پل ورسک

پل ورسک


یکی از شاهکار های معماری خط راه آهن ایران پل ورسک است .نام ورسک از روستای ورسک گرفته شده است که در مجاورت محل ساخت پل قرار داشته است . روستای ورسک درآن زمان حدود 20 خانوار داشته .البته نام روستا هم از درختچه های ورسک که در قسمت پشت پل به طور انبوه وجود دارند گرفته شده است و برای همین معروف به این نام شده است.
این پل عمدتا محل عبورقطارهای مسافربری است و به طور معمول همه روزه قطارهای مختلفی از روی آن گذر می کنند . علاوه بر قطارهای مسافربری ، قطارهای باری و سوختی نیز از روی آن گذر دارند . این پل در مسیر محورهای تهران ساری،تهران گرگان قرار دارد.برای رسیدن به این پل و دیدن این محل تقریبا یک روز زمان لازم است.
موقعیت مکانی این پل در دره ورسک واقع در 85 کیلومتری جنوب قائم شهر در محور سواد کوه قرار دارد .ارتفاع این پل از سطح دره 110متر است وطول این پل 73متر است که دو طرف دره ورسک، که بسیار صعب العبور هم هست را به هم مرتبط کرده است .
مسیر های مختلفی برای رسیدن به پل ورسک وجود دارد که با توجه به محل حرکت متفاوت خواهد بود در مسیر تهران به مازندران گردشگران با عبور مسافتی حدود 17کیلومتر از میدان شهرستان فیروزکوه وارد فرعی می شوند که با ادامه دادن آن راه به یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی به نام (چشمه آب گدوک ) خواهند رسید .چندکیلومتر پس از چشمه گروک به مسیری شیب دار به نام (گردنه گدوک) رسیده ودرست در سمت راست مسیر ، می توان (آبشار شور آب) را مشاهده کرد.دقیقا در قسمت بالای این ابشار ریل قطار ودر آن طرف ریل روستای (شور آب) را می توانید ببینید.
پس از منطقه شور آب در مسیر گردنه گروک در بخش پایین مسیر ودر سمت راست و چپ ،کوه های بزرگ وسنگی وجود دارد که بسیار زیبا و دیدنی است . در دل کوه ها ودر سمت راست آن ها می توان سه ریل که به صورت موازی در کنار یکدیگر قرار دارند را مشاهده کنید که در فاصله 100 متری قرار دارد . این سه ریل موازی همان خط طلایی مشهور پل ورسک هستند که گردشگر ان برای تماشای آن این مسیر نسبتا طولانی اما تماشایی را می پیمایند .
پس از سه خط طلایی و عبور از تونل به ورسک خواهید رسید که مسافران برای تماشای پل بایداز خودرو خود پیاده شوند .پل ورسک درکتاب رکورد گینس در بخش پل های با ارتفاع بیش از 61 متر به ثبت رسیده است .
بازدید از این مکان بی نظیر و بکر را در تمام فصول سال به شما پیشنهاد می کنیم.


پل ورسک

پل ورسک
Rated 4.5/5 based on 470 reviews