برج دختر یا کیزکولسی

برج دختر یا کیزکولسی


برج دختر در منطقه ی اسکودار بر روی جزیره ای بسیارکوچک در ورودی جنوبی تنگه ی بسفر قرارگرفته است .هر عابری که با قایق از تنگه بسفر عبور کند ، میتواند از چشم انداز این برج زیبا که یکی از نمادهای رمانتیک استانبول است لذت ببرد.
برج دختر در گذر زمان کاربرد مختلفی پیدا کرده است مثلا در یک بازه زمانی به عنوان فانوس دریایی و در زمان دیگر به عنوان برج دیده بانی به کار گرفته شده است. این برج بعداز مرمت های انجام شده به بنایی چندطبقه تبدیل شده که امروزه  مورد توجه بسیاری از گردشگران تور استانبول است.
این برج در حدود قرن پنجم قبل از میلاد برای کنترل و نظارت بر حرکت کشتی ها در تنگه بسفر ساخته شده است.
افسانه های زیادی در مورد برج دختر وجود دارند که معروف ترین آن ها داستانی ترکی درباره ی یک دوشیزه است. طبق این افسانه، زمانی شاهزاده یی در این برج اقامت داشته است؛ یک طالع بین پیش بینی کرده بود که این شاهزاده در روز تولد 18 سالگی اش با نیش زهرآگین یک مار سمی خواهد مرد.


برج دختر یا کیزکولسی

امپراتور که دخترش را بسیار دوست داشت برای جلوگیری از مرگ او دستور ساخت برجی به دور از خشکی در میان تنگه ی بسفر را داد تا او را تا تولد 18 سالگی اش از هر گونه ماری دور نگاه دارد. در روز تولد 18 سالگی دختر، امپراتور که از موفقیتش در جلوگیری از پیشگویی شادمان بود، برای او سبدی پر از میوه های گران قیمت هدیه آورد. با این وجود، زمانیکه شاهزاده به سوی سبد دست دراز کرد، افعی ای که در میان میوه ها پنهان شده بود او را گزید و دختر جوان، درست همان طور که طالع بین پیش بینی کرده بود، در آغوش پدرش جان باخت. نام برج هم بر اساس همین افسانه گذاشته شده است.
فضای داخلی برج به کافه و رستورانی محبوب تبدیل شده که چشم انداز بی نظیری از پایتخت ارائه می دهند. رستوران در طبقه ی اول و کافه بر فراز برج قرار دارند. قایق های خصوصی چندین بار در روز به مقصد برج حرکت می کنند. تصویر برج دختر بر پشت اسکناس های 10 لیره ای مربوط به سال های 1981-1966 چاپ شده است.

برج دختر یا کیزکولسی
Rated 4.5/5 based on 470 reviews