سفری به دنیای آواتار در پارک ملی ژانگ ژیاژی

سفری به دنیای آواتار در پارک ملی ژانگ ژیاژی


چین سرزمینی است مملو از دیدنی ها و شگفتی های اسرار آمیز ؛ به جرات میتوان گفت با وجود هزاران جاذبه نفس گیر، هنوزهم تعداد بسیار زیادی از آنها کشف نشده است .
پارک ملی مکانی است متعلق به میلیونها سال قبل ، زمانی این مکان زیستگاه هزاران موجود ماقبل تاریخ بوده است ... سالهای دور این عراضی اعجاب انگیز ، متعلق به یک منطقه ممنوعه بوده و هر کسی اجازه ورود به آن را نداشت.
پارک ملی دو دروازه اصلی دارد و گردشگران تور چین برای ورود و بازدید از جاذبه های دیدنی می بایست بلیط تهیه شود.
این پارک جنگلی با وسعت 130 کیلومتر مربع در 32 کیلومتری حومه شمالی شهر ژانگ ژیاژیه واقع در استان هونان قرار گرفته است و یک منبع تولید وعرضه اکسیژن در سراسر کشور چین است .
در سال 1982 این پارک به عنوان جنگل ملی چین نام گرفت ؛ در سال 1992توسط سازمان یونسکو به عنوان منطقه باستانی و تاریخی ثبت گردید ؛ در سال 2004 هم به عنوان جِئو پارک جهانی معرفی شد ؛ در سال 2007، پارک جنگلی ژیاژیه در لیست مناطق درجه اول دیدنی های چین قرار گرفت .
شاخصترین ویژگی های آفرینش سحر آمیز این پارک یعنی ستونهای صخره ای اعجاب انگیزش و فیلمبرادری برخی از سکانسهای فیلم 3 بعدی آواتار در سال 2012 ، باعث افزایش صد چندان شهرت و محبوبیت آن شد.
این منطقه فوق العاده 9 جاذبه گردشگری اصلی و 90 جاذبه کم اهمییت تر دارد.
98 درصد پارک با 720 گونه گیاهی متنوع پوشیده شده است ؛ که ۱۹ گونه آن ها تحت مراقبت های ویژه ملی هستند مانند "فسیل زنده" یا جینکو (درخت پر سیاوشان مویی) و درخت کبوتر چینی که می توان از آن ها نام برد.
۵۰۰ گونه گیاهان دارویی وحشی فوق العاده غنی در این پارک وجود دارد. بیش از ۲۰ گروه از میمون های رزوس و ۴۱ گونه پرنده و بیش از ۲۸ گونه حیوان نادر در این پارک به چشم میخورد مانند : میمون رزوس, پلنگ چینی ، پانگلینز ,سمندر غول پیکر , پروانه شاخ دار , قرقاول چینی,گربه زباد و...
درختان کبوتر، درختان جینکو ، سرخ دار چینی، و درختان گل لاله چینی نیز از گونه های نادر این مکان هستند.
هوای نیمه استوایی ، کوه های باشکوه و درختان این منطقه تاثیر به سزایی بر روی آب و هوای فصول مختلف پارک جنگلی دارد به طوری که زمستانهای گرم و تابستانهای خنکی دارد.
در ادامه برخی از شگفتی های خلقت این میراث جهانی را اریه خواهیم داد :
کوهستان یوان ژیاژیه : این کوهستان خارق العاده واقع در شمال پارک جنگلی ملی چانگ ژیاژیه ، به دلیل در برگیری کوه های شیب دار، ستون های سنگی عجیب و غریب با اشکال و اندازه های مختلف که ممکن است بخشی از آن ها در ابرها پنهان باشند و دره های عمیقش بسیار دیدنی است.
اگر هنگام بارش باران در این کوهستان باشید ، احساس خواهید کرد که در سرزمین ابری لوبیای سحر آمیزهستید .
به خاطر همین جذابیتهای حیرت انگیز و باور نکردنی و مناظر مخمور و راز آلود، سکانسهای فیلم آواتار در این کوهستان فیلمبرداری شده است. به علاوه منطقه روح های سرگردان در این قسمت واقع شده است . حدود ۸۰۰ متر که وارد کوهستان می شوید بعد از طی یک مسیرزیگزاگی که شما را با خود ، بالا می برد ، سرزمین ارواح سرگردان پیش رویتان خواهد بود( دلیل این نام گذاری این است که گاها مواردی پیش آمده که گردشگران سخت محسور مناظر زیبا و مرموز می شدند و راه برگشت را گم می کردند.)
بر پایی تله کابینی به طول ۷۴۵۵ متر به عنوان طولانی ترین و مرتفع ترین تله کابین جهان که در کتاب گینس هم به ثبت رسیده ، به جذابیتهای این منطقه افزوده است.
جاده تونتیان : یا "جاده ۹۹ پیچی " یک بزرگراه ۱۱ کیلومتری است که در کوهستان ژآنگ ژیاژی قرار دارد و یکی از شیب دار ترین مارپیچ ها در جهان است. فاصله بین دو پیچ حداقل ۳۰۰ و حداکثر ۱۲۰۰ متر است.
ستون جنوبی آسمان : با ارتفاع ۱۰۷۴ متر از سطح دریا یکی از سه هزار صخره کوهستان ژآنگ ژیاژی است . همه ساله هزاران عکاس را برای گرفتن عکسهای کارت پستالی که در هیچ جای دیگر دنیا مشابهش را نخواهند یافت به سوی خود میکشاند.
روستای هوانگشی : بزرگترین روستای گردشگری کوهستان ژانگ ژیاژی است که در ارتفاع ۱۰۸۰ متری از سطح دریا قرار دارد.
یک ضرب المثل محلی هست که می گوید " اگه هوانگشی رو نبینی انگار بازدیدت از چانگ ژیانژیه قبول نیست".
یک سکو بالای صخره ای در شرق روستا قرار دارد که به "محل چیدن ستاره ها " معروف است و شبها بی نهایت تماشایی است.
اولین و بلند ترین پل طبیعی جهان : در جنوب کوهستان ژانگ ژیاژی ، اولین پل طبیعی جهان ، دو قله سنگی بزرگ را به هم وصل می کند . عرض آن ۲ متر و ضخامت ۴ متر، طول ۵۰ متر و ارتفاع نسبی ۴۰۰ متراز سطح زمین است .
مسیرهای پیاده روی روی شیشه : در اطراف قله کوه تیانمن مسیرهای ویژه ای برا بالا رفتن از کوه ،با طول چند کیلومتر وجود دارد.
یک بخش کوچک هفتاد متری از این مسیر با شیشه ای به ضخامت ۶ سانتی متر ساخته شده است . شما می توانید اعماق دره ها را زیر پای خود ببینید، و بر فراز آن بر روی ابرهای شیشه ای قدم بزنید.


پارک ملی ژانگ ژیاژی


بلندترین آسانسور جهان : آسانسور بایلنگ (آسانسورصد اژدها ) یک آسانسور شیشه ای ست که بر روی یک صخره بزرگ در پارک قرار گرفته و ادعا می شود بلندترین و سنگین ترین آسانسور فضای باز در جهان است. ساخت این آسانسور در سال ۱۹۹۹ آغاز، و در سال ۲۰۰۲ افتتاح گردید اما به دلیل نگرانی از اثرات زیست محیطی آسانسور و جنجال رسانه ای ، عملیات به مدت ۱۰ ماه متوقف شد و دوباره پس از رفع مشکلات از سر گرفته شد.
درسال ۲۰۱۵ آسانسوربایلنگ رسما به عنوان بلندترین آسانسور فضای باز جهان در کتاب گینتس ثبت شد.
آسانسور غول پیکربا ارتفاع تقربی 335 متر در واقع از سه آسانسور کوچک با دیواره های شیشه ای برای تماشای مناظر اطراف تشکیل شده است که مسیر دو ساعته را درعرض دو دقیقه طی می کند.
رودخانه جریانهای طلایی : نهر جینبیان یا "نهر جریان های طلایی " به خاطرویژگیهای چون آب شفاف، طبیعت سرسبز و سکوت آرامش بخش این رود بسیار معروف شده است. این نهر با طول حدود 8 کیلومتر یک بهشت واقعی برای گیاهان است و در مسیر خود با گل ها، درختان و علف های فراوانی آراسته شده است .
در فصل پاییز در این نهر می توانید سایه تان را با 3 بار تکرار ببینید ؛ این سه سایه در تمام مسیر رود دنبال شما هستند . علت این پدیده هنوز مشخص نیست و یکی از نادرترین شگفتی هاست.
دروازه بهشت : یکی از جذاب ترین مناطق گردشگری این منطقه دروازه بهشت است که بلندترین غار جهان نیز نامیده میشود. طول دهانه این غار ۶۰ متر ، ارتفاعش ۱۳۱.۵ و عرضش ۵۷ متر است.
برای رسیدن به دهانه غار فقط کافیست ۹۹۹ پله را بالا بروید تا به این حفره ملکوتی برسید!!
با توجه به فلسفه تائو و عرفان آن ۹۹۹ عدد بزرگ و نماد امپراتوری است یک باور در میان چینی های خرافاتی و مردمان محلی شکل گرفته که چنین بیان میشود: در قرن بیستم ناگهان یک آبشار در این کوهستان به دلایل غیر قابل توضیحی در ارتفاع ۱۵۰۰ متری نمایان شد و تنها به مدت ۱۵ دقیقه جاری بود و سپس به طور ناگهانی ناپدید شد . جالب اینکه همزبان با وقوع این حوادث عجیب و غریب ، در طول همان سال رویداد مهمی برای چین رخ داده است.
کوهستان تیانزی : در سمت شمال و شمال شرق پارک ملی قرار دارد. خود را در ارتفاع ۱۱۸۲ متری کوهی تصور کنید که دریایی از ابر را زیر پای شما قرار می دهد . حتی تصورش هم مو به تنتان سیخ میکند. این منظره رویایی را قبلا به وفور در انیمیشن ها دیده اید.
دستیابی به کوه های تیانزی توسط تله کابین امکان پذیر است. وقتی از نوک صخره ها به منظره بنگرید ، گویی که جزیره هایی سنگی از دل دریایی ابری بیرون آمده است. تیانزی (پسر آسمان) نام خود را از رهبر گروهی که سال ها پیش در قرن ۱۲ در این منطقه انقلاب کرد و خود را به این نام معرفی کرد گرفته است . با بازدید از این منطقه می توانید بسیاری از آثار به جا مانده از آن دوران را ببینید.
به هر طرف که نگاه کنید هر صخره و هر دره برای خود نام و افسانه ای دارد اگر علاقه مند هستید بیشتر راجع به این افسانهای بی شمار بدانید می توانید به تاریخ امپراتوری زیانگ مراجعه کنید.
بزرگترین پل شیشه ای جهان : این پل ترسناک سالهای دور تنها یک پل معمولی چوبی بود ولی درسال ۲۰۱۴ بعد از بازسازی تبدیل به یک پل شیشه ای خطرناک شد . این پل را معماری به نام "حییم دوتان" طراحی کرده است . این پل با طرحی منحصر به فردش بدون هیچ ستون و پایه ای ، قادر است وزن همزمان ۸۰۰ نفر را تحمل کند.
مژده به ماجرا جوها ؛ از بالای این پل شیشه ای می توان بلندترین بانجی جامپینگ در دنیا را امتحان کرد( قبل از این برج ماکاوو با ۲۳۳ متر این عنوان را در اختیار داشت .) مشخصات پل بدین شرح است : حدود ۴۳۰ متر طول و ۶ متر عرض دارد و در نوع خود بلندترین پل شیشه ای جهان است ، در ارتفاع ۳۰۰ متری از سطح زمین نصب شده است. ضخامت شیشه کف آن ۲۴ میلیمتر است ( یعنی حدود ۲۵ برابر محکم تر از شیشه ی پنجره های معمولی. )
آبشار و دریاچه باوفگ : دریاچه بافنگ در دره سوکسی 85متر بالاتر از سطح زمین قرار دارد و چون در دامنه کوه باوفگ قرار دارد به این نام خوانده می شود. دریاچه باوفگ از محبوبیت ویژه ای میان گردشگران برخوردار است .
ارتفاع 40 متر ، عمق متوسط ۷۲ متر و مساحت ۳۰ هکتاری دریاچه می تواند ۶ میلیون متر مکعب آب را در خود نگه دارد . آب آن از بارندگی، چشمه های کوه و چشمه های زیرزمینی تامین می شود و در تمام طول سال به رنگ سبز زمردین باقی می ماند ، این دریاچه به "بهشت دنیای انسان" در چین مشهور است.
معبد عجایب شش گانه : واقع در بالاترین نقطه پارک جنگلی ژانگ ژیاژی در روستای یاوزی قرار دارد. این معبد تنها نشان تمدن و ساخت دست بشر در میان صحنه های طبیعی و بکر پارک است.
شهرت این روستا به سبب ارتفاع ۱۵۰۰ متری از سطح دریا و شیب تندش است .
علت نام گذاری معبد وجود صخره های غیر معمول، سنگ، آب، ابرها و گیاهان و حیوانات نادری است که در آن قرار دارند.
روستای سنگ زرد: یکی از مشهورترین مناطق دیدنی این مجموعه است که ۱۰۹۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است .
چنگال یاوزی : این صخره در واقع چهره زرد روستای سنگ زرد میباشد.
سکوی میهون : در جنوب شرق یوان ژیاژیه قرار دارد و یکی از بهترین مکان ها برای عکاسی است. از اینجا می توانید بسیاری از صخره های منحصر به فرد در دره را ببینید . که همچون گروه سربازانی که به دور دست ها خیره شده اند در کنار هم صف بسته اند.
باغ پشتی : صخره ی دیگری در این پارک بی نظیر وجود دارد به نام صخره ی باغ پشتی . بر بلندای آن منظره ای وصف نا پذیر پیش رویتان ظاهر خواهد؛ گویی که تمام وسعت و شکوه پارک ملی ، سر تعظیم فرود آورده و یک باغ کوچک برای منزلگاهتان شده است.حالا شاید اسم این صخره برایتان با مفهوم تر شود.
پارک هی لانگ : این پارک در کوهستان تیانزی قرار دارد و در سال ۱۹۸۶ تاسیس شده است.
به پاس رشادت های سردار بزرگ " هی لانگ" ، یکی از ده مارشال جمهوری خلق چین ، تندیس بزرگی از ایشان در این پارک نصب گردیده است.
یکی از عجایب رمزآلودش این است که در اواسط فصل بهار و تابستان در شب های مهتابی (که روزش حسابی باران باریده است) می توان ظرف مدت یک ساعت مجسمه هی لانگ را غرق در حمام خونی در آسمان سرخ شب دید.


پارک ملی ژانگ ژیاژیدریای غربی : مانند حوضچه ای با مجموعه ای از صخره ها و جنگل است.
در این "دریا"، قله های متعدد با شکل های مختلف و بی شمار که با گیاهانی سرسبز پوشیده شده اند شناور هستند. دیدن این صحنه از دروازه بهشت و تراس آسمان بسیار دلنوازاست.
قلمموی پادشاه : در این منطقه سه صخره سنگی که مانند قلم مو با قواره های مختلف در کنار هم ایستاده اند را مشاهده خواهید کرد . در زمان سفر پادشاه شیانگ به این منطقه خوش منظره و زیبا ، نام صخره های سه قلو قلم موی امپراتور اطلاق شد.
سرزمین پری گل افشان : از عجایب دیگر این پارک ، مجسمه سنگی زنی است که در آب به چهره خود می نگرد. افسانهها حاکی از آنند که : معشوقه ی پادشاه شیانگ ، چشم به راه آمدن او از نبرد بوده وقتی با خبر می شود که سلطانش پس از شکست در مبارزه خود را به درون دره انداخته است با اندوه و ناامیدی زیاد به این مکان می آید و تمام گلهایی که برای استقبال از عشقش همراه داشته به درون دره می اندازد و خودش نیز از شدت حزن به مجسمه سنگی تبدیل می شود.
ده مایل گالری : در پایین کوه تیانزی در دره زیبای سوکسی قطار ریلی وجود دارد که با سوار شدن برآن می توان از این تنگه گذشت و از مناظر رودخانه و صدای زیبای پرندگان لذت برد. در امتداد مسیر از ۲۰۰ صخره که 3 تا از معروفترین آنها عبارتند از "پیرمردی که گیاهان دارویی جمع می کند" و "والدینی که پسرشان را بلند کرده اند" و "سه خواهر" گذر خواهید کرد.
راه روی دره مرگ : راهرویی طولانی است در ارتفاع ۱۴۰۰ متری درکمرکش کوه که از میان صخره ها در هم پیچیده می گذرد و دره ای وحشتناک در زیر پا که عبور از آن بی شک نفس را در سینه حبس می کند
دره شنتانگ : شنتانگ یک دره عمیق است که به واسطه صخره های شیب دار در چهار طرفش احاطه شده است و منظره ای مرموز و خوف ناک خلق میکند. این دره درطول سال مه آلود و خالی از سکنه است و تنها صدایی که در آن به چشم میخورد زوزه باد سردیست که گه گاه می وزد و صدایی شبیه صدای ارتش سربازان به وجود می آورد .
نکته جالب این است که بینابین شنتانگون و پارک هی لانگ یک تکه سنگ میان دو ستون صخره ای دویست متری گیر کرده است که سالی یک بار جرقه می زند, این هم یکی دیگر از عجایب این منطقه به شمار می رود.
معبد قوم توجیبایی ها : چینی های این منطقه ، از دو قوم توجیبا و ماوو تشکیل شده اند که حدود هفتاد درصد آن ها توجیبا هستند. مراسم خاص قومی و قبیله ای هنوز هم در این مکان برگزار می شود و آن را به یک موزه مردمی و فرهنگی زنده تبدیل کرده است.
برپایی آداب و رسوم مختلف مثل ازدواج و اجرای اپرا و انواع رقص ها هنوز در این مکان رواج دارد و بازدید کنندگان می توانند از نزدیک تماشا کنند.پارک ملی ژانگ ژیاژی


سالن کنسرت "تسبیح" : در کنار دهانه غار اژدهای زرد و در کوهستان ولینگ یانگ قرار دارد.
در سال ۲۰۱۰ معماری آن توسط " یو کونگ جیان" استاد دانشگاه معماری فضای باز دانشگاه پکن و پروفسور دانشگاه هاروارد انجام شده است.
تقریبا پنج هزار متر مربع مساحت دارد و ۱۶۰ میلیون یوان هزینه طراحی و ساخت این سالن شده است. درطراحی این بنا سعی شده تا علاوه بر مدرنیسم, هم شکل بنا ، هم مواد سازنده آن تداخلی با محیط اطرافش نداشته باشد مثلا بیشتر از مواد آهکی و چوبی و شیشه ای در آن استفاده شده و حتی سقفش با گل ها و سبزه های همین محل پوشانده شده است که هم به جلوه های زیباییش میافزاید و برگرفته از طبیعت است.
غار اژدهای زرد : در انتهای شرقی ترین منطقه کوهستان ولینگ یانگ قرار دارد. این غار پانزده کیلومتر طول دارد و به دو سطح خشک و مرطوب تقسیم شده است. 13 تالار، 3 آبشار زیرزمینی، 2 رودخانه زیرزمینی، 3 استخر، 96 معابر، و یک دریاچه زیرزمینی دارد. تهویه غار بسیار مطلوب است و در تابستان خنک و در زمستان معتدل است.
بزرگترین تالار در غار ۴ هزار متر مربع و بلندترین آبشار ۵۰ متر ارتفاع دارد. این غار به وسیله آبشار های آویزان و دسته های بامبوی سنگی تقسیم شده است که در نوع خود در جهان بی نظیر هستند و اولین جاذبه توریستی است که برچسب ۴A در گردشگری را داراست.
غارکاوی پیشرفته در این غار از سال ۱۹۸۲ شروع شد . قبل از آن باور عوام این بود که ارواح و روح اژدهای زرد در این مکان آرامش یافته است و مانع کشفش شده است.
قندیل های رسوبی غار بسیار مجلل و چشمگیر هستند . جالب این که از قندیل های کف غار در باور عموم به عنوان "سوزنی برای آرامش دریا" یاد می شود.
این غار هر ساله بیش از یک میلیون بازدید کننده دارد و بازدید از آن دو ساعت طول می کشد. .امکان قایق سواری در این تالار مهیاست.
درون پارک اتوبوس های سبز دوستدار و همسو با طبیعت ، گردشگران را در سرتاسر پارک جابجا می کنند. این اتوبوس ها از سوخت دیزلی خاصی استفاده می کنند تا کم ترین آسیب را به محیط زیست بزنند.

این مرکز تفریحی و توریستی یک مرکز کمک درمانی با ظرفیت ۵۰۰ نفر برای گردشگران دارد و همچنین یک هتل ۴ ستاره بین المللی و یک هتل اختصاصی برای کارمندان دولت و چند هتل دیگر، درون پارک برای خدمت رسانی به بازدید کنده ها مهیا کرده است. در همسایگی پارک ، موزه فرهنگی و مذهبی بومی قرار دارد که علاقه مندان میتوانند در زمان مناسب به این موزه هم مراجعه کنند....

سفری به دنیای آواتار در پارک ملی ژانگ ژیاژی
Rated 4.5/5 based on 470 reviews