پرده سفید آب، آبشار دودساگار

پرده سفید آب، آبشار دودساگار


گوا، در سواحل غربی کشور هند منطقه کونکان واقع شده است. این شهر از شمال با ایالت ماهار اشتارا و از شرق و جنوب با ایالات کارانتاکا محصور می باشد. مساحت شهر گوا ۳۷۰۲ کیلومتر مربع بوده که کوچکترین ایالت هند محسوب می شود و براساس آمار سرشماری انجام شده در سال ۲۰۱۷ جمعیت این شهر ،۱۸۰۷۰۰۰ نفر می باشد.
مرکز ایالت گوا شهر پانجیم است. این منطقه زمانی مستعمره پرتغالیها بوده و آخرین منطقه هند است که توسط جواهر لعل نهرو از یوغ استعمار پرتغالیها خارج شد ازین رو در این شهر هنوز هم ساختمان‌ها و کلیساهای بزرگی از آن زمان به یادگار باقی مانده اند. هرچند عمده دلیل شهرت گوا در میان گردشگران سواحل زیبا و جشنواره های متعدد آن است اما این منطقه جاذبه های طبیعی دیگری نیز دارد که مورد توجه گردشگران تور هند است و به هیچ وجه نباید دیدن آنها را از دست داد . آبشارهای دودساگار یکی از همین دیدنیهاست.
آبشار غول پیکر از آب سفید، که از روی قله ای شیب دار، تقریبا عمودی از کوهی با ارتفاع 600 متر فرومیریزد. نام این آبشار به معنای دریای شیر است ( شیر خوراکی ، لبنیات) و به دلیل اینکه آب این آبشار در اثر کف آلود بودن سفید به نظر میرسد این نام بر آن نهاده شده است.


آبشار دودساگار


اما هند کشور افسانه هاست و آبشاری با این عظمت در این وادی سحر آمیز، بدون شک آمیخته به افسانه و داستان خواهد بود در مورد دودساگار نیز یک افسانه قدیمی حول نام آن وجود دارد . داستان مثل خیلی از قصه های دیگر درباره یک شاهزاده خانم زیباست میگویند زمانی شاهزاده خانمی بود که دختر پادشاه قات بود. این بانوی جوان زیبا نسبت به عفت و همچنین پاکیزگی روح وبدنش بسیار حساس بود.از ان رو شاهزاده خانم عادت داشت هرروز در دریاچه ای در نزدیکی قلعه پدرش دور از چشم اغیار تنش را بشوید.
بعد از حمام نیز کنیزانش با یک کوزه شیر بدن شاهزاده را مالش میدادند. یک روز، همانطور که شاهزاده خانم در حال استحمام بود ، یک شاهزاده جوان که در داخل جنگل مشغول شکار بود متوجه صدای خنده های کنیزکانش شد و به سمت دریاچه آمد . شاهزاده وقتی به نزدیکی دریاچه رسید ایستاد تا این بانوی ماه پیکر را نگاه کند.
شاهزاده خانم که لباس چندانی به تن نداشت ناراحت و آشفته شد و به زیر آب رفت. کنیزان و ندیمه ها هم برای اینکه از شاهزاده محافظت کنند شیر داخل کوزه را در آبشاری که از روبه روی او میگذشت ریختند و آب آبشار سفید شد و شاهزاده خانم توانست در پناه این پرده سفید از آب خارج شود و خود را بپوشانددودساگار همان آبشاری بود که آن روز آبروی شاهزاده خانم را حفظ کرد.
دودساگار با ارتفاعی در حدود 600 متر بزرگترین آبشار شهر گوا و دومین آبشار بلند هند پس از یوگ به شمار میرود. این آبشار شیری رنگ در مرز ایالت های گوا و کاراناتاکا قرار داشته و حدود ۶۰ کیلومتر با پاناجیم فاصله دارد. خط آهن مرکزی جنوبی که از مقابل آبشار عبور میکند منظره ای عالی از آن را ارائه میدهد. البته باید پیش از حرکت لیست قطارها را چک کنید، زیرا بسته به فصل ساعت و مسیرشان متفاوت است.
این محل برای افراد علاقه مند به پیاده روی در طبیعت نیز بسیار ایده آل بوده و نمای آن به ویژه در دوران فصل بارندگی یا مانسون خیره کننده است. در محوطه پایین آبشارهای دودساگار می توان تنی به آب زد و از شنا کردن لذت برد . جنگل های سرسبز و انبوه و گرمسیری در اطراف آبشارها ، غارها و پل هایی که در این منطقه قرار دارند ، همگی از بهترین مکان های دیدنی این محدوده و حتی هند محسوب می شوند .
بهترین راه برای دیدن آبشارهای زیبای دودساگار استفاده از تورهای گردشی روزانه میباشد. این تورها غالباً ساعت نه صبح از پانجیم حرکت می کنند و ساعت شش عصر همان روز به پانجیم بر می گردند. اکثر این تورها شما را باجیپ جابه جا میکنند و شما در مسیرتان علاوه بر جنگل های زیبای گرمسیری از فراز رودخانه خروشانی که در میان دره پرپیچ و خم شیطان میلغزد نیز عبور خواهید کرد . در محوطه پایین این آبشارها میتوان از شنا کردن لذت برد. آبشارهای دودساگار یکی از برترین دیدنیهای هندوستان و جاذبه های گردشگری گواست.

پرده سفید آب، آبشار دودساگار
Rated 4.5/5 based on 470 reviews