چیانگ مای ، مقصد تاریخی محبوب تایلند

چیانگ مای ، مقصد تاریخی محبوب تایلند


چیانگ مای بزرگترین شهر شمال تایلند و یکی از شهرهای تاریخی این کشور است. سالانه گردشگران فراوانی - حدود دو میلیون و 500 هزار نفر در سال - از نقاط مختلف دنیا از طریق تور تایلند  به این شهر سفر می کنند و سوار بر تاکسی های سه چرخه توک توک ، یا تاکسی های دو طبقه سانگ توی از نقاط دیدنی فراوان این شهر دیدن میکنند. چیانگ مای در فاصله هفتصد کیلومتری بانکوک و در محدوده رودخانه پینگ واقع شده وشهری کوهستانی با آب و هوایی معتدل و بارانی است.
تنوع نقاط تاریخی و جاذبه های توریستی باعث میشود تا زمان برای گردشگران این شهر به سرعت سپری شود و همیشه برای گردش در آن زمان کم بیاورند.به همین دلیل ، اگر قصد سفر به این شهر را دارید باید با برنامه ریزی و شناخت کامل عازم شوید و سعی کنید براساس همان برنامه برای دیدن هر مکان وقت بگذارید.بهتر است قبل از هرچیز نام معابد تاریخی این شهر را در دفتر خود بنویسید و برای دیدنشان نقشه بکشید. معابد تاریخی بودایی این شهر هرکدام با ویزگیهای منحصر بفردی شما را جذب خواهند کرد.

چیانگ مای تایلند

معبد «سوآن داک»
این معبد با مناره ها و مجسمه ها و نقاشی های زیبایش و سالن نمازگزاری کاهنان بودایی یکی از معابد تاریخی تایلند است،مناره اصلی سوآن داک به رنگ طلیی و بقیه آنها سفیدرنگ هستند. علاوه بر مناره ها، می توان از نقش های دیواری برجسته این معبد نیز دیدن کرد
معبد «پهارا سینک»
سینک در زبان تایلندی به معنای شیر است در این معبد، شمایل بزرگی از بودا وجود دارد که روی تنه یک شیر قرار گرفته. البته سر اصلی این مجسمه در سال 1900 میلادی دزدیده شده و نمونه مشابهی به جای آن نصب گردید. علاوه بر مجسمه ها، معماری و سبک ساختمان معبد پهارا سینگ، کاهنان بودایی آن و نحوه عبادت کردنشان به صورت آواز نیز از دیگر دلایل جذب گردشگر هستند. البته این کاهنان کلاسهای مدیتیشن محبوبی را نیز در اینجا برگزار میکنند.این معبد برای پیروان مذهب گایای بودا بسیار مهم است.
معبد «پَه پونگ»
این معبد نمودی از معماری چند فرهنگ مختلف همچون چین، برمه و تایلند است. این معبد در واقع صومعه بودایی است که با معماری زیبایش خیلی ها را به سمت خود جذب می کند. جذاب ترین جاذبه معماری آن را نیز می توان ورودی های باشکوهش دانست.این معبد با جواهرات مختلفی تزئین شده و روی دیوارهای آن آثار هنری بسیار زیبایی وجود دارد. کنده کاری ها ، نقاشی و مجسمه های موجود در این بنا در کنار شاهکار اصلی آن، یعنی درب ورودی‌اش، همه باعث جذب گردشگران فراوانی به سمت آن میشوند. زمین این معبد مربعی شکل و سقف آن منحنی است. پنجره های قوسی شکل و گرد و کنده کاری های بسیار زیبا نیز از دیگر جاذبه های معماری این معبد هستند
معبد «دوای سوتهِپ»
یکی از زیباترین و مهم ترین معابد بودایی در شهر چیانگ مای و کشور تایلند است. این معبد روی تپه دوای سوتهِپ در شمال غربی چیانگ مای قرار دارد. نماد معبد ، مجسمه سفیدرنگ یک فیل است. این مجسمه نشان دهنده فیل سفیدی است که استخوان های بودای اعظم را بر پشت خود حمل کرد و در جنگل رها شد و سپس در این مکان سه بار به زمین پا کوبید و مرد، بنابر دستور پادشاه نونو نوئه در آن مکان معبد دوای سوتهپ بنا گردید.
هیچ فردی حق ندارد با کفش وارد این معبد شود. بتکده، محراب و زیارتگاه های فراوانی داخل آنوجود دارند و این معبد بودایی بیشتر شبیه معابد هندی است. حتی میان مجسمه های بودایی معبد ،یک مجسمه «گانش» نیز به چشم می خورد
معبد «جِت یاد»
یکی از معبدهای بودایی به سبک هندی است که در شهر چیانگ مای قرار دارد و در قرن 15 به منظور میزبانی شورای جهانی بودا ساخته شد. ساخت این معبد شباهتی به دیگر معابد تایلند ندارد. سالن آن شبیه غار و زیربنای آن مستطیلی شکل است و پر از مجسمه های نشسته و ایستاده بوداست. مجسمه های ایستاده مملو ازجزئیات لباس و چهره هستند اما مجسمه های نشسته بدون جزییات ساخته شده اند. نکته عجیب اینجاست که دست چپ اکثر این مجسمه ها شکسته شده.
معبد «بوکراک لوانگ»
یکی از قدیمی ترین معابد چیانگ مای است. یکی از جاذبه های این معبد استفاده از چوب ساج در طراحی ساختمان آن است. بافت قدیمی بنای این معبد و طراحی های زیبا و ساده داخل و ستون هایی از جنس چوب ساج، ومجسمه بزرگی از بودا که در وسط این معبد جای گرفته همه در نوع خود منحصربفردند.
چیانگ مای غیر از معابد تاریخی و بافت سنتی اش جاهای دیدنی دیگری نیز همچون موزه ملی که نمایشگاه تاریخ این کشور است، پارک ملی (Doi Inthanon) که در بلندترین منطقه کوهستانی و در ارتفاع 2565 متری بالا تر از سطح دریا قرار گرفته.
دهکده بافت ابریشم و کتان (San Kamphaen) ، در 13 کیلومتری شهر که در آن، پارچه ها به وسیله دستگاه های بافندگی سنتی چوبی بافته میشوند، دهکده چتر و سایبان Bo Sang در فاصله 9 کیلومتری خارج از شهر که در آنجا در کارگاه ها و کلبه های سنتی روستایی ، زنان جوان به تولید چتر های کتانی و ابریشمی و سایبان های کاغذی تزیین شده با نقاشی های دستی مشغولند یا باغ وحش Chiang Maiکه میزبان یک جفت پاندا قرضی چینی است.
علاوه بر اینها چشمه های آبگرم Fang غار Chiang Dao و دهکده فیلها که محل نگهداری فیلهای صدمه دیده و کهنسال است نیز از دیدنی های این شهر تایلندی هستند.
البته این شهر تفریحات تاریخی دیگری نیز دارد که به راحتی نمیتوان از آنها گذشت: غذاها !. چیانگ مای معدن غذاهای سنتی تایلند است و شما علاوه برچشیدن طعم ویژه آنها میتوانید در کلاسهای آشپزی مختلف هم شرکت کنید و این طعمهای سنتی و شرقی را به آشپزخانه خود برگردانید.

چیانگ مای ، مقصد تاریخی محبوب تایلند
Rated 4.5/5 based on 470 reviews