معبد آکشاردام دهلی

معبد آکشاردام دهلی


هند ، کشوری پر جمعیت با مذاهب و فرهنگ های مختلف که سفر به آن با شگفتی های بسیاری همراه است. یکی از این شگفتی ها، بنای تازه تاسیس آکشاردام است. معبدی با مساحت 10 هزار متر مربع در کنار رودخانه یامونا در دهلی نو ساخته شده است. به سبب سست بودن زمین حاشیه رودخانه مشکلات زیادی بر سر راه ساخت این معبد وجود داشت. اما سر انجام با همت متخصصان این حرفه، ساخت بنا در سال 2000 آغاز شد.

طرح اصلی معبد متعلق به معمار فقید هند "ماهاراج یوگیجی" است و ایده آن برگرفته از سبک معماری هندی بین قرن های 8 تا 12 است. این مجموعه با شکوه حاصل 5 سال تلاش شبانه روزی گروهی از بهترین معماران و مهندسان سرتاسر هند است. نتیجه این زحمات منجر به ساخت بزرگترین معبد هندوی جهان شد که امروزه محل عبادت و بازدید افراد زیادی از نقاط مختلف جهان است.

علاوه بر بنای اصلی، مجموعه شامل یک سالن سینما، باغ هندی، تالار موفقیت ها، باغ Yogi Hraday Kamal ، دریاچه ناریان ساروار و یک رستوران زیبا است. بنای اصلی با ۴۳ متر ارتفاع، عرض ۹۶ متر و طول ۱۰۹ متر به زیبایی هرچه تمام تر ساخته شده است. بر دیوارهای آن طرح‌ گل‌‌ها ، جانوران ، رقصندگان ، نوازندگان و خدایان با ظرافت و مهارت هرچه تمام تر حکاکی شده است .

به اعتقاد معماران، راز عمر طولانی بناهای تاریخی در تمام سنگی بودن آن هاست. از این رو به جهت ماندگاری بنا برای آیندگان، در ساخت آن تماما از سنگ استفاده شده است و هیچگونه سازه آهنی به کار نرفته است.


معبد آکشاردام دهلی


اهمیت فیل را در هندوستان می توانید از تعداد زیاد مجسمه ها و حکاکی های موجود در این معبد درک کنید. درمجموع 148 مجسمه عظیم فیل به شکل هنرمندانه ای ساخته شده و بخش های مختلف بنا را آراسته است. فیل نماد قدرت است و وجود این تعداد از این پیکره ها به معنای عظمت و شکوه این معبد و مذهب بوداست. سقف بنا را 234 ستون مستحکم و زیبا نگهداشته است که حکاکی های روی آن ها هر بیننده ای را به تحسین وا می دارد. همچنین 9 سقف معبد با 9 گنبد به ابعاد مختلف آراسته شده که در زیر گنبد اصلی پیکره مقدس " سوآمیناران" قرار گرفته شده است. در سراسر این معبد بیش از 2000 پیکره مقدس بودا نگهداری می شود. وجود همه این ها در کنار هم به معبد اعتبار و احترام بخشیده است.

نقطه به نقطه این مجموعه حیرت آور و دیدنی است. معماری ها و حکاکی ها اگرچه بخش عمده زیبایی این معبد را تشکیل داده اند، اما تنها دیدنی های معبد نیستند. فضای سبز و آبنمای مجموعه هم جلای خاصی به معبد بخشیده اند. تماشای رقص آهنگین آب و نور پردازی هنرمندانه اطراف معبد از دیدنی های بی نظیر و به یادماندنی برای بازدید کنندگان خواهد بود. در این بخش از مجموعه هرشب برنامه های نمایشی مختلفی برگزار می شود.

اگرچه آکشاردام بهترین مکان برای گرفتن زیباترین عکس هاست، اما برای لحظاتی خود را در این مکان خیال انگیز تنها فرض کنید و زیبایی های آن با همه وجود احساس کنید. مسیر یابی و رسیدن به معبد بسیار ساده است. با کمک نقشه راهنمای مترو، ایستگاه مترو آکشاردام را پیدا کنید و خود را به مقصد برسانید. فاصله این معبد تا فرودگاه دهلی نو یک ساعت و تا ایستگاه قطار 40 دقیقه است.

آکشاردام با همه شکوه و زیباییش تنها یکی از صدها جاذبه شگفت انگیز دهلی نو است. در بازدید های تور هند از این شهر خیال انگیز خاطرات تکرار نشدنی برای خود رقم بزنید. به بیان واضح تر اگر آکشاردام نمادی از هند است. اگر این بنای با شکوه را نبینید، گویی هند را ندیده و درک نکرده اید.

معبد آکشاردام دهلی
Rated 4.5/5 based on 470 reviews