ایستگاه راه آهن کوالالامپور

ایستگاه راه آهن کوالالامپور


کشور جذاب و دیدنی مالزی از زیباترین و پرطرفدار ترین مقاصد گردشگری در دنیاست که شاید علاوه بر جذابیتهای گردشگری یکی از دلایل محبوبیت آن ارزان بودن سفر و هزینه های آن باشد. به نحوی که با اندکی پس انداز می توانید یک سفر هیجان انگیز و پر خاطره را در این کشور برای خود رقم بزنید.

جزایر، جنگل ها، سواحل، تفریحات و سرگرمی های آبی، حیوانات، سرگرمی های مهیج و فستیوال های مختلف در کنار مراکز خرید و رستوران ها و هتل های مجلل و سنتی از مالزی کشوری شگفت انگیز و رویایی ساخته است که دیدن از آن برای هر فردی لذت بخش خواهد بود. بناهای تاریخی و نیز ساختمان های امروزی هم در نوع خود دیدنی و جذابند.

یکی از این بناهای دیدنی ایستگاه راه آهن کوالالامپور واقع در خیابان "طلطان حشام الدین" یا همان خیابان پیروزی سابق است. این بنا که تا حدودی یک سازه تاریخی هم به شمار می رود، در سال 1910 کلنگ زنی شد و پس از 7 سال نهایتا در اوایل سال 1917 به بهره برداری رسید. ساختمان این بنا به عنوان یکی از 10 ایستگاه راه آهن برتر جهان شناخته می شود.

ساختمان دو طبقه سفید رنگ با ترکیبی پیچیده ای از سبک های معماری متنوع آسیایی و اروپایی که نمای زیبایی به خیابان طلطان حشام الدین بخشیده است. این بنا امروزه علاوه بر کاربری یک ایستگاه راه آهن، به عنوان ساختمانی بی نظیر و دیدنی و نیز مکانی تاریخی مورد بازدید بسیاری از گردشگران قرار می گیرد.


ایستگاه راه آهن کوالالامپور

رودخانه کلانگ از یک سو و مسجد ملی مالزی از سوی دیگر از نزدیک ترین مکان های دیدنی اطراف این ایستگاه هستند که می توانید از آن ها هم دیدن کنید. سقف ایستگاه با زیبایی و ظرافت تمام آراسته به گنبدهای و ستون های کوچک و بزرگی است که به ساختمان نمای زیباتری بخشیده اند. از فاصله دورتر این ایستگاه شبیه به یک مسجد با شکوه، یا یک کاخ سلطنتی است. در حال حاضر این ایستگاه در ردیف سوم زیباترین ایستگاه های قطار جهان قرار دارد و به راستی که این جایگاه شایسته آن است.

“Arthur Benison Hubback” معمار بریتانیایی طراحی ایستگاه را به عهده گرفت. وی برای برای طراحی این بنا از دانش معماری آسیایی- انگلیسی و سبک های تلفیقی آفریقایی نوین، مغول، هندی عربی و عربی نوین استفاده کرد که استفاده از همه این ها به صورت همزمان غیر معمول بود و این تحول عظیمی در معماری ترکیبی محسوب می شد. به همین دلیل این بنا علاوه بر زیبایی، از ارزش هنری و معماری بالایی نیز برخوردار است.

ساختار اصلی ایستگاه از سالن اصلی، پیشخوان های فروش بلیط و دفاتر کاری مربوطه به به سبک "Raj" طراحی شده اند. که ترکیبی از سبک های غربی و مغول است. این سبک را تقریبا مشابه با معماری آفریقای شمالی یا سبک هندی- عربی میدانند. این سبک در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم محدودیت های بیشتری داشتند. از زمان ساخت این بنا تا به امروز بارها تعمیرات اساسی روی آن انجام گرفته است که آخرین بار در سال 2006 تغییرات عمده ای روی آن صورت گرفت که مهم ترین آن ها گسترش زیربنا و تغییرات کلی در سقف آن بود.

امروزه به دلیل گسترش شهر، افزایش جمعیت و توسعه حمل و نقل بین شهری، ایستگاه اصلی راه آهن کوالالامپور به مکان دیگری منتقل شده است و تعداد معدودی قطار به این ایستگاه مراجعت می کنند. این مکان امروزه بیشتر کاربرد یک جاذبه توریستی را دارد. طبقه اول ایستگاه یک هتل (هتل میراث ایستگاه) و در کنار آن یک رستوران و چندین غرفه فروش اجناس سوغاتی ایجاد شده است.

ایستگاه راه آهن کوالالامپور
Rated 4.5/5 based on 470 reviews