سیمیلان ، تپه هایی همچون فیل های سفید

سیمیلان ، تپه هایی همچون فیل های سفید


سیمیلان محل تلاقی آب با سنگهای گرانیتی و جنگلهای انبوه استوایی است. صخره هایی گرد با یک رویه صاف و صیقل داده شده که اثر سیلی امواج را به خوبی در جهت دریا نشان میدهند .
 جزایر سیمیلان نام پارک حفاظت شده ای در جنوب تایلند است . پارکی متشکل از 11 جزیره گرانیتی که در کناره دریای آندامان در مساحتی حدود 140 کیلومتر مربع کشیده شده.
 در زبان تایلند ی سیمیلیان به معنای 9 میباشد. در ابتدای تاسیس، این پارک شامل 9 جزیره کو هو-یانگ،کو پا-یانگ ،کو پا-یان،کو ها،کو پا-یو،کو هین-پوسار،کو سیمیلان و کو با-یو بود اما در سال 1998 دو جزیره کو بون (یا تالو) و کو تاچای نیز به آن اضافه شدند .
برای راحت تر شدن کار گردشگران و تورهای بین المللی سازمان پارک های ملی تایلند این جزایر را به ترتیب از شمال به جنوب شماره گذاری کرده. با اینکار توریستهای خارجی برای پیدا کردن سایتهای مختلف و دادن آدرس به یکدیگر دچار مشکل نمیشوند.
 یکی از معمول ترین انواع سفر به این جزایر سفر با کشتی یا به اصطلاح زندگی روی عرشه است. کشتی هایی با کابین های مجهز برای اقامت چند روزه و امکانت غواصی که معمولا از شهر خاو-لاک حرکت میکنند. این جزایر به دلیل قرار گیری در مناطق کم عمق آندامان محل خوبی برای غواصی تفریحی به شمار میروند.
آندامان دریای عمیقی است که به اقیانوس هند راه دارد و تنها در فاصله 200 کیلومتر از غرب این جزایر عمق دریا به شکل ناگهانی افزایش می یابد و در فاصله 400 کیلومتری به عمقی حدود 3000 متر میرسد.
 زمان بازدید از این پارک با توجه به شرایط جوی و وضعیت دریا و حفاظت از گونه های جانوری ، همه ساله از 23 اردیبهشت تا 23 مهر است.
 یکی از مشهورترین سایتهای غواصی این جزایر صخره ریشیلیو نام دارد که به خاطر تنوع بالای گونه های زیستی اش مشهور شده تصور کنید در حال شنا کردن در میان صخره های مرجانی هستید و جریانی درخشان از ماهی ها را میبینید که در کنارتان از سویی به سوی دیگر میچرخند و از میان دیوارهای مرجانی سرک میکشند.
یکی دیگر از سایت های مشهور غواصی سایت صخره سر فیل است، صخره ای بزرگ از جنس گرانیت شبیه صورت یک فیل که از میان آبهای جزیره هشتم یا کو سیمیلان سر بیرون آورده و غواصان را برای شیرجه ای در میان هزار تویی از سنگهای گرانیت و صخره های مرجانی به خودش میخواند. البته خیلی از بازدید کنندگان این پارک به جای غواصی با کپسول هوا، با نی های غواصی یا همان اسنورکل ها شنا میکنند و به لطف آبهای شفاف آندامان میتوانند تا حدودی از این مناظر لذت ببرند.

جزایر سیمیلان

 یکی دیگر از شگفت انگیز ترین سایتهای این پارک جزیره تاچای است. جزیره ای با صخره ها و ستیغ های بلند برای شیرجه های عمیق .هرچند از سال 2016 این جزیره برای بازدیدکنندگان بسته شده اما همچنان سایت قله تاچای برای غواصی در دسترس است. تجربه غواصی در این سایت شاید با تمام غواصی های دیگر متفاوت باشد قله های با ارتفاع حدود 15 متر از سطح دریا برای شیرجه زدن داخل آبی که تا 35 متر عمق دارد و بهترین مکان برای دیدن کوسه نهنگها و سفره ماهی های شیطان غول آساست. حیوانات عظیم الجثه کنجکاوی که از شنا کردن در کنار انسانها خیلی ناراحت نمیشوند.
 در سونامی سال 2004 این جزیره به دلیل قرار گرفتن در کناره دریای آندامان که به اقیانوس بزرگ هند راه دارد دچار آسیبهایی شد این سونامی وضعیت طبیعی بسیاری از باتلاق ها و آبگیرها را در این منطقه دگرگون کرد .
به هرحال همجواری با آبهای آزاد این صخره های گرانیتی را در جدالی دائمی با دریا قرار داده و این همزیستی با تمام خطراتش هربار مناظری شگفت آورتر و جدید تر در ان جزایر خلق کرده و چهره و حتی نامشان را تغییر داده. مانند جزیره تاچای که بعد از سونامی به دلیل رویش گل های نیلوفر سرخ در باتلاقهایش در میان بومی ها به جزیره بوآ مشهور شده.
 این جزایر به دلیل حفاظت شده بودن از تنوع زیستی بالایی نیز در روی زمین برخوردارند. لاک پشتهای دریایی که در ساحل طولانی جزیره هو یانگ تخم گذاری میکنند (و به همین دلیل دسترسی به این ساحل محدود تر از جاهای دیگر مجمع الجزایر سیمیلان است)، خفاشهای بزرگی که به خاطر شباهتشان به روباه های قرمز به روباه پرنده مشهورند و کبوترهای هزار رنگ نیکوبار و انواع پرنده های استوایی دیگر در کنار خرچنگهای مودار و بزمجه های استوایی، به این پارک چهره ای منحصر به فرد بخشیده اند و این مکان را هم برای گردشگرانی که برای استراحت در شنهای سفید و آبهای درخشان می آیند و هم افراد با حوصله ای که برای تماشای پرندگان وقت میگذارند و حتی برای ماجراجویان تور تایلند که قصد شنا لابه لای صخره های مرجانی با کوسه نهنگها را دارند به مقصدی مناسب بدل کرده.

سیمیلان ، تپه هایی همچون فیل های سفید
Rated 4.5/5 based on 470 reviews