پل لاکی نات ، ریاضیات مدرن در فلسفه کهن

پل لاکی نات ، ریاضیات مدرن در فلسفه کهن


پل ها از فلسفی ترین سازه های جهان به شمار میروند سازه هایی برای اتصال نقاط . این اتصال و به هم رساندن همیشه مفهومی عاشقانه را در ذهن تداعی میکند. اما در جهان پل هایی وجود دارد که این مفهوم اتصال و به هم رساندن را در مفاهیمی بیش از اتصال دوسوی یک رودخانه یا گذرگاه در خود دارند.
پل لاکی نات یا گره خوش شانسی در چین یکی از این سازه های معماری است که مفهوم رساندن و اتصال در ان تنها به کاربردش محدود نمانده. این پل زیبا شاهکاری از تلفیق نمادهای سنتی فرهنگ چین با تکنولوژی و ریاضیات مدرن است. طرح پیچ در پیچ و بی ابتدا و انتهای این پل از دو نماد متفاوت الهام گرفته شده .
یکی از گره خوش شانسی که نماد سنتی تزیینی چینی هاست و بیشتر به عنوان تزیین در معابد به کار میرفته و سمبل خوشبختی ست و دیگر از مفهوم نوار موبیوس که یکی از کشفیات ریاضی مدرن است و به عنوان نمادی از به هم پیوستگی ، بی مرز بودن ،بی نهایت دوار و به نوعی به عنوان سمبل تعامل دوگانگی فرهنگی شناخته میشود. نوار موبیوس نواری است که دو لبه آن بر هم قرار گرفته و حلقه‌ای را بوجود می‌آورد.
البته باید یک لبه انتهایی قبل از اتصال به لبه دیگر نیم دور چرخانده شود. می‌توان بین هر دو نقطه از سطح این نوار، بدون قطع کردن لبه آن، خط ممتدی کشید. بنابراین نوار موبیوس فقط یک سطح و فقط یک مرز (لبه) دارد. یعنی اگر با یک خودکار بر روی نوار موبیوس خطی در طول نوار بکشیم و ادامه دهیم این خط دوباره به نقطه شروع باز می‌گردد و هر دو طرف نوار خط کشیده می‌شود.
نوار موبیوس مثالی از یک رویه بدون جهت (جهت ناپذیر) است نوار موبیوس خواص غیرمنتظره دیگری نیز دارد، به عنوان مثال هر گاه بخواهیم این نوار را در امتداد طولش ببریم به جای اینکه دو نوار بدست بیاوریم یک نوار بلندتر و با دو چرخش بدست میاوریم. همچنین با تکرار دوباره این کار دو نوار موبیوس در هم پیچ خورده بدست می‌آید. با ادامه این کار یعنی بریدن پیاپی نوار ، در انتهای کار تصاویر غیر منتظره‌ای ایجاد می‌شود که به حلقه‌های پارادرومویک موسومند.

پل لاکی نات

این نوار مستقلاً و به‌طور جداگانه توسط دو ریاضیدان آلمانی به نام‌های آگوست فردیناند موبیوس و جان بندیکت در سال ۱۸۵۸ کشف و به ثبت رسید. پل لاکی نات نیز براساس همین نوار ساخته شده. این سازه مانند روبانی سرخ رنگ با شکلی پیچ در پیچ و بی انتها دوسوی یک رودخانه را در نقاطی با ارتفاع های مختلف به یکدیگر وصل میکند. لاکی نات بر روی رودخانه ی دراگون در منطقه ای به نام کینگ نیولِیک چانگشای در استان هونان چین واقع شده است.
برای ساخت گذرگاهی در این منطقه ی در حال رشد یک رقابت بین المللی شکل گرفت که در نهایت طرح و ایده ی معماران گروه معماری نکست برنده ی این رقابت شد. این طرح علاوه بر تلفیق نمادهای مدرن با سنت و فلسفه چینی به مسائل دیگری از جمله عناصر و اجزای تفریحی، جنبه ی توریستی و همینطور مسائل محیط زیستی و تناسب آن با فضای منطقه توجه کرده بود.
پیوستگی فضاها، یگانگی رویه های بیرونی و داخلی و و حتی حرکت نور در درون این روبان به هم پیچیده شده که هر لحظه نقطه روشن و جذابی را روی سطح سرخش به وجود می آورد این پل را به گذرگاهی خاص بدل کرده. پل لاکی نات با 1001 پله ای که دارد، حاشیه ی رودخانه، پارک پایین پل و جاده های اطراف منطقه را به هم متصل میکند که هر کدام در ارتفاع متفاوتی قرار دارند.
موقعیت قرارگیری این پل به گونه ای است که با قدم زدن بر روی آن می توان از چشم انداز زیبای منطقه، کوه ها و دریاچه میکسی هم لذت برد. طراحی سه مسیر پله ها به گونه ایست که از داخل و بالای هم عبور میکنند ودر واقع مسیرهایی پیوسته اند. این سه مسیر که به شکلی سینوسی و با الهام از گره خوشبختی در هم تنیده شده اند شب هنگام با روشن شدن چراغهای ال ای دی ، شبیه اثرِ درخشان مشعل کوچکی میشوند که با سرعت دستان یک شعبده باز در هوا به چرخش در آمده و آسمان رودخانه را روشن کرده.
مجموعه جذابیتهای این پل بی نظیر نه تنها برای پیاده روی های آرام عشاق، آنرا به جای مناسبی تبدیل کرده ، بلکه پویایی طرحش کودکان بازیگوش را نیز به خود میخواند و از آنجا که بازدید از این پل برای کسانی که کفش مناسب و توان بالا و پایین رفتن از پله ها را داشته باشند رایگان است همه میتوانند از این روبان شانس عبور کنند و در هزار توی به هم پیوسته اش چرخی بزنند.

پیشنهاد ما به شما بازدید از این پل اعجاب انگیز در برنامه تور چین است

پل لاکی نات ، ریاضیات مدرن در فلسفه کهن
Rated 4.5/5 based on 470 reviews