چشمه های پلکانی کوهستان هابا

چشمه های پلکانی کوهستان هابا


بایشوتا در واقع گونه بسیار عجیبی از چشمه های زیر زمینی است که در طول سالیان دراز به صورت پلکانی به وجود آمده است. این نوع از چشمه ها در برخی از نقاط دنیا مشاهده شده است. تعداد آن ها بسیار کم و به عبارتی از گنجینه های ارزشمند طبیعت هستند.
اگر به صورت مستقل به چین سفر کرده اید، باید بگویم ممکن است برای دیدن از طبیعت چین و بخصوص این چشمه شگفت انگیز دچار سردرگمی شوید. پس بهتر است پیش از آغاز ماجراجویی و کشف دیدنی های این سرزمین جادویی تورهای داخلی طبیعت گردی را چک کنید و با انتخاب یک تور مناسب و بصرفه خیال خود را از دردسرهای سفر راحت کنید. مثال چشمه پلکانی بایوشتا را در ایران هم می توانید ببینید. چشمه باداب سورت مازندران نیز نوعی چشمه پلکانی است با این تفاوت که بایوشتا مرتفع تر و بسیار پهناورتر است. بایشوتا در دل زمین های سرد و برفی و در ارتفاعات کوهستان هابا به وجود آمده اند. زمین شناسان قدمت آن را بیش از 300 هزار سال تخمین زده اند. مردم محلی این چشمه را "پلکان آب سپید" نامیده اند.
چشمه های پلکانی کوهستان هاباحوضچه های سفید به ترتیب از ارتفاعات پایین تپه تا بالاترین ارتفاع یعنی 160 متر به صورت پله های کوچک و بزرگ در کنار هم مساحتی بیش از 3 کیلومتر مربع را دربرگرفته اند. انعکاس آبی آسمان در آب های زلال این چشمه ها نمای فوق العاده زیبایی از آب های فیروزه ای را خلق کرده است. بایوشتا یکی از زیباترین آفریده های طبیعت است که زیبایی هایش هر بیننده ای را به حیرت وا می دارد. ماده اصلی تشکیل دهنده حوضچه ها کلسیم کربنات است که در طول سالیان دراز و بر اثر تغییرات جوی به شکل امروزی درامده است. آب این چشمه ها از دو منشا زیر زمینی و آب شدن برف ارتفاعات تامین می شود و تا سال بعد پر آب و زلال خواهد ماند. پس از گذر زمستان سخت و پر برف کم کم خورشید به سوی زمین چهره می تاباند و برف های انباشته شده در ارتفاعات رو به سوی آب شدن می نهند.
اولین قطره های برف زمستانی روانه این چشمه ها شده و به تدریج در پله به پله این ارتفاعات جمع می شوند. همانطور که گفته شد، جنس حوضچه ها از کلسیم کربنات است که در مورد این موضوع می توان گفت: آبی که به این چشمه سرازیر می شود، منبع غنی کلسیم کربنات است. به همین دلیل با روانه شدن این آب به سمت حوضچه ها به تدریج و با گذر زمان لایه های بیشتری از این رسوبات در این منطقه جمع می شود و در نهایت شاهکاری به نام چشمه های پلکانی بایشوتا را به وجود می آورد.
قسمت های مختلف این چشمه توسط مردم بومی این ناحیه نام گذاری شده اند. در دیدار خود با این افراد داستان های جالبی از این چشمه خواهید شنید. بخش میانی چشمه که شامل ده حوضچه بزرگ است، که در افسانه های دیرینه این قسمت به نوعی مسیر عبور فرشتگان بوده است. در بخش شرقی محوطه چشمه استخر بزرگتری به چشم می خورد که آن را کمد فرشتگان نامیده اند.
منظره هزار رنگ اطراف این چشمه در فصل پاییز وصف نشدنی است. این چشمه در فصل های مختلف چهره های متفاوتی به خود می گیرد که زیباترین منظره ها را در فصل پاییز خواهید دید.
چشمه های آب های زیرزمینی معمولا در ارتفاعات پایین و پست به وجود می آیند و اما یکی دیگر از عجایب چشمه های بایوشتا به به وجود آمدنشان در ارتفاعات بسیار بالاست. این منظره ها در ارتفاع 2380 متری از سطح دریا کی از زیباترین مناظری است که در چین می توانید پیدا کنید.

چشمه های پلکانی کوهستان هابا
Rated 4.5/5 based on 470 reviews