چایامانگالارام

چایامانگالارام


جزیره توریستی پنانگ از جزایر فوق العاده زیبا و دیدنی مالزی است که به سبب موقعیت جغرافیایی اش دارای آب و هوای گرم و استوایی و طبیعت فوق العاده ای است. علاوه بر این موارد، بناهای تاریخی موجود در این جزیره نشان از قدمت تاریخی ارزشمند آن دارد که مورد توجه بسیاری از مورخان و باستان شناسان قرار گرفته است. پنانگ سرزمین مهاجر پذیری بوده و از این رو در این جزیره بناهای چینی، هندی و بسیاری از سبک های آسیایی و اروپایی به چشم می خورد. قرار گرفتن سبک های بسیار متنوع معماری در کنار یکدیگر جزیره پنانگ و بخصوص شهر جرج تاون مرکز پنانگ را به شکل عجیبی جذاب و دیدنی ساخته است.
برای دیدن بناهای ساخته شده به دست معماران چینی از محله چینی ها دیدن کنید و برای آشنایی با سبک معماری هندی ها از مسجد کاپیتان کلینگ، ناتوکوتای چتیار و هند کوچک را ببینید. این جزیره برای سالیان طولانی مستعمره بریتانیا بود و در سرتاسر جزیره آثاری به جامنده از این مردمان غربی به جای مانده است. برج ساعت، قلعه فورت کرنوالیس و تالار شهر و کلیسای سنت جورج تعدادی از این بناهای سبک غربی هستند.
چیامانگالارام دیگر بنای تاریخی و باشکوه پنانگ است که علاوه بر یک مکان زیارتی، هر ساله مورد استقبال علاقه مندان بسیاری قرار می گیرد. این معبد از جمله معابد بودایی است که به سبک تایلندی ساخته شده است. این معبد که امروزه در جرج تاون قرار دارد، به دستور ملکه ویکتوریا و در تاریخ 1845 میلادی بنا شد. در واقع این معبد به بهانه پیشکش به شاه مالزی " راتاناکوسین سایام" و برای بهبود روابط بریتانیا و مالزی ساخته شد.
چایامانگالارام در زبان مالایی به معنای بودای لمیده یا خوابیده است که اشاره به بزرگ ترین مجسمه بودای این معبد دارد که به طول 33 متر بر روی تخت مجلل خود به صورت نیمه لمیده در حال استراحت است. توجه داشته باشید که مجسمه اصلی بودای خوابیده در معبد فو که به معنی معبد بودای خوابیده در تایلند قرار دارد و نباید با این مجسمه اشتباه شود. برخلاف نامی که برای این مجسمه گذاشته اند (بودای خوابیده) چشمانش باز است و نظاره گر پیروانش است.
ممکن است تنها یک مجسمه بزرگ به نظر برسد، اما حالت خوابیدن که دست را در زیر سر قرار داده، نوع نگاه و سر که به سمت شمال است، همه معنا و مفهوم خاصی دارند که برخواسته از اعتقادات جامعه بودایی است. نگاه آرامش بخش و حالت خوابیده این مجسمه نمادی از صلح و آرامش است.

چایامانگالارام

پیکره های دیگری همچون اژدهای موزاییکی و بسیاری دیگر از مجسمه های بودا در این این معبد، مجموعه بی نظیری از آثار ارزشمند را در این معبد به نمایش درآورده است. طراحی معبد بسیار جالب و هنرمندانه است.
یک معبد سفید رنگ با سردرها و سقف و تزئینات طلایی رنگ که در ورودی آن پیکره دو اژدهای محافظ و کمی جلو تر مجسمه نگهبانان معبد در اندازه های متفاوت قرار داده شده است. گنبد طلایی رنگ معبد با ارتفاع 30 متر از فواصل دور معبد را معرفی می کند. گنبد با ظرافت و هنر تمام حکاکی شده است و ترکیبی از اشکال هندسی استوانه ها و مخروط های منطبق است.
در گوشه ای از فضای داخلی معبد قفسه های کوچکی خواهید دید که در هرکدام از آن ها یک کوزه قرار دارد. این بخش در واقع گورستان بوداییان است. در این آیین پس از مرگ انسان کالبدش سوزانده شده و مقداری از خاکستر آتش آن برای یادبود درون کوزه ریخته شده و در معبد نگهداری می شود.
این معبد همه روزه از بین ساعات 7 صبح تا 18 میزبان بازدید کنندگان است و بازدید از آن رایگان است و نیازی به تهیه بلیط ندارد. برای بازدید از این معبد در خیابان “Chulia” جرج تاون اتوبوس شماره 101 که به سمت خیابان “Komtar” حرکت می کند را سوار شوید و در خیابان معروف “Jalan Burma” پیاده شوید.
چایامانگالارام درست در سمت راست خیابان قرار دارد. برای برگشت به مرکز شهر باید اتوبوس های 10، 103 و 104 که مستقیما از روبروی معبد رد می شوند را سوار شوید. البته هر جای پنانگ که باشید، می توانید با پرداخت هزینه ای در حدود 40 رینگیت ( 120 هزار تومان) یک تاکسی به مقصد این معبد کرایه کنید.
در نزدیکی معبد غرفه های فروش اجناس دست ساز و سوغاتی و نیز فروشگاه های بزرگتری وجود دارد که می توانید پس از بازدید از معبد از آنها هم دیدن کنید. همچنین در اطراف معبد هتل های متنوع و با قیمت-های مناسب آماده پذیرش مسافران هستند.

چایامانگالارام
Rated 4.5/5 based on 470 reviews