مسجد ایاصوفیه استانبول

مسجد ایاصوفیه استانبول


ترکیه کشوری گردشگر پذیر و زیباست که به دلیل هزینه پایین مسافرت و نزدیکی به ایران و امکان سفر زمینی ، هر ساله پذیرای حجم بالایی از گردشگران ایرانی است. آب و هوای بسیار متنوع این کشور و وجود ساحل های زیبا و اماکن تفریحی و مراکز خرید از سایر جاذبه های توریستی آن است.
حکومت ترکیه لائیک است اما با این حال اکثریت مردم آن که جمعیتی بیش از 70 درصد را تشکیل می دهند، مسلمانند. دومین مذهب غالب این کشور، مسیحی است. از این رو در شهرهای مختلف این کشور اماکن مذهبی مختلف به وفور یافت می شود. یکی از این بناها که از زیباترین بناهای مذهبی و تاریخی ترکیه محسوب می شود، بنای ایاصوفیه است که برخلاف نام آن یک مسجد نیست، بلکه یک کلیساست.
قدمت این بنای شگفت انگیز به دوره امپراطوری بیزانس در تاریخ 537 میلادی برمی گردد و تا سال 1453 کاربرد کلیسا را داشته است. از این زمان به بعد پس از سقوط قسطنطنیه که بعدها استانبول نام گرفت، و تصرف شهر توسط مسلمانان این مکان به مسجد تبدیل شد. امروزه مسجد ایاصوفیه تنها کاربرد موزه را دارد.
بخشی از زیبایی این بنای عظیم مربوط به ستون های خیره کننده آن است که از ستون‌های معبد آرتمیس، که یکی از عجایب هفتگانه جهان است استفاده شده است. این بنا در گذر زمان ماجراها به خود دیده است و در بعضی از ادوار تحت تاثیر عقاید مردم آن دوره دچار تخریب هایی شده است. به طوری که قسمت عظیمی از زیبایی این مسجد امروزه از بین رفته است. اما با این وجود هنوز هم برای گردشگران تور استانبول مایه حیرت و تحسین است.
عهد بیزانس از دوره های درخشان تاریخ انسانی از نظر هنر، معماری، دانش و ادبیات است. این مسجد با شکوه برخواسته از هنر معماری و ظرافت هنرمندان آن دوره است. از زیبایی های خیره کننده این بنا که نشانه هایی از ترکیب سنت شرقی و یونانی و رومی است، می توان سالن مستطیل شکل، درهای برنزی و صلیب قسمت بالایی سالن و همچنین تزئینات بر روی سنگ را نام برد.
دیوارها و سقف با ظرافت زیادی موزاییک کار شده که با توجه به قدمت این بنا حیرت آور است. این بنا که زمانی به عنوان مسجد استفاده می شده است را می توان ترکیبی از مسجد و کلیسا دانست. چرا که بعد از تصرف شهر توسط مسلمانان، بخش های اسلامی مانند محراب، منبر و حوض برای وضو به بنا افزوده شد.

مسجد ایاصوفیه استانبول

اگر به ترکیه سفر کنید می بینید که این شهر را با نام این می شناسند. همانند مکان های شاخص در هر کشوری بنای ایاصوفیه یا حاجیا صوفیا نماد شهر استانبول است. زیر ساخت اصلی بنا آجری است و نمای آن از سنگ مرمر تشکیل شده است. مساحت کل این مسجد 4000 متر مربع است. در ساخت این بنا بیش از 100 ستون به کار رفته که 4 ستون اصلی آن که همان ستون های معبد آرتمیس است، سقف اصلی را نگه داشته اند و تا به امروز استحکام این بنا را تامین کرده اند.
با ورود به سالن مجموعه ای از زیبایی ها را در کنار یکدیگر می بینید. کاشی های با طرح اسلیمی و منقش به نام الله و آیات قرآنی در کنار طرح های منتسب به دوره بیزانس و آثار مسیحیت و نقاشی های خیره کننده و صلیب های موجود در تالار این مکان را به یکی از زیباترین آثار تاریخی تبدیل کرده است. با وجود تخریب های زیادی که این بنا به خود دیده است، هنوز هم هر بازدید کننده ای را مسحور خود می کند. سقف هزار طرح و رنگ این بنا از زیباترین آثار بجا مانده از دل تاریخ است.
با بازدید از این مکان عظیم و مجلل، هرآنچه که بر استانبول گذشته را می توانید دریابید. در واقع مسجد ایاصوفیه زبان ناگفته های تاریخ ترکیه و استانبول است. در بالای در اصلی این مسجد کاشی کاری بسیار زیبای مریم مقدس را خواهید دید که در آن کنستانتین، شهر قسطنطنیه و جاستین، بنای ایاصوفیه را به مریم مقدس تقدیم نموده اند. معماری این بنا در نوع خود بی نظیر است. وجود پنجره های بسیار زیاد موجب می شود این تالار در طول روز روشنایی خوبی داشته باشد. همچنین نورپردازی بنا نیز به گونه ای است که زیبایی های آن را هرچه بیشتر نشان می دهد.
با گردشی در حیاط این مسجد به مقبره شاهان عثمانی می رسید که با کاشی کاری های بسیار زیبایی تزئین شده اند. این مکان برای تمام مردم ترکیه، مسلمان و مسیحی و حتی غیر ترک زبانان مورد احترام است. بی شک از دیدن این بنا لذت خواهید برد.

مسجد ایاصوفیه استانبول
Rated 4.5/5 based on 470 reviews