معبد تیان هو

معبد تیان هو


معبد تیان هو (Thean Hou Temple) با مساحت بیش از شش هزار متر مربع، واقع در جنوب غربی شهر کوالالامپور پایتخت مالزی ، یکی از قدیمی ترین و عظیم ترین معابد کشورهای جنوب شرقی آسیاست و در میان مردم بودا احترام ویژه ای دارد. این معبد شش طبقه در سال 1989 به همت چینی های فرقه بودا و تایی با صرف هزینه ی 7 میلیون رینگت یا به عبارتی 11 میلیارد تومن ساخته شد.
معبد تیان هو یا الهه رحمت هر ساله پذیرای بازدید کنندگان بسیاری از نقاط مختلف جهان است. هزینه بازدید از این معبد رایگان و مدت زمان مورد نیاز برای گشت و گذار در آن 3 ساعت است. اگر از این مکان بسیار زیبا و شگفت انگیز دیدن کنید، روزانه شاهد مراسم های مختلف دعا و شکرگزاری، ازدواج و سایر مراسمات مخصوص آیین بودا خواهید بود. این معبد شش طبقه ترکیبی از رنگ آمیزی های مختلف و معماری مدرن و سنتی است که هر بیننده ای را مسحور خود می کند.
طبقه اول معبد مخصوص بازدید کنندگان است و در آن مراکز فروش مواد غذایی و سوغاتی تعبیه شده است. طبقات بالاتر مکان های اصلی معبد است. طبقه دوم معبد، مخصوص مراسمات و جشن های مختلف و سایر گردهمایی هاست. طبقات بالاتر که بخش اصلی معبد هستند، محراب های خدایان قرار گرفته است. در طبقه چهارم، محراب الهه ی بهشت (تیان هو)، الهه ی بخشش و الهه ی خشکی قرار گرفته است.
در این سالن کوزه های سفالی بزرگی نهاده شده که مخصوص فال گرفتن برای بازدید کنندگان است. تمام وسایل موجود در این تالارها و همچنین رنگ آمیزی و تزئین اتاق ها نشان از هنر غنی و ظرافت سازندگان این بنا دارد. ترکیبی از رنگ های گرم در جای جای این بنا هیجان و شادی ویژه ای برای  بازدیدکنندگان به ارمغان می آورد.

معبد تیان هو مالزی

ستون های بلند قرمز و سقف های کنده کاری شده و فوق العاده زیبا، جذابیت خاصی به این بنا بخشیده است. دیدن مراسمات ازدواج و برگزاری مراسمات مذهبی نیز برای شما جالب خواهد بود.
بوداییان "تیان هو" را خدای حامی ماهیگیران می دانند و در مقابل مجسمه درون محراب زانو زده و برای حفظ زندگی و سلامتی و کسب روزی دعا می خوانند. در این معبد هر ساله جشن های مختلفی همچون جشن سال نو، جشن پاییزه، جشن وساک و سایر مراسمات مذهبی و مناسبتی در این مکان برگزار می شود که بازدید کنندگان زیادی را به این مکان می کشاند.
برکه زیبای لاکپشتان و باغ گیاهان دارویی نیز از دیگر دیدنی های مورد علاقه بازدید کنندگان از این معبد است. همچنین چشمه آرزوها و مراسم فالگیری در این معبد، برای آن دسته از افرادی که به مسائل ماورایی علاقه مندند بسیار جذاب خواهد بود.
در بخشی از این معبد ووشو آموزش داده می شود. این ورزش از دیرباز با مذهب بوداییان آمیخته بوده است.
انسان در طول تاریخ بدنبال ایجاد مکان ها یا اشیائی بوده که بتواند حضور روح خالق را در آنها تجسم کند. با نگاهی به اماکن مذهبی همچون مساجد، معابد و هر نوع زیارتگاه قدیمی، این ادعا اثبات می شود. از طرفی رنگ در جلای این مکان ها تاثیر بخصوصی دارد. در تفکر بودا، برخی رنگ ها به خدایان نسبت داده شده است. در بیشتر معابد بودا، غالبا رنگ های سفید، قرمز، زرد، نارنجی، سبز و سیاه به چشم می خورد که ابتدا از طبیعت الهام گرفته شده و به مرور زمان به سنت و قانون تبدیل شده اند.
در این معبد نیز بیشتر از دو رنگ قرمز و زرد برای رنگ آمیزی بناها استفاده شده است که قرمز نماد شهوانیت و خلوص است و در مراسم های مبارک مانند ازدواج و تولد فرزندان و جشن ها استفاده می شود و در آیین هندو قرمز نماد انرژی است.
زرد نشان دهنده خوشبختی، مدیتیشن ، صلح و توسعه ذهن است. در این معبد شگفت انگیز هر چیزی نماد و دلیلی از عبودیت بنده و حقانیت خالق است. برای بازدید از این مکان تنها چشم سر کافی نیست. بنابراین به گردشگران تور مالزی توصیه می کنیم که قبل از سفر به این مکان زیبا و حیرت انگیز در مورد آیین بودا مطالعه کنید. چرا که این معبد تنها یک ساختمان مجلل و رنگارنگ نیست. بلکه در آن اسرار زیادی نهفته است.

معبد تیان هو
Rated 4.5/5 based on 470 reviews