تونل گولیانگ چین

تونل گولیانگ چین


از جمله جاذبه های عجیب و البته ترسناک طبیعت می توان به مسیرهای پر پیچ و خم در میان صخره های عمودی و در دل کوهستان های بلند اشاره کرد. یکی از این شگفتی های ساخته دست بشر تونل باریک و خوفناک گولیانگ است که ساخت آن ماجرای شنیدنی دارد. گولیانگ را چه کسانی ساخته اند؟
دلیل احداث چنین جاده ای و آن هم در چنین مکانی چیست؟ انتهای این مسیر خوفناک به کجا ختم می شود؟ اگر مشتاق عبور از مسیرهای پر پیچ و خم و اعجاب انگیز هستید، تا پایان این بخش مارا همراهی کنید.

همه چیز از یک روستای دور افتاده در قلب کوهستان شروع می شود. مردمانی که برای دسترسی به امکانات خارج از روستا تنها راهی که داشتند "نردبام آسمان" بود! پلکانی با ضریب امنیت بسیار پایین و شیب بسیار تندی بود که رد شدن از آن کار هر کسی نبود.

از این رو مردم این روستا که از کمک دولت قطع امید کرده بودند، همت نهادند و پس از گذشت 5 سال در نهایت در سال 1977 گذرگاه دیدنی امروزی را خلق کردند. اگر از این گذرگاه عبور کنید حکاکی های بجا مانده از تلاش های شبانه روزی مردمان روستا را به وضوح می بینید.

تونل گولیانگ چین


چیزی که این تونل را جذاب تر می کند این است که تمام این مسیر با همت تنها 13 نفر ساخته شده است که به گفته مردم محلی تعدادی از آن ها در حین حفر بخش هایی از تونل جان خود را از دست داده اند. به تدریج و با گسترش صنعت توریسم در چین، این منطقه از کوهستان هم مورد توجه گردشگران قرار گرفت و رفته رفته در گوشه و کنار این کوهستان هتل ها و اقامت گاه های متنوع و دیدنی برای جذب گردشگران تور چین ساخته شد و بیش از همه این گذرگاه با پنجره های کوچک و بزرگش مورد توجه قرار گرفته است. تونلی که حاصل ایده و تلاش های ستودنی مردمان سخت کوش روستایی بود و بعدها به یک ایده ناب توریستی بدل شد.

گولکیانگ سال ها بعد توسط دولت چین و به منظور رونق صنعت گردشگری تا 1200 متر طولانی تر شد. بطور کلی ارتفاع جاده 5 متر و عرض آن 4 متر است به طوری که اتوبوس و کامیون های بزرگ هم می-توانند از آن عبور کنند.

عبور از این تونل علاوه بر ترس و هیجانی که به شما می بخشد، زیباترین مناظر از کوهستان را هم پیش چشمانتان قرار می دهد، چشم اندازهای منحصربفردی که در کمترجایی از دنیا می توانید مجددا ببینید. زمانی که این تونل ساخته می شد، آیا آن 13 نفر تصور می کردند که ماحصل تلاش هایشان زمانی به یکی از عجیب ترین گذرگاه های جهان تبدیل شود؟!

عرض جاده ساخته شده در دل این صخره ها، تنها به اندازه عبور یک اتومبیل است و ماجرا زمانی جذاب تر می شود که در حین عبور و در اوج هیجان با گله بزرگی از دام روبرو می شوید!! البته در چنین حالتی حق با گوسفندان است چرا که مسیر متعلق به مردم روستایی است و گردشگران در اولویت نیستند!! این را باید یادآور شویم که این تونل کاملا مستحکم و قابل اعتماد است.

 این به این معنا نیست که مسیر امنی است. بلکه تاکنون تصادفات زیادی بر اثر بی احتیاطی در این جاده رخ داده است و منجر به مرگ افراد زیادی شده است. اما اگراحتیاط کنید مشکلی پیش نمی آید و نیازی نیست که نگران باشید.
گولیانگ جاده "یک اشتباه و آخرین اشتباه" است. به نظرم این جمله مفهوم: کوچکترین اشتباهی در این تونل منجر به سقوط از چنین ارتفاع وحشتناکی می شود، را کاملا واضح منتقل می کند.

تونل گولیانگ چین
Rated 4.5/5 based on 470 reviews