دریاچه 5 گل و هزار رنگ  چین

دریاچه 5 گل و هزار رنگ چین


منظره ای که گویی بازتابی از بهشت است. برگهای سبز و زردو نارنجی درختان و بازتابشان بر سطح دریاچه آبی فیروزه ای که با تصویر تنه های زیر آب در آمیخته ،برروی پس زمینه ای از کوهی هاشور خورده با درختان سوزنی برگ . این نمایی از دریاچه پنج گل در چین است. نام دریاچه از این ایده گرفته شده که همیشه حداقل پنج رنگ مختلف شبیه به پنج گل در آن دیده میشود اما وقاعیت این است که طیفی از هراران رنگ را میتوان در میان این پنج رنگ اصلی دید.
این دریاچه ، در پارک ملی جیوژایگون در استان سیچوان قرار دارد. این پارک یکی از مناطق مهم و میراث طبیعی چین است و از این رو پارک ملی دره جیوژایگون نیز نامیده میشود جیوژایگو در لغت به معنی دره ای است که ۹ روستا را در خود جای داد. از سال ۱۹۹۲ میلادی تا کنون دره جیوژایگو جزو میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و در سال ۱۹۹۷ میلادی هم به عنوان یکی از مهم ترین ذخایر بیوسفر ( زیست کره ) دنیا شناخته شد. .
این دریاچه بی نظیر که در صدر لیست زیباترین دریاچه های جهان قرار داد انقدر در دل خود رنگ جای داده که مردم محلی آن را دریاچه رنگین کمان میخوانند.مساحت پنج گل ۱۳.۸ هکتار و عمقش در بیشترین نقطه ۵ متر می باشد نکته ای که دریاچه ی پنج گل را ویژه کرده پیدا بودن کف آن است در اینجا میتوانید حتی ماهی های ریزی که در آب شنا میکنند را هم به وضوح ببینید آب این دریاچه به شفافی آینه است این شفافیت به علت زیاد بودن کربنات کلسیم طبیعی موجود در آب آن می باشد که موجب شده در هیچ فصلی کدر نشود.

دریاچه 5 گل چین


اگر از بالا به پنج گل نگاه کنید آن را به رنگ آبی یا سبز می بینید و گاهی هرچه نزدیک تر می شوید آبی جای خود را به سبز زمردین می دهد، زمانی که میزان مواد معدنی آب بالا تر می رود رنگ آب کمی به زردی هم می زند.شاخه و تنه های درخت خزه گرفته ی موجود در کف دریاچه هم رنگ قهوه ای و سبز را به این رنگین کمان اضافه می کنند.در فصل پاییز تصویر درختان انبوه اطراف دریاچه در آب می افتد و دریاچه را غرق در رنگ های بنفش، نارنجی، زرد، سبز و قرمز می کنند. وجود مواد معدنی فراوان در آب این دریاچه باعث شده که در زمستانهای سرد این منطقه تنها دریاچه و نقطه ای باشد که یخ نمیزند.
همین ویژگی جادویی و باورن کردنی در کنار منظر هزار رنگ و آبهای شفافش باغث شده تا افسانه های بسیاری درموردش به وجود بیاید مردم محلی معتقدند علت یخ نزدن دریاچه جادوی پریان است آنها میگویند این دریاچه کم عمق مرز میان دنیای انسانها و پریان است. یکی دیگر از این داستانها درباره گوزن مقدس است. لگویی شبیه به پای گوزن در این منطقه وجود دارد که البته به دلیل سرسبزی منطقه واضح قابل مشاهده نیست، بومیان عقیده دارند این رد پا متعلق به گوزن مقدس است، خدای کوه از این گوزن خشمگین بوده و قصد کشتن وی را داشته است، گوزن در این منطقه در حال فرار بوده که خدایان دیگر جلوی خدای کوه ها را می گیرند و اجازه نمی دهند گوزن را بکشد و او تنها موفق می شود پای گوزن را از بدنش جدا کند.
گوزن مقدس به شدت به زمین می خورد و به دریاچه ی پنج گل سقوط می کند و سبب رنگین شدن آب این دریاچه می شود.
در میان پنج گل آبشاری هم وجود دارد که دریاچه را به دو قسمت یا دو دریاچه ی کوچک تر تقسیم می نماید به گفته یک افسانه دیگر این آبشار محل سقوط یکی تکه از آینه یکی از خدایان است و تمام رنگهای زیبای دریاچه از همین آینه نشات گرفته.
دره یا پارک ملی جیوژایگون ۷۲ هزار هکتار مساحت دارد و در واقع بخشی از کوه مین شان است.در اینجا میتوانید انواع گونه های حیوانات و جانوران چین مانند پانداها و درناها و انواع پرندگان را مشاهده کنید خوب است بدانید حدود ۱۴۰ گونه ی پرنده در جیوژانگو شناسایی شده اند.
گردشگران تور چین برای ورود به پارک ملی باید بلیط تهیه نمایید در فصل های پاییز و تابستان که بازدید بیشتر است قیمت بلیت ۲۲۰ یوان و در فصل زمستان و اوایل بهار که بازدید کمتر است ۸۰ یوان است.در فصل های پر بازدید ساعت ۷ صبح تا ۱۹ عصر و در فصولی که گردشگران کمتری برای دیدن پارک ملی می آیند از ساعت ۸ صبح تا ۱۸ می توانید به پارک ملی جیوژایگو مراجعه نمایید.

دریاچه 5 گل و هزار رنگ چین
Rated 4.5/5 based on 470 reviews