جنگل شهری چین

جنگل شهری چین


انسان امروزی در تلاش است همگام با پیشرفت های روز افزون تکنولوژی برای سلامت جسمی و روحی خود و همچنین حفظ تعادل بین محیط زیست و صنعت، فضای سبز را گسترش دهد. از این رو در تلاش برای پایدار ماندن رابطه دنیای صنعتی و امروزی با طبیعت است.
یکی از فعالیت هایی که در دهه های اخیر با این هدف شروع شده و تا به امروز نیز ادامه دارد، پروژه عظیم ادن است. این پروژه در حال حاضر بزرگترین جنگل بارانی در جهان است. اولین بار این پارک اکولوژی به منظور احیای زمین های بدون استفاده در انگلستان اجرا شد و با استقبال بی نظیر مردم روبرو شد. پس از آن پروژه موفق ادن تصمیم به ادامه کار در سایر مناطق جهان گرفت.
کشور چین به دلیل جمعیت بسیار زیاد و همچنین گسترش سریع صنعت و تکنولوژی در آن با مشکل آلودگی هوا دست و پنجه نرم می کند. تا به امروز برای حل این مشکل تلاش های بسیاری انجام شده است. از جمله این راه حل ها احداث جنگل شهری است.
در سال 2016 مجلس ایالت چین دستورالعمل هایی را صادر کرد که بر طبق آن ممنوعیت ساخت سازه های نامانوس و عجیب غریب که فاقد شخصیت یا میراث فرهنگی هستند، اعلام شد و بنا شد تمرکز معماران بر روی طراحی های اقتصادی، سبز و زیبا قرار بگیرد.

جنگل شهری چین

جنگل شهری در واقع یک شهر معمولی است که در نقطه به نقطه آن از فضای سبز استفاده شده است. به طوری که حتی بر روی اتوبوس های شهری هم اثری از این فضای سبز می بینید. طراحی جنگل های عمودی به طور وسیع برای اولین بار در دنیا در چین انجام شد و امروزه یکی از عجیب ترین و زیباترین شهرهای چین است. Liuzhou Forest City که توسط شرکت Stefano Boeri Architetti طراحی شده، در جنوب چین ساخته شده است. این منطقه شامل 342 هکتار است که بیش از 70 ساختمان شامل خانه ها، بیمارستان ها، هتل ها، مدارس و دفاتر خواهد بود که همه آنها با 40 هزار درخت و تقریبا یک میلیون گیاه پوشانده خواهد شد.
طبق طراحی Boeri انرژی مورد نیاز شهر از منابع انرژی پاک و تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی تامین می شود. آسمان خراش های سبز طراحی شده توسط بویری در این شهر قرار است تا پاسان سال 2020 آماده کاربری و بازدید باشند. بر طبق آنچه تا کنون گفته شد، دیدن چنین مکانی که تلفیقی از شهر و طبیعت است برای همه بینندگان اعجاب آور است. چرا که به طور حتم تابه حال با چنین منظره ای روبرو نشده اند.
پیش از این پروژه جنگل عمودی بر روی برج های شهر میلان اجرا شده بود که موفق به حذف سالیانه 15 تا 17.5 تن آلودگی از شهر شد.
شهر دیگری که هم اکنون پروژه جنگل شهری در آن در حال اجراست، نانجینگ چین است. این شهر با آسمان خراش های سبزی که دارد، سالانه 25 تن حذف دی اکسید کربن و تولید روزانه 60 کیلوگرم اکسیژن را در کارنامه خود دارد. حال تصور کنید اگر تمامی فضای یک شهر پوشیده از درختان و گل ها و گیاهان دیگر شود، از آن شهر چه بهشتی ساخته می شود. به طور حتم نه تنها آلودگی هوا در چنین شهری بی معنی خواهد بود، بلکه دمای شهر نیز به طور چشمگیری کاهش می یابد.
با سفر به این شهر دیگر نشانی از شهرهای بزرگ و پرجمعیت و گرم و آلوده نخواهید دید. بلکه این شهر شما را به دنیای جدید وارد می کند. سرزمینی که ثابت می کند می توان در کنار پیشرفت روز افزون صنعت، در محیطی به دور از هرگونه آلودگی زندگی کرد. سفر به چنین شهر رویایی که زندگی در آن قطعا آرزوی هرکسی است، به همه گردشگران تور چین توصیه می شود.

جنگل شهری چین
Rated 4.5/5 based on 470 reviews