دیدنی های مشهد در یک نگاه

دیدنی های مشهد در یک نگاه


یکی از شهرهای مذهبی ایران شهر مشهد است که به علت فراوانی مراکز مذهبی به عنوان پایتخت مذهبی ایران شناخته شده است به همین خاطر سالانه نظر مسافران زیادی را از داخل و خارج از ایران به خود جلب کرده است و با گذشت زمان این شهر بیشتر از قبل از قالب مذهبی خارج شده و جنبه گردشگری پیدا کرده است.میخواهیم برخی از جاذبه های گردشگری این شهر را با هم بررسی کنیم، با ما همراه شوید .
مقبره شیخ بهایی مشهد:
بها الدین محمد عاملی معروف به شیخ بهایی در سال 935 در بلعبک متولد شد در سن 7 سالگی به همراه پدرش به ایران آمد وی مدت زمانی را وزیر شاه عباس صفوی بود که در سیاست و فرهنگ ایرانی نقش مهمی داشت . مقبره این دانشمند بین صحن امام و صحن آزادی قرار دارد
امام زادگان هاشم و محتشم:
امام زاده هاشم و محتشم از نوادگان امام موسی بن جعفر می باشد و بنای آرامگاه امام زادگان هاشم و محتشم در 55 کیلومتری شهر مشهد در جاده نیشاپور واقع شده است .


مشهد الرضا

مرقد این دو بزرگوار دارای 2 گنبد و گلدسته های طلایی است که از داخل آیینه کاری شده اند و به شبستانی به وسعت حدود 350 متر منتهی می گردند.
امام زاده سید محمد علوی:
آرامگاه امام زاده سید محمد علوی در 45 کیلومتری جاده مشهد به تربت حیدریه در کنار جاده ای بر تپه واقع شده است
تخت امام و چشمه امام مشهد:
تخت امام مکانی بود که امام رضا با یاران خود در آنجا نماز می خوانند و چشمه آن نیز با کنده شدن زمین توسط دستان مبارک آن حضرت برای وضو بوجود آمده و این امام زاده در 24 کیلومتری جنوب غربی مشهد در ده سرخ قرار گرفته است مردم این ده براین باورند که اب چشمه شفابخش است تخت امام زمینی به مساحت تقریبی 600متر مربع است که در فاصله چند قدمی از چشمه امام قرار دارد.
مسجد گوهر شاد:
یکی دیگر از اماکن مذهبی مشهد که در جوار حرم مطهر امام رضا قرار دارد مسجد گوهر شاد است . مسجد گوهر شاد نمونه ای از کاشی کارهای زیبا و اسلوب معماری اصیل اسلامی است که به عنوان یکی از شاهکارهای معماری ایرانی اسلامی در دوره حکومت تیموریان شناخته شده و یکی از مساجد پر رفت آمد در بین مساجد ایران است . مسجد گوهر شاد از 4 ایوان بزرگ و 7 شبستان ساخته شده است که در طی این سالها 4 بار مرمت شده است .مسجد گوهر شاد دارای زیر بنایی حدود 9400 متر مربع و مساحت 2800متر مربع بوده و در قسمت جنوبی آرامگاه امام رضا قرار دارد.کوه سنگی مشهد


آرامگاه خواجه ربیع:
آرامگاه خواجه ربیع در دوران صفویه توسط شاه عباس صفوی ساخته شده و جز یکی از اثار ملی ایران به شمار می آید .ارامگاه خواجه ربیع در زمان قدیم در روستای به نام حسین آباد خواجه ربیع قرار داشته است. این آرامگاه در شهر مشهد جز یکی از مهمترین قبرستان ها به شمار می آید .این مقبره دارای گنبدی به ارتفاع 18 متر بر روی بنایی 4 ایوانی است این آرامگاه از بیرون با کاشی های زیبا فیروزه ای و از درون با نقاشی های طلایی رنگ مزین شده است و نمای بیرونی به شکل هشت ضلعی می باشد. هم چنین نمای خارجی بنا تزیینات بسیار زیبایی دارد هم چنین کتیبه های خوش نقشه با زمینه لاجوردی که با خط سفید و به قلم زیبای علیرضا عباسی ،خطاط معروف نوشته شده است.
گنبد خشتی:
گنبد خشتی یکی دیگر از اماکن مذهبی مشهد است که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است در گنبدخشتی مقبره امام زاده سید محمد از نوادگان موسی بن جعفر قرار دارد . گنبد خشتی در ابتدای خیابان طبرستان مشهد قرار دارد . دلیل اینکه این ارامگاه مقدس را خشتی نامیده اند این است که گنبد آن از خشت ساخته شده است .این گنبد دردوران قاجار مرمت و فضای داخلی آن با نقاشی و کتیبه مزین شده است.
آرامگاه خواجه مراد:
بنابربرخی از روایات که از منابع معتبر تاریخ اسلام استخراج شده این آرامگاه از اصحاب ویژه حضررت علی بن موسی الرضا می باشد که در 15 کیلومتری شرق مشهد در دامنه ارتفاعات رشته کوه بینالود قرار دارد. خواجه مراد از سرداران مامون عباسی بوده است که از مدینه تا توس امام رضا را همراهی کرده و بعد از شهادت امام رضا همان جا اقدام به افشاگری علیه مامون نموده و به دلیل این افشاگری توسط مامون عباسی در سال 210 هجری قمری کشته شده است.
آستانه متبرکه امام زاده یحیی:
یکی از مساجد متبرکه امام زاده یحیی می باشد که در فاصله حدود 50کیلومتری شمال شرقی مشهد در یک کیلومتری روستای میامی در بخش رضویه قرار دارد. بنای این آرامگاه مشتمل بر رواقی 4 ضلعی، گنبد فیروزه ای رنگ دو پوسته و منارهایی در طرفین ورودی و کتیبه های سنگی بر سر در آن است که به تاریخ 937هجری قمری اشاره می کند .
بنابرمنابع تاریخی اسلام یحیی بن زید هم ظاهرا در سال 207یا209هجری قمری در شهر بغدادکشور عراق چشم از جهان فرو بسته است . در نزدیکی آستانه متبرکه امام زاده یحیی چشمه آب معدنی در دامنه کوه جریان دارد که گردشگران پس از زیارت این مکان مذهبی از آب این چشمه نیز استفاده می کنند.
باغ پرندگان سپاد مشهد :
دومین مرکز تفریحی و گردشگری پرطرفدار در شهر مشهد باغ پرندگان مشهد است در این باغ گونه های نادر و کمیابی از پرندگان ایرانی و آسیایی و بعضی از گونه های آفریقایی هم به چشم می خورد . هم چنین تیم پزشکی ماهر در این باغ به صورت دایم حضور دارند تا برسلامت پرندگان نظارت کامل داشته باشند.طرقبه مشهد


پارک 7 حوض:
سومین جاذبه پر طرفدار مشهد ، پارک 7 حوض است .این پارک شامل 7 حوضچه طبیعی است که وسعت بعضی از آنها به اندازه یک استخر کوچک است آبی که در داخل این 7 حوض جریان دارد بعد از عبور از اخرین حوض به حوضی بزرگتر می ریزد و در رودخانه مسیرش را ادامه می دهد .این پارک طبیعی در فاصله 7 کیلومتری از شهر مشهد قرار دارد.
پارک و شهربازی ملت مشهد:
یکی دیگر از جاذبه های گردشگری مشهد پارک و شهربازی ملت است که جز قدیمی ترین و بزرگترین پارکهای مشهد به حساب می آید.این پارک دارای امکاناتی مثل مسجد. میدان ورزشی .کتابخانه. استخر شنا و مجتمع فرهنگی هنری امام رضا می باشد که در قسمت شرقی پارک قرار دارد . علاوه بر این 18 مین چرخ فلک مرتفع جهان و هم چنین بزرگترین و مرتفع ترین چرخ فلک خاورمیانه که ارتفاع آن به 80 متر می رسد در این پارک قرار دارد.
پارک جنگلی وکیل آباد مشهد:
یکی دیگر از تفریحگاههای قدیمی و زیبا در مشهد پارک جنگلی وکیل آباد مشهد است که در جنوب غربی مشهد قرار دارد .وکیل آباد به علت قدمت خود و قرا گرفتن در دره ای باصفا و هوای مطبوع از دیرباز مورد توجه اهالی شهر و مسافران بوده است . این پارک دارای باغی مطبوع از درختان نار و کاج و درختان کهنسال و یک رودخانه فصلی می باشدکه آب ان از طریق قنات وکبل آباد که سرچشمه آن از بند گلستان است ، تامین می شود .
جاده ارتباطی مشهد به سمت طرقبه و شاندیز از کنار این منطقه زیبا عبور می کند پارک جنگلی وکیل آباد که در گذشته به نام میرطراز یا باغ وکیل آبادشناخته میشد ،در سال 1348 توسط مالک آن حسین آقای ملک به صورت رسمی وقف استفاده عموم شده و به شهرداری مشهد واگذار گردیده است هم جوار پارک جنگلی وکیل اباد باغ وحش وکیل اباد در استان خراسان رضوی قرار دارد. که این باغ وحش دارای حیوانات گوشتخوار .علف خوار.آبزی .خزنده و انواع پرندگان است.
طرقبه:
یکی ازآبادی های بزرگ طوس ، طرقبه است که در میان دره های سرسبز رشته کوه بینالود واقع گردیده که در طول دوره های مختلف به صورت گذرگاه و تفرج گاه به شمار می رفت هم چنین به دلیل آب و هوای مطبوع و امکانات خدمات شهری از قبیل پارک عمومی زیبا و رودخانه کنار آن ،درمانگاه.،مسجد و رستوران های متعدد در محیط طبیعی و فروشگاههای بزرگ صنایع دستی برای خرید سوغات هایی نظیر فرش سبدهای حصیری و تابلوهای حکاکی شده و هتل های مناسب ، مورد توجه گردشگران قرار گرفته است .طرقبه از جمله مکان های گردشگری برجسته ی مشهد به شمار می آید .غذاهای محلی پر طرفدار این منطقه دیزی.آبگوشت .شیشلیک و فسنجان است .

دیدنی های مشهد در یک نگاه
Rated 4.5/5 based on 470 reviews