزرگ اصلی دارد. روی محراب اصلی آن ریرداس (reredos) قرار دارد. ریرداس یک برجستگی بزرگ است که شباهت زیادی به پرده نمایش در تئاتر دارد؛ اما جنس آن از فلزهای گرانبهاست.
برای زیبا کردن ریرداس، از انواع مجسمه های چوبی، سنگی و عاج فیلی استفاده می کنند؛ مجسمه هایی که افراد بزرگ و مذهبی را به تصویر می کشند. از جمله مهم ترین ویژگی ها درباره معماری پرتغالی استفاده زیاد از تزیینات است.
معمارانی که در سبک پرتغالی دستی توانا داشتند، همواره تلاش می کردند که در زیباتر کردن آثارشان خلاقیت به کار ببرند و بنایی به یاد ماندنی بسازند.
در کلیسای جامع گوا نیز خلاق بودن معماران به چشم می خورد؛ اما قسمت های زیادی از آن هم بسیار ساده و بی آلایش ساخته شده است. همان طور که اشاره ای داشتیم رد پای سبک توسکانی نیز در این بنا به چشم می خورد و همین سبک، باعث ساده بودن چهره کلیسا شد. معماران پیرو سبک توسکانی اولویت شان سادگی و شفافیت است.
ین کلیسا یک دروازه بزرگ و اصلی از جنس چوب دارد که با رنگ قهوه ای پر رنگش میان بنای سفید کلیسا به خوبی جلب توجه می کند. با عبور از این دروازه بزرگ وارد ترنسپت (transept) کلیسا می شوید، ترنسپت یا قسمت بازویی ساختمان به بخشی راهرو مانندی گفته می شود که از ابتدا تا انتهای ساختمان ادامه دارد.وارد این راهروی بزرگ و طولانی که شوید به چندین راهروی دیگر راه پیدا خواهید کرد.
مهم ترین نکته ای که در همان ابتدای گذر از درِ اصلیِ کلیسا جلب توجه می کند؛ ستون های ضخیمی است که در سراسر راهروها دیده می شوند؛ انگار وارد دالانی پیچ در پیچ شده اید که هر آن امکان گم شدن در آن ها وجود دارد.
اگر کمی کنجکاو باشید و در میان این راهروها قدم بزنید مجسمه هایی را خواهید یافت که هر یک از آن ها داستانی در ورای خود دارند. از دیگر جذابیت های راهروهای این کلیسا گچ بری و حکاکی هایی است که در هر سو به چشم می خورند و عظمت و شکوه این عبادتگاه را به رخ بازدیدکنندگان می کشند
از مهم ترین اجزای کلیسای جامع گوا ناقوس غول پیکر آن است که بر فراز برج این عبادتگاه خودنمایی می کند. این ناقوس که به آن گلدن بل (Golden Bell) یا زنگ طلایی می گویند از سنگ ساخته شده است. بر خلاف تصور عامه، این ناقوس رنگی طلایی ندارد بلکه نامِ زنگ طلایی تنها اشاره به ارزش معنوی آن دارد و جنسش هم از طلا نیست. کلیسای جامع گوا ۵ ناقوس دارد ولی تنها گلدن بل آن مشهور است.
کلیسای تاریخی در قسمت قدیم ایالت واقع در ساحل رودخانه مندویو واقع شده است. با نمایش فضای سلطنتی و استعماری دوران پرتغالی، کلیسای جامع یکی از جذابیت های مهم گردشگری در گوا است. این ساختمان مقدس معروف همچنین جایگاه اسف اعظم گوا نیز هست و با توجه به معماری خاصش در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت گردیده است.
علاوه بر این کلیسای «سه کاتدرال سنت کاترین» در زمان پاپ پیوس دوازدهم موفق به دریافت نشان رز طلایی گردید و اهمیتی ویژه در جهان مسیحیت یافت همچنین بنابر یک نقل قول قدیمی زمانی جلوه نور مسیح در این کلیسا دیده شده و از آن روز صلیب اصلی کلیسا در حال بزرگتر شدن است به همین دلیل این کلیسا به یکی از مقاصد مهم مسیحیان معتقد از سراسر جهان بدل شده که همه ساله برای زیارت آن راهی گوا میشوند.
وجود افسانه ها و راویان متعدد باعث شده تا حرف و حدیث های مختلفی درباره بنای کلیسای جامع گوا مطرح شود،برخی می گویند کلیسا با پول خزانه سلطنتی ساخته شد؛ اما بعضی دیگر بر این عقیده اند که پادشاهان به زور اموال غارت شده را فروختند و با آن به ساخت کلیسا پرداختند.
درباره صلیب معجزات می گویند این صلیب به مرور زمان رشد می کند.تنها کسی که ادعا داشت حضرت مسیح را در این ناحیه دیده یک چوپان بود.
علاوه بر جذابیت خود کلیسای جامع ، موزه باستانشناسی گوا نیز در مجاورت این بنای زیبا قرار گرفته استکه بازدید از آن نیز خالی از لطف نیست.گوی قدیم نزدیک به 9 کیلومتر از شهر پانجیم فاصله دارد و می توانید تاکسی های محلی یا اتوبوس هاخود را به این قسمت از شهر برسانید. هیچ هزینه ورودی ای نیز برای دیدن مقدسترین کلیسای گوا وجود ندارد.

کلیسای جامع گوا
Rated 4.5/5 based on 470 reviews