غار نیاح ساراواک مالزی

غار نیاح ساراواک مالزی


غارها از جمله دیدنی ترین جاذبه های سرزمین های جنوب شرقی آسیا هستند. در مالزی و تایلند تعداد بیشتری از این غارها یافت می شود. مکان هایی عجیب و حیرت آور که هر بیننده ای را مسحور خود می کند. یکی از عجیب ترین غارهای این سرزمین ها غارهای نیاح واقع در پارک ملی نیاح در ایالت ساراواک است. این پارک از معروف ترین پارک های مالزی است که 31 کیلومتر مربع مساحت دارد و به واسطه گونه های گیاهی و درختان استوایی کمیاب و همچنین غارهای عجیب شهر یافته است.
برای بازدید از غار نیاح باید مسیر بسیار زیبایی از بین جنگل های دیپتروکارپ را طی نموده و باتلاق ذغال سنگ، و برآمدگی های آهکی را رد کنید تا به این غار عظیم برسید. پرندگان رنگارنگ، سنجاب ها، مارمولک ها، پروانه ها و حشرات غیرمعمول از زیبایی هایی است که در مسیر رسیدن تا غار با آن ها برخورد می کنید. اگر خوش شانس باشید، می توانید شیطنت میمون ها را هم ببینید البته سر و صدای آن ها را مطمئنا در سراسر جنگل خواهید شنید.
ورودی این غار از 5 دهانه تشکیل شده است که به سالن اصلی راه می یابند. دهانه اصلی غار دارای ارتفاع 90 متر و عرض 180 متر است. تالار اصلی این غار تشکیل شده از دیوارهای هماتیت قرمز و آثار نقاشی بجا مانده از گذشتگان است. از این رو این غار را غار نقاشی می نامند.
بخش های دیگر غار تاریک و مرطوب است و محل زندگی میلیون ها خفاش است. اما تالار اصلی خشک و دارای نور کافی است و محلی مناسب برای زندگی انسان بوده است. اگرچه آثار عجیب زیادی در این غار به چشم می خورد، اما مهمترین کشف باستان شناسان مربوط به اسکلت انسان بود که قدمت آن را به 38 هزار سال پیش نسبت می دهند.

غار نیاح ساراواک مالزی

از دیگر آثار شگفتی که در این غار کشف شده است، تابوت های کوچکی هستند که به قایق های مرگ معروفند. به گفته باستان شناسان تابوت ها نشان می دهند که این غار زمانی گورستان انسان های ما قبل تاریخ بوده است.
گردشگرانی که از این غار بازدید می کنند ممکن است تصور کنند که این مکان فراموش شده است. درحالی که برای علاقه مندان به تاریخ بشر این غارها بسیار ارزشمند است. این غار محل اجتماع قبیله " Penan" است که در این جنگل زندگی می کنند و در دیواره های این غار لانه های پرندگان را جمع آوری می کنند.
غارها از مکان های پر اهمیت در صنعت تولید غذای لانه پرنده هستند. شاید برای شما جالب باشد که غذای لانه پرنده که از بزاق پرندگان تهیه می شود، گران قیمت ترین غذای دنیاست.
شگفتی های این غار زمانی بر شما آشکار می شود که متوجه می شوید نقاشی های موجود در دیوارهای غار نقاشی را انسان هایی کشیده اند که بیش از 40 هزار سال از زندگی آن ها گذاشته است.
برای بازدید از کل غار حتما همراه خود چراغ قوه داشته باشید، دیدن همه نقاشی های روی دیوارها نیازمند نور است.
در جنگل کلبه های کوچکی برای اقامت کوتاه مدت گردشگران تور مالزی ساخته شده است. برای اینکه از تمام زیبایی ها و شگفتی های این غار و جنگل بهره مند شوید، باید بیش از یک روز وقت صرف کنید. پس به این کلبه ها رفته و برای تجدید قوا استراحت کنید.
لحظه خروج خفاش ها در هنگام غروب آفتاب از مناظر بسیار زیبایی است که کمتر کسی شانس دیدن آن را دارد. چنان چه به پارک نیاح رفتید این منظره شگفت انگیز را از دست ندهید.
روز خود را با پیاده روی در مسیرهای رویایی این جنگل به اتمام برسانید. این پارک دارای دو مسیر پیاده روی منتهی به غار نیاح است که می توانید در مسیر بازگشت از این غار به سمفونی زیبای صداهای جنگل گوش کنید و خاطره یک شب رویایی را برای خود بسازید. شب های مهتابی زیبایی جنگل را چندین برابر می کند.

غار نیاح ساراواک مالزی
Rated 4.5/5 based on 470 reviews