قلعه سرخ آگرا

قلعه سرخ آگرا


قلعه ای از رنگ آتش!
در جهان کشورهای متمدن و افسانه ای بسیار زیادی داریم اما از میان این کشورها ، هند جایی است که میتوان آن را به صندوقچه اسرار شبیه دانست!
در این صندوقچه به هر طرف نگاه کنیم و به هر گوشه اش سر بزنیم تنها و تنها یک چیز را میبینیم و آن زیبایی و شکوه است !
این شکوه و زیبایی شهر اگرا را هم به تصرف در آورده است.
این شهر افسونگر در ایالت اوتار پرادش بعنوان سومین شهر بزرگ در کنار رودخانه یامونا قرار دارد و از دهلی پایتخت هند (مهد عظمت و شگفتی) ، با قطار تنها دو ساعت و نیم، با ماشین چهار ساعت و با هواپیما ۳۰ دقیقه فاصله دارد.
در اگرا در کنار مکان های تفریحی و گردشی مجموعه ای وجود دارد که هیچ گردشگری در طی تور هند فرصت بازدید ازآن را از دست نمیدهد. نام این مجموعه شاهکار قلعه سرخ قلعه آگرا( لعل قلعه) میباشد.

قلعه سرخ آگرا

این قلعه تماشایی هلالی شکل سرگذشت خود را به اینگونه شرح میدهد:
ساخت این کاخ از زمان اکبر شاه شروع و تا زمان شاه جهان ادامه یافت.
قلعه سرخ تاریخی اگرا با مسجد و قصرهای خوش‌نما و شکوهمندش، بزرگی معماری اسلامی را به جهانیان ثابت کرده است.
از نامش میتوان دریافت که این قلعه حاصل از سنگ ماسه ی سرخ رنگ میباشد و با ظاهر بی نظیرش با تاج محل در رقابت تنگاتنگی قرار دارد!.
اکبر شاه ( پدر بزرگ شاه جهان ) سه همسر در اختیار داشت (مسیحی ، هندو و مسلمان) که فقط از همسر هندویش صاحب فرزند پسر شد.
با به دنیا آمدن پدر شاه جهان، پدر زن اکبر شاه، به پاس به دنیا امدن پسر جامی پر از سکه به داماد و دخترش پیشکش کرد.
آن چنان که هنگام ورود شما به کاخ جام بزرگی که وسعتش به یک حوض میرسد، به شما خوش آمد گویی میکند!
قلعه شامل چهار دروازه (که هنگام باز کردن یکی از این دروازه ها با رودخانه ای روبرو میشویم) و دو حیاط میباشد.
دروازه های دهلی و لاهور برای حفظ امنیت ساخته شده و به عنوان دروازه های رسمی شناخته شده بودند.
دروازه دهلی که سمت غرب قلعه قرار دارد، که با طلاکاری های انجام شده در زمینه‌ای از مرمر سفید آرایش شده است و زیبایی خاصی دارد.همچنین بزرگترین دروازه و جزو بی نظیر ترین سازه های زمان سلطان اکبر میباشد.
«دروازه لاهور» که به «دروازه عمار سینگ » معروف است .
دروازه عمار سینگ با طراحی مارپیچی که دارد با قدم برداشتن به سمت راه مستقیم شما را به سمت مسجد مروارید یا مسجد موتی هدایت میکند.
سمت راست درست قبل از رسیدن به مسجد موتی، سالن بزرگی به همراه تخت پادشاهی قرار دارد به نام ((دیوان ایام)) که در آنجا سلطان شاه جهان رسیدگی به امورات داخلی و شنیدن دادخواهی مردم را انجام میداد.
حال درست در مقابل سالن، قبر کوچک و نسبتا ناسازگاری میبینید که متعلق به یکی از فرماندهان استان‌های شمالی یعنی ستوان جان کالوین میباشد..
وجود دیوارهای بلند سرخ نگ و خندقهای عمیقی که دروازه ها را محاصره کرده اند اجازه ی تصرف را به هیچ کشوری نمیدهد.
کاخ ها نیز ازدو رنگ سفید و قرمز ساخته شده است و در قسمت طبقه پایین هم از سنگ های قرمز رنگ که ظاهرا شاه علاقه فراوانی به این سنگ نشان میداد است ساخته شده است . طبقه بالای کاخ از سنگ مرمر سفید ساخته شده است .
این قصر برای حیوانات مخصوص پادشاه باغ وحشی را اختصاص داده است.
دو حیاط خاص این قلعه:
یکی از حیاط ها که بسیار خیره کننده و زیبا است به سمت خوابگاه و ناهار خوری میباشد. در وسط حیاط دیگر قصر تابستانی شاه استقرار دارد.
کاخ تابستانه پادشاه و تخت تابستانی اش که تماما از سنگ مرمر می باشد برای خود داستانی دارد ،این تخت مشرف به حیاطی سرسبزی است که ظاهرا در قدیم مکانی برای برپایی بازاری (مانند سه شنبه بازار خودمان) مخصوص زنان اشراف و بزرگان بوده است و شاه هنگامی که بر روی تخت می نشسته از بالا زنان قصررا مشاهده میکرده در همین جا بود که شاه جهان برای اولین بار ممتاز بانو را میبیند و این عشق با ازدواجشان عمیق تر میشود.
متاسفانه ملکه ممتاز در این قصر از دنیا میرود و این کاخ محل زندگی شاه جهان و خانواده اش بوده است.
ممتاز بانو را کمی بشناسیم!
از اشراف ایرانی بود و عمه ممتازبانو، همسر محبوب جهانگیر شاه ،پدر شاه جهان بود.
هزینه زیادی بابت ساخت این کاخها و آرامگاه ممتاز بانو (تاج محل) صرف شده . همین دلیل هم باعث شد پسر شاه جهان(اورنگ زیپپ) پدرش رو به بهانه دیوانگی بر کنار کند و وی را به زندان انداخت او 8 سال آخر عمرش را زندان سپری کرد و در تمام این سالها از پنجره ای کوچک به آرامگاه ممتاز بانو(تاج محل) نگاه میکرد.این عشق افسانه ای زبان زد جهانیان میباشد...
توصیه میکنیم شما هم این صحنه را حتما تجربه کنید و عکسی با تاج محل از همان پنجره به یاد عاشقان حقیقی بیندازید
قلعه سرخ اگرا علاوه بر همه دنیا ، میراث های جهانی یونسکو را نیز شیفته خود کرده و در لیست آثار ثبت شده در یونسکو جا باز کرده است.
ناگفته نمامد قلعه سرخ تاریخی در شهر آگرا تا سال ۱۶۳۸،محل امپراطوران گورکانی بوده است یعنی تا زمانی که از پایتختی استعفا داد و جایش را به دهلی داد. سعی کنید در محل بازدید بمانید تا برنامه صدا و نور را که هر بعدازظهر برگزار میشود و وقایع مهم قلعه را نشان میدهد ببینید.
برای لذت بردن بیشتر در فصل های پاییز و زمستان مهمان این شهر زیبا شوید.

قلعه سرخ آگرا
Rated 4.5/5 based on 470 reviews