معبد وات رونگ خون

معبد وات رونگ خون


معبدی برای جهان مدرن، وات رونگ خون
آیین بودایی آیینی پر رمز و راز است که افسانه ها و اندیشه هایش همواره الهام بخش هنرمندان در خلق آثار در حوزه های مختلف بوده، از نقاشی و مجسمه سازی گرفته تا سینما و معماری. بسیاری از این هنرمندان سعی کرده اند این افسانه های کهن را در مفاهیمی مدرن زنده کنند و با تصویر جهان امروز هماهنگ  سازند.

یکی از مشهورترین این آثار در حوزه معماری معبد وات رونگ خون یا معبد سفید در تایلند است. طراح این معبد چالرمچایی کوزیتپیاتات (Chalermchai Kositpipat)، یک بودایی بسیار معتقد و پیشرو در نقاشی های مذهبی بود که در سال 1997 این پروژه را با هزینه شخصی خود آغاز کرد.

او در این شاهکار سفید تصویری از هنر تایلند برای جهان مدرن را مجدداً احیا کرد. طراحی این سازه ترکیبی از مفاهیم سنتی بودایی با هنر مدرن و پاپ آرت معاصر است نمونه بارز این ترکیب در نقاشی های دیواری معبد مشهودست، نقاشی هایی از ستاره های فیلم و کارتون در ورودی معبدی بودایی. فضای این معبد با مجسمه های شگفت انگیزش زیبا و درعین حال رعب آور است.

جمجمه های قرمز رنگ واقع بر روی علائم ترافیکی و درخشش لامپ ها از سالن مرکزی و مجسمه ابلیس با نیزه و دستهایی که از درون زمین بیرون آمده اند.. هر چند تمامی این نمادها به نوعی به سمبل های آیینی بودا باز میگردند اما میتوان ردپای تخیل پست مدرن معمار را نیز در آن یافت، بسیاری از تایلندی ها از نمادهای مذهبی خود نا آگاهند و فقط آنها را در افسانه ها و اسرارشان می شناسند اما هر یک از جزئیات این معبد نمایانگر یک نماد مذهبی عمیق است.

معبد وات رونگ خون

رنگ سفید براق معبد نشانه پاکی و خلوص بوداست بخش عمده ای از پیام های معبد به اصول و آموزه هایی نظیر فرار از حرص و طمع و حرکتی پرشور و باعشق به سمت ارزش های بودایی مربوط می شود. برای رسیدن به سالن اصلی معبد باید از یک ورودی محافظت شده توسط اهریمن عبور کرد و سپس قدم بر پلی گذاشت که زیر آن اقیانوسی از دست های برافراشته از سمت زمین به چشم می خورد. این پل نماد چرخه مرگ و تولد دوباره است.

ساختمان اصلی خود معبد که ubost خوانده میشود یک ساختمان سفید با قطعات شیشه ای آیینه ای است که در خارج از ساختمان در داخل سازه جاسازی شده اند.این ساختمان شامل عناصر طراحی، معماری کلاسیک تایلند مانند سقف سه لایه و استفاده فراوان از مارهای نگا (ماری نیمه انسان و نیمه کبری) در داخل معبد میباشد ، دکوراسیون در فضای داخلی به سرعت از رنگ سفید به رنگی آتشین و ناخوشایند حرکت می کند.

شعله های نارنجی در حال چرخش و چهره دهشتناک دیو ها که با سلبریتی ها و بت های غربی مانند مایکل جکسون، نئو فیلم ماتریکس و فردی کروگر و Tin 800 مجموعه فیلمهای ترمیناتور در کنار هم قرار گرفته اند. علاوه بر اینها تصاویری که حملات هسته ای، حملات تروریستی ، پمپ های نفتی و سایر تاثیرات منفی انسان بر محیط زیست را نشان میدهند بخشی دیگر از تزیینات داخلی این معبدند.

به نظر میرسد طراح سعی داشته شرور بودن انسان و تاثیرات منفی اش را به نمایش بگذارد هرچند حضور هری پاتر و هلو کیتی تا حدی این پیام را تعدیل میکند. ساختمان طلایی که به خاطر تفاوت رنگش در میان کلیت معبد برجسته شده در حقیقت سرویس بهداشتیِ معبد است.این ساختمان طلایی نمایانگر بدن است در حالی که ubosot سفید رنگ نشان دهنده ذهن انسان می باشد.

طلا و پول نماد تمرکز مردم بر خواسته های دنیوی و زوال اخلاق اوست و ساختمان سفید نشان دهنده وارستگی و تمركز بر ذهن و روح . در اطراف معبد نیز آبگیرهای فراوانی قرار دارد که ماهی های رنگی در آنها شنا می کنند. ماهی در آیین بودایی به معنای شناور بودن بی ترس در دریای تولد های دوباره است . و میتوان متوجه ارتباط این نماد با پل چرخه تولد ورودی شد.

درزیر این پل نمادی متضاد و وحشت آفرین از این چرخه را میتوان دیدو دستهایی که از زمین بیرون آمده اند نشانه حسرتها و آرزو ها در چرخه تولدند. نمادی از وحشت مرگ و وحشت تولد دوباره که در تضاد با مفهوم بی هراسی ماهی ها و شناور بودنشان در همین مفهوم است. گویی معمار میخواهد اثرش را نمادی از دنیای واقعی بداند که با ورود به آن و درگیر شدن در شرِ نهفته در آن آرامش، جای خود را به وحشت خواهد داد. و هرچند خود این جهان پاک و سفید است اما گناهان آدمیان در داخل، همه چیز را در وحشت و شر غرق خواهد کرد.

معبد هنوز در حال ساخت و تکمیل می‌باشد و پیش‌بینی می‌گردد که نه ساختمان و بنا در محوطه این معبد ساخته شود. با اینحال ورود برای بازدید کنندگان تور تایلند آزاد است . اما کسی اجازه عکاسی از فضای داخلی معبد را ندارد. و تنها میتواند از دیدنشان لذت ببرد و به عنوان یادگاری تنها ادراک شخصی خود از این اثر معماری را به همراه بیاورد.

معبد وات رونگ خون
Rated 4.5/5 based on 470 reviews