موزه معصومیت استانبول ، تجربه ای از یک عشق

موزه معصومیت استانبول ، تجربه ای از یک عشق


رمان ، تاریخ زندگی خصوصی انسانهاست. زندگی خصوصی در عمیق ترین لایه ها و جزیی ترین حالات خود. یک رمان خوب زندگی خصوصی افرادی را به تصویر میکشد که مشخصه از ضروریات دوران زندگی خود هستند. یعنی به همان مقتضیات زمانه به شکلی پاسخ میدهند که اکثر مردم پاسخ داده و خواهند داد. به همین دلیل است که در هنگام خواندن رمانهای بزرگ میتوانید روح یک ملت را در یک برهه تاریخی درک کنید.
اورهان پاموک نویسنده بزرگ ترک ، و برنده نوبل ادبیات در اولین رمانش ، موزه معصومیت به سراغ استانبول دهه هفتاد رفت و عشقی رنج آلود میان کمال و افسون را به تصویر کشید. این رمان با جزئیاتی بی نظیر زندگی طبقه مرفه استانبول در سالهای مابین 1970 تا 2000 را به تصویر میکشید. زندگی ای که بازتابی از کلیت جامعه ترکیه در آن دوران و تضادهای طبقاتی و فرهنگیش بود.
داستان عشقی که تنها به یادگار هایش زنده میماند و داستان شهرو زیستنی که هر جزئش خاطره ای از آن عشق بود . عشقی که به جستن و یافتن و جمع کردن حسرت ها و خاطراتش میگذشت. و همین جمع آوری ها سرگذشت عشق او را به موزه ای شبیه میکرد که در آن هرچیز شخصی ای به تمامی هم عصرانش باز میگشت و برایشان مفهومی مشترک و در عین حال منحصر به فرد پیدا میکرد.
اورها پاموک برای ملموس تر کردن این وضعیت و بازنمایی هرچه بیشتر این نوع زندگی و خاطراتش موزه ای واقعی نیز در شهر استانبول برپا کرده. این موزه در محله بی اوغلو در جایی که بیشتر محل مغازه های عتیقه فروشی استانبول است قرار گرفته و در داخل ساختمانی پنج طبقه فصل به فصل رمان موزه معصومیت و استانبولی که در ان ماجرای عشق افسون و کمال میگذرد را روایت میکند. این موزه تنها حکایت یک شهر یا یک دوران تاریخی یا حتی حسرتهای یک عاشق که از خانه معشوقش دزدیده نیست.


موزه معصومیت استانبول

موزه معصومیت توصیفی از زندگی خصوصی مردم استانبول است . توصیف زیستن آنها در کنار هم و حسرتهای سوخته و مخفیانه و دزدیده شده شان. شاید بتوان این حسرت ها را بیشتر از همه بر دیواری که 4213 ته سیگار این عاشق و معشوق را بر خود جای داده یافت . هر قسمت این موزه به یک فصل از این رمان اختصاص دارد و وسایلی را که در آن فصل توصیف شده در خود جای داده.
علاوه بر وسایل فیلمها صداها و قابهایی که شما را با خود به استانبول دهه هفتاد می برد ودر جای جای زندگی آن دورانشان میگرداند. نسخه‌های استانبولی و انگلیسی‌زبان رمان «موزه معصومیت» در گوشه‌ای از طبقه دوم قرار داده شده و در آخرین طبقه، دست‌نوشته‌های آقای نویسنده و یادداشت‌های تایپیست او به چشم می‌خورد.
«حُسنو عباس» که از سال ۱۹۹۴ تایپ تمام کتاب‌های «پاموک» را بر عهده دارد، رتبه نخست سرعت تایپ در جهان را داشته است. مغزی‌های خالی روان‌نویسی که «اورهان پاموک» برای نوشتن این رمان از آن استفاده کرده هم زیر همین چرک‌نویس‌ها ردیف شده‌اند.
گویی نویسنده نه تنها میخواهد شما را به دنیای رمانش دعوت کند بلکه میخواهد در جایگاه خود او نیز بنشینید و متوجه شوید که این دوران را جز از راه این رمان و این عشق نمیتوان شرح داد. و هرچه استناد تاریخی یا موزه های ملی بخواهند درباره اش حرف بزنند چیزی نیست جز حکایت ناکاملی از زندگی افسونها کمال ها یی که زیست شان در این شهر و این فضا تجربه کرده اند و از چشم تمام آن اسناد به دور مانده اند.
موزه معصومیت موزه ای برای دیدن خواندن و نوشتن است موزه ای که در شما روح خود را به جا میگذارد و تجربه زیستن در دوران و زندگی ای که هرگز نداشته اید را به شما هدیه میکند. دیدن این موزه بدون خواندن رمان درست مثل بازدید از هر موزه عادی دیگری خواهد بود اما ترکیب این دو تجربه در هم صدای استانبول و صدای عشقی ممنوعه در کوچه ها و خیابانهایش را به گوش شما میرساند. .
اگر تور استانبول را برای گردش انتخاب می کنید از موزه معصومیت دیدن کنید تا شاهد خیابانهایی در حال گذار از سنت به مدرنیته و مردمانی در حال تقلا برای بقا و عاشقی باشید

موزه معصومیت استانبول ، تجربه ای از یک عشق
Rated 4.5/5 based on 470 reviews