اورتا حصار ، قلعه پریان

اورتا حصار ، قلعه پریان


اورتا حصار به معنای "قلعه میانی" است و در میان شهرهای کاپادوکیه، گورم، اورگوپ، اوحیسار و نوشیر قرار گرفته و تنها چند کیلومتری از موزه فضای باز گورم فاصله دارد اورتا حصار در جاده نوشیر- اورگوپ و در 6 کیلومتری اورگوپ واقع شده است. مهمترین ساختمان این شهر ، قلعه اورتاحصار در غاری 86 متری ساخته شده است .
این شهر معروف است به ساکنان دوستانه آن، خانه های سنگی زیبا، خیابان های باریک و کلیساهای دوست داشتنی. همچنین غارهایی که با توجه به شرایطشان سردخانه هایی طبیعی برای نگهداری محصولات کشاورزی منطقه به خصوص لیمو به شمار میروند.اورتاحصار یک شهر جذاب با زیبایی های طبیعی و ویژگی های تاریخی است. دره که مناطق کاوک، ابراهیم سبز و اورتاحصار را دربرگرفته، در نهایت به رودخانه دمسا میرسد.
در داخل خود دره نیز چشمه های آب معدنی بسیاری وجود دارد. زیبایی های طبیعی، سازه های تاریخی قدیمی و باغ های مرکبات جالب در نزدیکی پارک سنگی گورمه این منطقه را برای گردشگران جذاب می کند. در دره اورتا حصار کلیساهای بسیار جالبی وجود دارد .
کلیسای ساریا، کلیسای کامبازلی، کلیسای توسانلی، کلیساهای رومی بالکان،و صومعه هلاچ دره است در داخل این کلیساها میتوانید شاهد نقاشیهای مختلفی از دوران رون وسطی باشید که توسط هنرمندان آ« دوران بروی دیواره های سنگی نقش بسته اند. موزه مردمشناسی که در آن زندگی کاپادوسیه شرح داده شده است نیز چندی پیش در اورتاحصار افتتاح شد.
قلعه ای که بالای شهر اورتاحصار قرار دارد یکی از بزرگترین جاذبه های توریستی این شهر است.که پس از بازسازی های گسترده، در سال 2013 به روی عموم باز شد. چشم اندازی که از داخل این قلعه خواهید داشت ارزش بالا رفتن از پله ها ورسیدن به بالای این قلعه 90 متری را دارد منظره پانورامای بی نظیری از هلاج دره که پر است از دودکش های رنگارنگ پریان و آتشفشان با شکوه و برف اندود «ارسیس» در افق.
کوه ارسیس (ترکی: Erciyes Dağı)، که به عنوان Argaeus نیز شناخته می شود، آتشفشانی مشهور در ترکیه است. در واقع ارسیس یک محوطه آتشفشانی بزرگ است که توسط بسیاری از دریچه های یکپارچه و گنبدهای گدازه، تشکیل شده است. آتشفشان در ابتدا، جایی دورتر در شرق به نام کوک داج شکل گرفت سپس جریان های گدازه به سمت این منظقه به راه افتادند.
این ساختار‌های زمین‌شناسی و رسوبات آتش‌فشانی با گذشت زمان، زیر باران و بادهای شدید فرسایش یافته و به صورت صخره‌هایی تحت عنوان توف (Tuff) شکل گرفتند؛ صخره‌هایی که چندین فوت ضخامت دارند. فرسایش موجب تشکیل شکل‌های عجیب و جالبی در صخره‌ها شده است؛ شکل‌هایی مانند گنبد، ستون‌های قارچ‌مانند موسوم به دودکش پریان (fairy chimneys) و برج‌هایی زیبا و حیرت‌انگیز این صخره‌های آتش‌فشانی در کاپادوسیه به خاطر بافت نرم و محل قرارگیری‌شان شکل‌های زیبایی از دودکش پریان را به نمایش می‌گذارند. این دودکش‌ها ارتفاعات متفاوتی دارند.
ارتفاع بعضی از آنها به ۴۰ متر نیز می‌رسد. بسیاری از آنها در طی سالها توسط مردم به عنوان سکونتگاه پناهگاه و حتی کلیسا مورد استفاده قرار گرفته اند . و در زیر این بافت سنگی نر و قابل حفاری میتوان شبکه هایی از خانه ها و کلیساها را یافت که در دوران بیزانس و پیش از آن برای در امان ماندن از حمله های رومیان استفاده میشده است. در جریان حفاری‌های یک پروژه‌ی ساختمانی، کارگران تخریب، منطقه‌ی جدیدی در استان نوشیر ترکیه کشف کردند.


 اورتا حصاراین مجموعه شبکه‌ای از اتاق‌ها و تونل‌های زیرزمینی است. تعداد زیادی از این اقامت‌گاه‌های زیرزمینی شامل گالری ، کلیسا، آبراه، مخزن، اتاق‌های نشیمن، آشپزخانه، راه‌پله و حتی میخانه در این منطقه کشف شدند. پارک ملی گورمه (Göreme) و صخره‌های کاپادوکیه در سال ۱۹۸۵ به خاطر ویژگی‌های توپوگرافی غیرمعمول و منحصربه‌فرد و وجود بیش از ۲۰۰ شهر و روستای زیرزمینی، وارد فهرست میراث جهانی یونسکو شدند
ریشه های واقعی قلعه اورتا حیصار در غبار تاریخ از بین رفته است. اما بدون شک از دوره بیزانس در اینجا قلعه ای وجود داشته.حتی بعضی از محققان معتقدند که اصل ساختمان قلعه پیش از بیزانس و در دوره هیتی ساخته شده است.بر اساس منابع تاریخی در دوران بیزانس، شهر کاپادوسیه توسط سه قلعه مهم حفظ میشد. اولین آنها باش قلعه یا قلعه اصلی نام داشت و در اورگوپ واقع شده بود ، قلعه دوم اورتا حصار یا قلعه میانی بود و سومین قلعه در اونشیر قرار داشت.
سنگی که قلعه اورتاحصاردر آن ساخته شده است، به عنوان بزرگترین دودکش پریان در کاپادوسیه شناخته میشود. این سنگ که از جنس مواد مذاب آتشفشانی سرد شده است در طول قرنها به طور پیوسته توسط آب و باد فرسوده شده و به این شکل در آمده است. در سال 2004، این قلعه به دلیل خطر بالای حوادث بسته شد.پس از مدت کوتاهی بازسازی شروع شد هدف این بازسازی محافظت ساختار قلعه از فروپاشی در هنگام زلزله بود.
مهندسان مطالعات لرزه ای را انجام دادند و دیوارهای ترک خورده با مواد ویژه ای پر شد که سنگ ها را از فرسایش بیشتر محافظت میکردند.در سال 2013، این قلعه مجددا برای گردشگران بازشد.تنها در 23 روز ابتدای بازگشایی چیزی حدودچهار هزار نفر از این قلعه شگفت انگیز که ترکیبی از مهندسی انسان و طبیعت است بازدید کردند
یکی دیگر از نقاط دیدنی این شهر مجتمع روحانی هلاج دره است که به عنوان صومعه بیمارستانی نیز شناخته می شود. این صومعه در 1 کیلومتری شمال شرقی اورتاحصار قرار گرفته و یکی از بهترین نمونه های صومعه های دارای حیاط است. این مکان دارای سالن، آشپزخانه، یک اتاق آرامگاه بزرگ، پنج اتاق با اندازه های مختلف و یک کلیسا با طرح چهار ستون است. مقاطع ستون های این صومعه با نقوشی از حیوانات تزیین شده و مجسمه ای از چهره یک انسان در دیوار آن قرار گرفته. سطح زمین در داخل مجتمع بیش از یک متر پایینتر از سطح حیاط است.
در مجموع شهر اورتا حصار و منطقه کاپادوسیه یکی اززیباترین نقاط  برای گردشگران تور ترکیه به حساب می آیند شگفتیها طبیعت در این ناحیه آنقدر زیاد است که میتواند تا چند روز شما را بدون خستگی مبهوت خود کند. علاوه بر این پارک ملی گورمه نیز میزبان کنسرتها وجشن های متعددی است که میتوانید با برنامه ریزی سفر خود علاوه بر دیدن شگفتیهای طبیعت این منطقه در آنها نیز شرکت کنید.
در این شهر شما میتوانید در هتل هایی که در دل سنگ و زمین ساخته شده اند اقامت کنید یا سوار بر بالونهای هوای گرم از بالا این پستی و بلندی های آذرین را نظاره کنید و اوقاتی به یاد ماندنی برای خود بسازید پرواز برفراز دره های مختلف و دودکش های پریان موجب شده تا کاپادوسیه یکی از مشهورترین سایتهای جهان برای بالون سواری باشد.

اورتا حصار ، قلعه پریان
Rated 4.5/5 based on 470 reviews