لباس های مناسب کوله گردی

لباس های مناسب کوله گردی


کوله گردی یک سبک زندگی است. سبکی که مهمترین ویژگی آن سازگاری با طبیعت و برخورد نزدیک با فرهنگ و رسوم مردم بومی هر منطقه است. کوله گردان با سبک ترین لوازم ضروری سفر میکنند آنها به دنبال تفریحات آنچنانی یا هتل های لوکس نمیگردند ترجیح میدهند در طبیعت بخوابند یا مهمان افراد محلی باشند مناظر طبیعی را نظاره کنند و از سقف آسمان لذت ببرند.

برای آنها آسمان همه جا یک رنگ نیست آنها از خود سفر لذت میبرند نه ازرسیدن به مقصد. از همین توضیحات میشد فهمید کوله گردها باید با طبیعت بهتر از هر مسفر دیگری کنار بیایند درواقع طبیعت مهمترین همسفر آنهاست. همسفری که هرچند گاهی عصبانی میشود اما هرگز تنهایتان نمیگذارد.

کنار آمدن با این همسفر نیاز به وسایل و پیشبینی های درست دارد. شما قبل از بستن کوله خود باید برای هر شرایطی آماده باشید در عین حال باید متوجه باشید که خودتان قرار است این کوله بار مهم را حمل کنید. آمادگی برای تمامی شرایط و در عین حال سبک سفر کردن باعث میشود خیلی از لباسهایی که فکر میکنید برای سفرتان ضروری هستند را کنار بگذارید در واقع مهمترین لباسهای شما در سیک سفر کوله گردی همانهایی است که بر تن دارید.

این لباسها سپر محافظ شما در برابر شرایط جوی و گاهی حتی شرایط فرهنگی هستند . در برخورد بین دو شوالیه شجاع برنده کسی است که زره اش تاب تحمل ضربات نیزه حریف را د اشته باشد. آیا زره شما برای اصابت ضربات طبیعت به خوبی انتخاب شده؟ در این مطلب قصد داریم تا مناسب ترین لباسها برای کوله گردی را به شما معرفی کنیم. امیدواریم با خواندن این مقاله با آمادگی کامل پا در سفر ادیسه وار خود بگذارید


لباس های مناسب کوله گردیکفش ها

کفش مهمترین بخش از تن پوش شما محسوب میشود. یک کفش مناسب به شما قدرت پیشروی میدهد و شما را از بدترین شرایط نجات میدهد به همین دلیل است که هنگام خرید لوازم کوله گردی بیشترین بخش بودجه را باید به کفش های خود اختصاص دهید. پوتین انتخابی مناسب برای اکثر سفرهای کوله گردی است حتی اگر در مسیر خود شهر های زیادی هم داشته باشید باز پوتین یک انتخاب شیک محسوب میشود.

در انتخاب پوتین ها باید خیلی دقت کنید اول از همه باید کاملا اندازه پای شما باشد اگر جلوی پا خالی بماند در هنگام فرود از سراشییبی انگشتهای شما به جلو سر میخورند و آسیب میبینند پشت پا هم نباید خیلی آزاد باشد در واقع زبانه پشتی پوتین باید پشت پای شما را نگه دارد و با آن حرکت کند در غیر اینصورت پشت پای شما به پوتین سائیده خواهد شد و باعث تاول زدن میشود.

البته دقت کنید که شما قرار است پوتین خود را با جوراب پشمی هم بپوشید در اینصورت بهتر است که در هنگام خرید پوتین آن را با همین جوراب ها امتحان کنید در شرایطی هم که جوراب پشمی نمیپوشید باید کفی اضافه برای داخل پوتین خود داشته باشید تا کفش ها در همه حال اندازه پای شما باشند.پوتین های نو خود را در سفر امتحان نکنید، بهتر است یک هفته قبل از راه افتادن، پوتین های خود را به عنوان کفش روزمره بپوشید تا هم نرم شود هم به آن عادت کنید. پوتینی که برای پیاده وری و کوهنوردی طولانی استفاده میکنید باید حتما مچ پای شما را نگه دارد تا از آسیب دیدگی و پیچ خوردگی پا جلوگیری کند.

یک پوتین خوب باید به شما اجازه دهد که کف پای خود را به راحتی بچرخانید اما اجازه ندهد که مچ پایتان به طور کامل به چپ و راست خم شود. سعی کنید پوتینی که میخرید درز چندانی نداشته باشد رویه بیشتر پوتین ها از جنس چرم مصنوعی یا پارچه گورتکس است که هردو به خوبی ضد آب هستند اما معمولا درزها میتوانند راهی برای نفوذ آب باشند پس سعی کنید پوتینی که میخرید هرچه کمتر درز داشته باشد و درزهای آن به خوبی پوشانده شده باشد.

درباره زیره کفش هم باید انتخاب درستی داشته باشید در صورتی که قصد کوهنوردی دارید پوتینی با زیره سفت و محکم که انعطافپذیری خیلی کمی دارد مناسب تر است. زیره ویبرام یکی از بهترین انواع زیره پوتین های کوهنوردی است این زیره سخت و محکم به راحتی ساییده نمیشود واز کف پاهای شما دربرابر سنگهای تیز به خوبی محافظت میکند از سوی دیگر این جنس لاستیک (که شبیه لاستیک تایرهای هواپیماست) چسبندگی بسیار مناسبی دارد و از لغزیدن شما بر روی سنگهای خیس و برفهای کوبیده شده جلوگیری میکند.

برای شرایط پیاده روی در شهر یا جنگل های خاکی کفش های سخت کوهنوردی کمی خسته کننده خواهند بود بهتر است یک کفش ترکینگ سبک با زیره نرم تر نیز همراه خود داشته باشید.برخلاف کفش کوه کفش خوب ترکینگ باید نرم وانعطاف پذیر باشد و زیره آن را بتوان به راحتی تا کرد. اگر هم قصد کمپ زدن و خوابیدن در طبیعت را دارید باید یک کفش راحتی یا دمپایی برای استفاده هنگام کمپینگ و استراحت در کوله خود بگذارید این کفش های بدون بند هنگامی که میخواهید از چادر برای کارهای ضروری خارج شوید بسیار کاربردی خواهند بود

جوراب ها

یک جفت جوراب پلیپروپیلن را زیر یک جفت جوراب پشمی بپوشید. این دو لایه پای شما را گرم و خشک نگه میدارند و در عین حال اگر هم خیس شوند به راحتی خشک خواهند شد اینها مهمترین ویژگی ها برای خرید جوراب های کوله گردی است پس دو جفت جوراب پلی پروپیلن و دو جفت جوراب پشمی را حتما برای سفر خود خریداری کنید. توجه داشته باشید که این جوراب ها باید ساق بلند باشند.

به هیچ وجه هم جوراب کتانی یا پنبه ای نپوشید کتان باعث میشود پای شما داخل کفش خیس شود و سر بخورد. در پایان روز هم جوراب های کتانی تبدیل به توده ای خیس و بدبو با لکه های خونی میشوند که برای تمیز کردن وخشک کردنشان به ساعتها وقت نیازمندید.

شلوار

شلوار را هم از جنس کتان یا جین انتخاب نکنید. این دو نوع پارچه بعد از خیس شدن به شدت سنگین میشوند و به سختی خشک خواهند شد پس انتخاب مناسبی نخواهند بود بهترین جنس برای شلوار پلی استر است که هم گرمای مناسبی دارد هم سبک است و هم به راحتی خشک میشود.البته در انتخاب شلوار باید به فصل و مسیر خود توجه کنید.

اگر عازم کوهستان یا مناطق سردسیر هستید یک شلوار سه لایه واینداستاپر انتخاب بهتری خواهد بود . اگر احتمال ریزش بارن وجود دارد شلوارهای گورتکس از شما در برابر خیس شدن و درنتیجه سرمازدگی محافظت میکنند و در عین حال به دلیل تنفس خوب این نوع پارچه مشکل تعرق بیش از حد نخواهید داشت. در ل پوشیدن یک لایه شلوار دیگر هم میتواند انتخاب خوبی باشد یک زیر شلواری چسبان مانند شلوار یوگا که در عین حفظ انعطاف شما باعث میشود تا دمای بدنتان به راحتی افت نکند و لایه اصلی ای که پوشیده اید با تعرق بدن خیس نشود.

اگر هم احتمال تغییر دمای هوا در طول سفر زیاد است بهتر است شلواری که همراه خود دارید قابلیت تبدیل شدن به شلوارک را داشته باشد فقط دقت کنید که شلوارک به خوبی از شما در برابر آفتاب سوختگی محافظت نخواهد کرد. در آخر هم شلوار اضافه را فراموش نکنید این تنها یک توصیه فنی و بهداشتی نیست یک توصیه فرهنگی هم هست.

بالاتنه

لایه لایه لباس پوشیدن یکی از بهترین تکنیک های آمادگی برای شرایط مختلف آب و هوا در کوهنوردی یا جنگلنوردی است.در این صورت شما میتوانید بسته به شرایط و حتی تغییر دما در طول روز، این لایه ها را کم و زیاد کنید مهم این است که در هنگام خرید سایز هر لایه را با توجه به این نکته که قرار است بر روی لباسهای دیگر پوشیده شود انتخاب کنید. این نکته در چیدن کوله پشتی شماهم بسیار مهم است.

در کل شما پنج لایه اصلی را باید تهیه کنید. لایه اول میتواند یک تی شرت آستین کوتاه یا یک تاپ حلقه ای باشد این لایه بیشتر عرقگیر است و میتواند از جنس نخی باشد. لایه دوم یک بهتر است یک تی شرت آستین بلند باشد که روی عرقگیر پوشیده میشود برای این لایه هم بهترین انتخاب پلی استر است که خیلی زود خشک میشود و همینطور دمای بدنتان را هم حفظ میکند این دولایه را بیس لایر مینامند البته پوشیدن لایه اول یعنی عرقگیر اجباری نیست شما میتوانید این لایه را همراه داشته باشید و شب هنگام در تابستان برای خواب از آن استفاده کنید.

لایه بعدی یک ژاکت آستین بلند است که میتواند از جنس پشم یا دورس باشد بهتر است این لایه را زیپ دار و با مچ های کشی انتخاب کنید . زیپی که تا زیر گردن بسته شده و آستین های کشی از نفود باد و سرما به مغز استخوانتان جلوگیری خواهند کرد همیشه دقت داشته باشید که حومه شهر پس از غروب خورشید بسیار سردتر از خود شهر است کوهها و جلگه نیز به مراتب دمای پایین تری نسبت به خود شهرها دارند پس هنگامی که در حال چک کردن دمای مقصد خود هستید به این نکته توجه کنید که دمای اعلامی معمولا دمای داخل شهر است این لایه را لایه گرم کننده هم مینامند.

برای شرایط بارانی داشتن یک کت از جنس گورتکس میتواند بسیار مفید باشد این بالاپوشهای ضد آب به دلیل ساختار خاصی که در پارچه خود دارند تنفس مناسبی برای پوست شما فراهم می آورند در شرایطی که هوا چندان سرد نیست و فقط باران میبارد میتوانید لایه پشمی سوم را کنار بگذارید و تنها با همین گورتکس ها خود را گرم کنید. در هنگام خریدن کت های گورتکس معمولا یک آستر پشمی جدا شونده نیز به آنها متصل است که شما را از خریدن ژاکت پشمی بی نیاز میکند به لایه گورتکس لایه ضد باد شماست .

داشتن یک کت پر در زمستان های بسیار سرد یا صعود به قله های برف گیر الزامی است. پر به دلیل نگه داشتن هوا در درون بافت خود مانند یک عایق عمل میکند به همین دلیل به این لایه، لایه عاق کننده میگویند . انتخاب کت پر طبیعی یا الیاف مصنوعی به شرایط آب و هوایی بستگی دارد اما به هرحال هر کوله گردی به یک کت پر نیاز دارد.

در هنگام خرید کت پر به این نکته دقت کنید که حتما کمر شما را بپوشاند درواقع بلند بودن این کاپشن های گرم به شما کمک میکند در هنگام خستگی و نشستن روی زیراندازهای سرد دپار دل پیچه نشوید و همپنین کمر و کلیه هایتان را در برابر سرمای استخوان سوز حفاظت خواهد کرد. البته بلندی کاپشن نباید به حدی باشد که آزادی عمل و تحرکتان را کم کند.

آخرین لایه بارانی است پانچو یا کتی بلند از جنس پارچه های شمعی که معمولا خیلی نازک و کم حجم است و بر روی باقی لباسها می افتد این بالاپوش های سبک تنها میتوانند از خیس شدن شما محافظت کنند و کار چندانی در برابر باد یا سرما از دستشان برنمیاید. برخی از انواع پانچو میتوانند به عنوان زیر انداز یا حتی سایبان سبک هم اسفاده شوند . این پانچوها حلقه های برای بستن طناب یا وار شدن روی میله های چادر دارند.

سر و صورت

سر مهمترین عضو بدن شماست فرمانروا و پیش برنده شماپس نگهداری و حفاظت از آن ضروری است. در تابستان مهمترین مشکل این بخش از بدن آفتاب سوختگی است به خصوص اگر مشکل ریزش مو داشته باشید فر سر شما به شکلی مستقیم و بی رحمانه زیر اشعه های آفتاب کباب میشود و خواب را از چشمانتان خواهد گرفت. در تابستان علاوه بر کرم ضد آفتاب برای حفاظت از سر و صورت باید یک کلاه سبک آفتابگیر هم داشته باشید البته یک دستمال سبک و نازک هم میتواند هم موهای شما را از آلودگی حفظ کند و هم پوست نازک سرو پیشانیتان از از آفتاب تیز دور نگه دارد. اگر پارچه ای با منافذ خوب پیدا کنید میتوانید در هنگام گرد و غبار از آن به عنوان ماسک هم استفاده کنید پس توجه کنید که دستمال سر یک وسیله کاربردی در مسافرت های کوله گردی است و تنها به درد عکس های اینستاگرامی نمیخورد.

در زمستان بهتر است علاوه بر دستمال سر و گردن یک کلاه دو لایه هم باخود داشته باشید کلاه را به گونه ای انتخاب کنید که گوشها و پیشانی شما را کاملا بپوشاند. اگر میخواهید در طمستان و نقاطی که برف و بوران یا باد زیاد است حرکت کنید باید یک کلاه ضد طوفان داشته باشید این کلاه ها با نقابی پشمی از صورت و گردن شما هم حفاظت میکنند.

هرپند پانچوها یا کتهای پری که خریده اید یک کلاه ضد آب هم برای حفاظت از سر شما دارند اما در شرایط گرما که این لباس ها را همراه خود ندارید باید یک پوشش ضد آب هم برای کلاه خود تهیه کنید برخی از کلاه های نقاب دار این پوشش را دارند. ارزش این لایه را در سفر به شرق آسیا و مناطق استوایی بیشتر خواهید فهمید.

دست ها

یکی از مهمترین نقاطی که در اثر سرما زدگی مجروح میشوند انگشتان دست هستند داشتن یک دستکش خوب میتواند این ابزرا های بشری را برای شما سالم نگاه دارد. دستکشهای طبیعت گردی معمولا دو لایه هستند، یک لایه پشمی و یک لایه پلی استر ضد آب. این لایه ها به راحتی از هم جدا میشوند و شما میتوانید بسته به شرایط از هردو یا یکی از آنها استفاده کنید. برای استفاده از گوشی و سایر تجهیزاتتان بهتر است دستکشهایی که نوک انگشتشان باز است را به عنوان لایه اول انتخاب کنید.

لباس های مناسب کوله گردی
Rated 4.5/5 based on 470 reviews