فرهنگ سلام و خداحافظ کشورها

فرهنگ سلام و خداحافظ کشورها

اگر اهل سفر و گردش باشید و به كشورهای زیادی سفر كرده باشید، متوجه تفاوت فرهنگی در كشورهای مختلف شده اید. تفاوتی كه در هر گوشه و کنار زندگی مردم دیده می شود؛ از نوع گویش و پوشش گرفته تا شیوه رفتار و كردار. این تفاوت آن گونه است كه گاهی شیوه معاشرت و رفتار مردم در كشوری خاص برای اهالی سایر مناطق عجیب و حتی غیرقابل قبول به نظر می رسد


دست تكان دادن؛ سلام یا خداحافظ

دست تکان دادن در بیشتر کشورهای دنیا به معنای سلام و یا خداحافظی کردن استودر کشور های شرق آسیا این کار بیشترنمایشی است.به طور مثال در کشور هایی مانند ژاپن و یا آمریکای لاتین به معنای "نه" یا کلا پاسخ منفی است.در کشوری مانند هندوستان دست تکان دادن به این معناست از فرد مورد نظر بخواهید که به طرف شما بیاید.بنابراین آگاهی داشتن از سنت ها و آداب رسوم کشور ها به شما کمک می کند تا نا خواسته بی احترامی نکنید و موجب ناراحتی کشور میزبان نشوید.پیشنهاد ما این است که قبل از سفر درباره اختلاف های فرهنگی مفصل بخوانید.


چینی ها؛ سلام كردن فقط با یك حركت

در کشور چین هم مانند بسیاری دیگر از نقاط دنیا، دست دادن شیوه معمول و مرسوم ملاقات هاست اما گاهی مردان چینی ترجیح می دهند علاوه بر دست دادن حرکات سر را هم به ملاقات هایشان اضافه کنند. در این كشور پهناور گاهی حتی فرصت سلام كردن هم چنان محدود است كه آنها ناچار می شوند فقط به حركت دادن سر اكتفا كنند. اما هنگامی كه با یك گروه چینی آشنا می شوید، ممكن است آنها با دست دادن به شما خوشامد بگویند كه انتظار می رود شما هم با آنها دست بدهید و جوابشان را بدهید. خوب است بدانید اگر قرار ملاقاتی با چینی ها دارید، همیشه باید آنها را با نام خانوادگی شان صدا بزنید و تا زمانی كه خودشان از شما نخواسته اند، هرگز اسم كوچك شان را به كار نبرید. البته در سفر خود به چین یادتان باشد اگر با کسی همصحبت شدید، چینی ها اغلب خیلی رك و مستقیم حرف نمی زنند.


استرالیایی ها . صندلی جلوی تاكسی

استرالیایی ها به خوش قولی معروف هستند و اگر با آنها قرار ملاقات می گذارید حتما سعی کنید پانزده دقیقه زودتر از ساعت تعیین شده در محل ملاقات حاضر شوید چرا که اگر غیر از این باشد رفتار شما برای آنها بی احترامی محسوب می شود. استرالیایی ها اگر بخواهند سوار تاكسی شوند حتما در صندلی جلوی ماشین خواهند نشست؛ چون كسی كه به تنهایی روی صندلی عقب می نشیند از نظر آنها آدمی مغرور است و با این كار می خواهد ژست بگیرد..


ژاپن؛ تعظیم به جای دست دادن

در کشور ژاپن , در سرزمین خورشید تابان زمانی که مردم با یکدیگر قرار ملاقات دارند و یا هنگام خروج از منزل تعظیم کردن را به دست دادن و یا اداب دیگر ترجیح می دهند.در ژاپن هر قدر هنگام تعظیم بیشتر خم شوند و مدت بیشتری در این وضع بمانند یعنی احترام بیشتری به فرد مقابل گذاشته اند. البته با این كه دست دادن در فرهنگ سنتی ژاپنی ها جایی ندارد ولی برای كسانی كه اهل سایر كشورها هستند یا در ملاقات های رسمی و كاری معمولا تعظیم كردن جای خود را به دست دادن می دهد.


یونان؛ فریادهای دوست داشتنی

در کشور یونان مردان زمانی که به یکدیگر می رسند فقز با یکدیگر دست می دهند و سعی می کنند هنگام دست دادن چشم در چشم فرد مقابل داشته باشند. اما دوستان صمیمی و اعضای خانواده، شیوه دیگری برای حال و احوال کردن دارند؛ آنها وقتی همدیگر را می بینند به آرامی به پشت هم ضربه می زنند و یكدیگر را در آغوش می گیرند و با این كار علاقه خود را به یکدیگر ابراز می کنند. در مورد خانم ها باید گفت که آنها اغلب وقتی دوستی را می بینند، گونه دیگری را می بوسند. زمانی كه خانم ها برای اولین بار با یكدیگر ملاقات می كنند نیز دست دادن تنها راه برقراری ارتباط است. البته دانستن این مطلب هم جالب است که یونانی ها با صدای بلند و با هیجان زیاد صحبت می کنند که برای مردم دیگر نقاط دنیا کمی عجیب است. گاهی ممكن است به اشتباه تصور شود كه آنها در حال فریاد كشیدن هستند یا دعوایی میانشان اتفاق افتاده است، در حالی كه این شیوه معمول صحبت كردن مردم یونان با یكدیگر است. آنها هنگامی كه با هم صحبت می كنند ترجیح می دهند نزدیك به هم بایستند و حتی دور بودن از فرد گوینده را بی احترامی تلقی می كنند..

فرهنگ سلام و خداحافظ کشورها
Rated 4.5/5 based on 470 reviews