غار نیاح مالزی

غار نیاح مالزی


مجموعه ای شامل یک غار بزرگ و چند غار کوچک است که در میان جنگل های میری در شهر میری در ایالت ساراواک قرار گرفته است . غار Niah، محل شواهد باستان شناسی قابل توجهی در مورد وجود انسان پیش از تاریخ در آسیای جنوب شرقی است این غار ، در جزیره بورنئو، مالزی شرقی، 16 کیلومتر در داخل دریای چین جنوبی واقع شده است.
غار برای اولین بار در سال 1864 توسط الفرد راسل والاس، نویسنده ای که همراه با چارلز داروین، از نظریه انتخاب طبیعی دفاع میکرد ، به غربی ها معرفی شد. او اعتقاد داشت فسیلهایی که ممکن است در این ناحیه کشف شود بسیار با اهمیت هستند. اما متاسفانه با وجود نامه های او به انجمن سلطنتی علوم غار چندان مورد توجه قرار نگرفت
تنها در دهه 1950 و 1960، بود که باربارا و تام هریسون این سایت را حفاری کردند و اکتشافات قابل توجهی را انجام دادند. مهم ترین کشف آنها جمجمه ای انسانی (به اصطلاح عمیق جمجمه) بود . این باقیمانده اسکلت انسانی در بخشی عمیق از غار به نام حفره جهنم یافت شد.هریسون ها به دلیل گرما و رطوبت غیر قابل تحمل در این بخش خاص از ورودی غار این نام ترسناک را برایش انتخاب کرده بودند.
جمجمه تقریبا درسطحی یافت شد که قبلا ابزار سنگی و زغال چوب مربوط به 40000 سال پیش از میلاد در آن یافت شده بود یافت شده بود به همین دلیل این اکتشاف به عنوان قدیمیترین شواهد حضور انسانی در برونئو در نظر گرفته شد . بقایای اسکلت متعلق به یک مرد نوجوان بود که حدود 38000 سال قبل از میلاد مسیح میزیسته،این کهن ترین هموساپینس (انسان هوشمند) بود که تا آن زمان در جنوب شرقی آسیا یافت میشد این فرد برای دانشمندان بسیار جالب بود چرا که دوره زندگی او تقریبا همان دورانی بود که مرد تنها جاوا، رودائوویو آفریقا و نئاندرتالهای اروپایی نیز میزیستند هرچند احتمالا این انسان با انسان مدرن تفاوتهای ظاهری زیادی داشته اما به نوعی خویشاوند بسیار نزدیک او محسوب میشود علاوه بر این در طی خاکبرداریها شواهدی برای حضور انسانها در دوره اولیه گلوتسن و زمان مزرعه داری تمدن بشری نیز یافت شد. همینطور سفالهایی که برای دفن انسان به کار میرفتند و قدمتشان به چهار هزار سال پیش باز میگشت


نیاح غاری عظیم با پنج دهانه یا ورودی است. غار اصلی به دلیل دیوار هماتیت قرمز و نقاشی های سقفی اش، غار نقاشی نامیده می شود. دهانه این بخش حدود 90 متر است و ارتفاع سقف آن به 180 متر میرسد. در حالی که بخش های دیگر غار تاریک، مرطوب و مملو از خفاش ها و جلبک هاست، غار نقاشی خشک، روشن و مناسب برای زندگی انسان است. اولین ابزارهای پوست کندن و خرد کردن چوب که توسط انسانهای اولیه ساخته شده بودند توسط هریسون در همین نقطه یافت شد که قدمتشان به 40 هزار سال پیش از میلاد مسیح بازمیگشت.
هریسون ها حداقل در دوازده سایت دیگر در نیاح حفاری کردند و هرچند هرگز گزارشی جامع درباره اکتشافات نیاح منتشر نکردند اما یافته های خود را در موزه ساراواک که توسط خودشان بنیان نهاده شد به نمایش گذاشتند .
غار اصلی نیاح، در کوه گونانگ سابیس واقع شده و از چندین محفظه بزرگ با سقف بلند تشکیل شده است .این محوطه در یک بلوک سنگ آهک عظیم قرار دارد که در حدود یک کیلومتر طول دارد و به سمت شمال کشیده میشود بخش جنوبی غار که حدود نیم کیلومتر است جدا از بدنه اصلی گونانگ سابیس محسوب میشود و دره ای با عرض حدود 150 تا 200 متر میانشان قرار گرفته. گونانگ سابیس حدود 394 متر از سطح دریا بالاتر است. این سازه سنگ اهکی که تقریبا ساختاری قلب شکل دارد توسط یک حومه از تپه های کم شیب احاطه شده است. گاهی سنگ های بزرگ و کوچکی از این کوهها به پایین میغلتد و جنگل را در هم میکوبد.
تخمین زده میشود که کل غار نیاح حدود 10 هکتار مساحت داشته باشد .ارتفاع سقف این محوطه و تالار های غار متفاوت است و گاهی تا 75 متر نیز میرسد سنگ آهکی که سازند سابیس بخشی از آن است در حدود 20 تا 16 میلیون سال پیش در اوائل دوره میوسین تشکیل گردیده است دیده می شود.
امروزه غارهای نیاح هم یکی از مقاصد محبوب گردشگران تور مالزی است هم محلی برای جمع آوری لانه های پرنده. این لانه های پرنده بسیار گرانقیمت که برای تهیه یک سوپ سنتی چینی پخته میشوند طرفداران زیادی در میان مردم خاور دور دارند. امروزه هر بخش از غار در اختیار یک شخص خاص قرار دارد و تنها اوست که حق دارد لانه های آن قسمت را برداشت کند. هر شش ماه یکبار این افراد لانه ها را جمع میکنند انها به سختی از دیواره های صعب العبور و لغزنده غار بالا میروند و در زیر سوسوی نور شمع لانه پرستوهای بیچاره را میدزدند
از آنجا که بیش از نیمی از پارک با سنگ آهک پوشیده شده است، پوشش گیاهی سنگ آهک شایع ترین انواع زندگی گیاهان است. خانواده های شمعدانی و بگونیا نیز معمولا در ورودی غارهای بازرگانان و دهانه غربی دیده می شوند.. حیواناتی که در این غار زندگی میکنند به راحتی قابل تشخیص نیستند، اما اگر خوش شانس باشید، ممکن است نگاهتان به آنها نیز بیفتد، ماکائو های دم دراز،تنگون ها، سنجاب ها، مارمولک های پرنده، پروانه های راجله بروک، خفاش های شاخدار، موش ها و مار های آبی بخشی از گونه های مختلف این غارند
از تفریحات این محوطه میتوان به غارنوردی ، پیاده روی در جنگل و دیدن سایت های باستانی اشاره کرد. شکی نیست که بازدید از یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های بشر میتواند بسیار جادویی و تفکر بر انگیز باشد . غاری که از چهل هزار سال پیش سکونتگاه انسان بوده زمانی مکان دفن مردگانش در تابوت های شناور شده و حالا یک مقصد گردشگری برای تماشای تاریخی ثبت نشده از زیست و تکامل اوست. .

غار نیاح مالزی
Rated 4.5/5 based on 470 reviews