برج بیازیت استانبول

برج بیازیت استانبول


بازهم استانبول، بازهم دیدنی ها و بازهم یک سفر لذت بخش و پر ماجرا.
زیبایی های استانبول تمامی ندارد. آنچه از تعریف بنویسیم و بخوانید هم درباره این شهر رویایی کفاف نمی دهد. استانبول را باید دید. نه یک بار و نه با چشم سر. این شهر خیال انگیز را با تمام روح و احساستان نظاره کنید تا از لحظه لحظه سفر خود لذت ببرید.
در کنار زرق و برق و جاذبه های امروزی شهر، آثار تاریخی همچنان شکوه خود را حفظ کرده اند و طرفداران زیادی ازمناطق مختلف را جذب خود می کنند. یکی از این مجموعه های تاریخی برج بیازیت واقع در حیاط دانشگاه استانبول است. این برج 85 متری بیش از دو قرن قدمت دارد و امروزه به عنوان محلی برای جمع آوری داده های هواشناسی مورد استفاده قرار می گیرد. بنای اولیه این بنا تمام چوبی بود که به علت آتش سوزی از بین رفت و سال ها بعد به فرمان شاه وقت، سلطان محمد دوم با مصالح سنگی و به همت معمار مشهور "کهن کریکور بالین" ساخته شد.
اهمیت این برج در قرون گذشته به دلیل کاربرد آن به عنوان محلی برای نظارت شهر و پیشگیری از وقوع آتش سوزی های بزرگ بود.
این برج ابتدا در ارتفاع 50 متری ساخته شده بود که بالاترین قسمت آن اتاقکی 8 ضلعی با 13 پنجره بود که کاربرد دیده بانی داشت. بعدها به این برج 3 طبقه اضافه شد. این سه طبقه بالایی، نمای زیبایی به برج بخشیده اند. با بالا رفتن از هر طبقه ابعاد اتاقک کوچکتر می شود. که این طرح زیبایی خاصی به برج بخشیده است.

برج بیازیت استانبول

امروزه بالاترین طبقه این برج یک تراس کوچک است که منظره بسیار زیبایی را از شهر به نمایش می گذارد. آنتنی که بر روی برج نصب شده است، پیش از این کاربرد گرفتن امواج برای پیشبینی های هواشناسی را داشت. اما امروزه به دلیل پیشرفت های روز افزون تکنولوژی چندان کاربردی ندارد.
فضای داخلی برج با ظرافت هرچه تمام تر و به زیبایی ساخته شده است. به طوری که هر بیینده ای را مجذوب خود می کند. راهروهای برج تمام جوبی و اسکلت آن تمام سنگی است. هنوز هم این برج محلی برای دیدبانی شبانه روزی آتشنشانان و حفظ شهر از وقوع آتش سوزی است.
این برج که به نام برج سیراسکیر نیز شناخته می شود، زمانی نماد وزارت جنگ دوران عثمانی بوده و این منطقه از شهر نیز محدوده وزارتخانه جنگ آن دوره بوده است. در ساخت بنا از سبک معماری رومی بهره گرفته شده است که نشان می دهد در دوران عثمانی سلاطین و معماران علاقه زیادی به این سبک زیبای غربی داشته اند. امروزه نور پردازی جالبی که در این برج تعبیه شده، وضعیت آب و هوایی را با استفاده از رنگ های مختلف نشان می دهد.
فضای سبز زیبای اطراف این برج محلی فوق العاده برای پیاده روی و لذت بردن از هوای عالی استانبول است. پس از دیدن از این بنای تاریخی، گردش در این محوطه را از دست ندهید.
برای دیدن از این برج زیبا و تاریخی باید به میدان بایزید بروید. این منطقه از معروف ترین میدان های استانبول است. که به راحتی با وسایل نقلیه مختلف همچون تاکسی، اتوبوس، مترو و اتومبیل های کرایه ای در دسترس است.
دیدن این بنای حیرت انگیز را به گردشگران تور استانبول توصیه می کنیم.

برج بیازیت استانبول
Rated 4.5/5 based on 470 reviews