پارک کوهستانی کوه تایشان

پارک کوهستانی کوه تایشان


سرزمین پهناور چین همانند بسیاری دیگر ازکشورهای جهان، سعی در حفظ و نگهداری میراث طبیعی خود دارد. این میراث متعلق به بشر است و همت بر نگهداری از آن بسیار والا و ارزشمند است. در این راستا و به منظور حمایت از این عمل پر ارزش، سازمان یونسکو بسیاری از این آثار را به ثبت جهانی رسانده است.
این عمل موجب شناخته شدن بیشتر این آثار در سطح جهانی شده و هرساله درامد بسیار زیادی از طریق گردشگری نصیب چین می شود. کشور اژدهای زرد مملو از میراث ثبت شده ی طبیعی و باستانی است که از این نظر در نوع خود بی نظیر است.
یکی از این میراث ناب که بازدید از آن بر هر گردشگر تور چین  واجب است، پارک کوهستانی کوه تایشان است. این سرزمین رویایی با جنگل های پوشیده از درختان سر به فلک کشیده و پوشش گیاهی منحصر به فردی که دارد، تجربه ای به یاد ماندنی را در خاطر بازدید کنندگان ماندگار خواهد کرد.
سرتاسر این منطقه از کوه های عظیمی تشکیل شده است که صدای پرندگان در آن طنین انداز می شود. از جاذبه های تویستی این کوهستان، آرامشی است گردشگر از دل این کوهستان می گیرد.
یکی کوه های این منطقه به کوه مقدس تایشان مشهور است که به گفته چینیان یکی از 5 کوه زیبای سرزمین چین است که بر بالای آن معابدی وجود دارد که بجا مانده از عهد پادشاهان قدیم چین است. گفته می شود این کوه مکانی برای دعا و نیایش بزرگان کشور از جمله امپراطوری و خانواده آنها بوده است. همچنین مراسم قربانی کردن از مراسم های مخصوص این معابد بوده که برگزاری آن در این کوه تنها منحصر به پادشاه بوده است.

پارک کوهستانی کوه تایشان

در گذشته یکی از مراسمات ویژه ای که پادشاهان می بایست انجام می دادند، پیاده روی تا قله این کوه و رسیدن تا معبد مخصوص است. امروزه اما این مسیر برای بازدید گردشگران بسیار راحت است. مسیر6000 متری با شیب ملایم که شما را به بالای کوه و معابد موجود در قله می رساند، یکی از زیباترین مناطق این سرزمین محسوب می شود.
در قسمت های پایین کوه کتیبه هایی به زبان چینی وجود دارد که آن را به شاعران زمان امپراطوری چین نسبت می دهند و مضمون بیشتر این اشعار مدح پادشاهان یا توصیف جشن های برگزار شده در آن زمان است.
چینیان معتقد بودند این کوه قدرت بخش پادشاهان و امپراطوری هاست و به این دلیل شمشیرهای پادشاهان را از ذوب کردن سنگ های این کوه می ساختند. همچنین پیش از جنگ به این کوه برای دعا و طلب پیروزی می آمدند و شمشیرهای خود را برای قدرت گرفتن در معابد آن قرار می دادند.
بر فراز این قله، آنچه خواهید دید، فراتر از ظرفیت انسانی است. چشم انداز این کوهستان، هوای فوق العاده آن و ترکیب مه با این منظره به حدی زیبا و شگفت انگیز است که به سختی می توانید آن را ترک کنید. بهشت در این گوشه از دنیا نهفته است. به بیانی در این نقطه از جهان محال است آرزو نکنید که ای کاش انسان بال پرواز کردن داشت و تمام این سرزمین را همچون شاهین از بلندی ها می دید.
در باب این کوهستان و مخصوصا این کوه مقدس در افسانه های چینی سخن های زیادی نقل شده است. در افسانه ای بیان شده است که در این کوهستان مقدس موجودی یک چشم با دمی مارگونه به نام "فی" دفن شده که بد یمن بوده و با قدم نهادن در هر چشمه ها و رودها، آنها را می خشکانید.
این افسانه و سایر داستان هایی که از دیرباز بر سر زبان مردمان سرزمین اژدها جاریست، باعث شده پارک کوهستانی و به ویژه کوه تایشان در میان مردم چین و سایر مردم جهان معروفیت و احترام ویژه ای داشته باشد. چینیان معتقدند ارواح عزیزانشان پس از مرگ در دامنه این کوه قرار می گیرد و از این رو بسیاری از مراسمات مذهبی مخصوص مرگ را در این مکان برگزار می کردند.
چنان چه اهل سفر به طبیعت و کوهستان های ناب هستید و بازدید از اماکن مذهبی و تاریخ مذهبی یک ملت برای شما هیجان انگیز است، حتما یک بار این پارک کوهستانی را تجربه کنید.

پارک کوهستانی کوه تایشان
Rated 4.5/5 based on 470 reviews