خزانه جواهرات ملی ایران

خزانه جواهرات ملی ایران


خزانه جواهرات بانک ملی ایران برای اولین بار در سال 1316 شمسی برابر با 1937 میلادی با انتقال 21 صندوق جواهرات و زیور آلات از کاخ گلستان به بانک ملی اافتتاح شد . این خزانه از سال 1339 شمسی برابر 1965 میلادی به شکل کنونی تشکیل و مورد بهره برداری قرار گرفته است. این مجموعه کلکسیونی از سنگها و جواهرات و زیورآلات بسیار گران بها و بی نظیر است که توجه هر بیننده ای را به خود جلب میکند به گونه ای که میتواند ساعتها شما را غرق تماشای خود کند.
در میان اشیاء گران بها این خزانه میتوان به الماسها ، زمردها ، یاقوتها و سنگ فیروزه که سنگ جواهر اختصاصی ایران زمین است اشاره کرد. اشیاء دیگری نظیر انگشتر ، گوشواره و سینه ریزهایی که از جنس سنگهای قیمتی و الماس هستند هم در میان این کلکسیون دیده می شود .به شکلی که ذوق ، هنر و سلیقه ایرانی را در طراحی نشان می دهد.
گنجینه بی مانند خزانه جواهرات ملی مجموعه ای از گرانبها ترین جواهرات جهان است که طی قرنها گردآوری شده و هر قطعه از این جواهرات گویای بخشی از تاریخ پر فراز و نشیب ملت ایران است که ذوق و خلاقیت و هنر مردم این سرزمین و خاطرات شکستها ، پیروزیها ، غرور و خودنمایی فرمان روایان گذشته را تداعی میکند.


خزانه جواهرات ملی ایران

در سکوت سنگین این تالار داستانهای بسیاری نهفته است و اشیایی که در قدم به قدم این تالار قرار گرفته است ، یادآور وقایع مهم تاریخی است.
برخی از اشیاء این کلکسیون ،بسیار ویژه و منحصر به فرد است که به بررسی آنها میپردازیم. تخت خورشید یا همان تخت طاووس که به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شده که بعدها بعد از ازدوواج با طاووس این تخت را به همسر خود هدیه کرد و نام آن به تخت طاووس تغییر یافت.
البته این تخت بعدها توسط ناصرالدین شاه مورد مرمت و ترمیم قرار گرفت. عکسهایی از ناصر الدین شاه با تخت به عنوان یادگاری به ثبت رسیده است .
جالب است بدانید که تخت طاووس اصلی در ایران نیست واین نمونه شبیه سازی شده است که در این مجموعه در معرض دید عموم قرار گرفته است ،و نمونه اصلی آن در موزه لوور فرانسه میباشد . مجموعه دیگر ، کلکسیون تاجهای فتحعلی شاه قاجار است که بعدها توسط شاهان قاجار هم مورد استفاده قرار میگرفته است. البته شاهان پهلوی میلی به استفاده از آن تاجها نداشتند و به خزانه کشور واگذار شد ه است. دنیای نور و کره جواهرنشان و تخت طاووس سه شی بسیار بی نظیر و زیبا هستند که در این مجموعه به نمایش گذاشته شده است.
روز و ساعت کاری موزه جواهرات :
بازديد از خزانه جواهرات ملی روزهای شنبه تا سه‌شنبه از ساعت 14:00 الی 16:30 امکان‌پذير است.

خزانه جواهرات ملی در غير از ساعات فوق و نيز روزهای چهارشنبه، پنج‌شنبه، جمعه و تعطيلات رسمی، تعطيل می‌باشد

خزانه جواهرات ملی ایران
Rated 4.5/5 based on 470 reviews