پولونز کوی، جشنواره گیلاس و فرهنگ لهستانی

پولونز کوی، جشنواره گیلاس و فرهنگ لهستانی


پولونز کوی یا آدام پول نام یک روستا در سمت آسیایی استانبول است که در حدود 30 کیلومتری از مرکز شهر و در مرزهای منطقه بیکوز واقع شده است. این محله توسط یک شاهزاده لهستانی در سال 1842و برای مهاجرانی که در زمان جنگ این کشور به عثمانی پناهنده میشدند ساخته شد. اگر چه امروزه مردمانی از قومیتهای مختلف در این ییلاق خوش آب و هوا سکونت دارند اما هنوز هم اکثریت روستا لهستانی الاصل هستند و به این زبان سخن میگویند این روستا در داخل جنگلی انبوه قرار دارد در سال 1996 به عنوان یک منطقه حفاظت شده و "پارک ملی طبیعت" اعلام گردید.
وجود "Polonezkoy-Adampol" در استانبول یک رویداد فرهنگی و تاریخی است که نمونه زیادی در جهان ندارد. بعد از اینکه لهستان توسط همسایگانش روسیه، اتریش و پروس در 1775 مورد تهاجم قرار گرفت یکی از شاهزادگان لهستانی به نام آدام ژاژتوریسکی به فرانسه گریخت و جامعه ای از لهستانی های مهاجر را در آنجا بنا نهاد تا روزی بتوانند به سرزمین خود بازگردند از آنجا که دربار امپراطوری عثمانی نیز مخالف این حمله بود شاهزاده آدام نماینده ای به نام میشاییل چایکوسکی را به ترکیه فرستاد تا جامعه ای مشابه را درآنجا پایه گذاری کند چایکوسکی برای انجام این کار بخشی از زمین های جنگلی استانبول را که در اختیار مسیحیان لازاریست بود خریداری کرد تا روستای آدام پول را در آن بسازد .

پولونز کوی

این روستا در ابتدا فقط چهار نفر ساکن لهستانی داشت اما به مرور این زمینها تحت سلطه امپراطوری عثمانی به پناهگاهی برای مهاجران لهستانی که از جنگ کریمه در سال 1853 گریخته بودند یا کسانی که بعد از شورش ناموفق سال 1863 مجبور به فرار از لهستان شده بودند تبدیل شد خود میشاییل چایکوسکی سال 1850 در دربار عثمانی مسلمان شد و نام محمت صدیق پاشا را برای خود برگزید و حتی مدتی نیز صدر اعظم شد .
با گسترش این روستای لهستانی در کنار استانبول این ییلاق خوش آب و هوا یه مکانی برای استراحت ساکنین شهر بدل شد . از زمان تأسیس روستا تاکنون ، بسیاری از شخصیتهای معروف مانند پاپ ژان پل، پیر لوته، مصطفی کمال آتاتورک و دیگران از آن دیدن کرده اند این روستای زیبا همواره تأثیر زیادی بر بازدیدکنندگانش دارد.
نویسنده اهل چک کارل دروز، در رمان خود می گوید: " این شبیه یک افسانه پریان است. دور از سرزمین مادری، در داخل جایی که تپه های آناتولی تحت پوشش جنگل قرار دارد، یک روستای کوچک لهستانی پنهان شده است." او منظره روستا را "لبخند گوشه ای از بهشت" توصیف می کند. امروزه Polonezkoy یکی از معروف ترین روستاها در جهان است.
حدود 80 خانواده لهستانی هنوز در اینجا زندگی می کنند که فرهنگ و تاریخ خود را حفظ کرده اند.جدای از این این روستا در نزدیکی شهر شلوغ و توریستی استانبول محلی برای رفع خستگی شهر نشینی و دل سپردن به آرامشی رویایی است. مردم ترجیح می دهند آخر هفته های خود را در هتل های پولونزکوی، و با غذاهای محلی در رستوران های معروفش بگذرانند.
شما از طریق جاده های محاصره شده در میان درختان کاج و سرزمین های سبز عبور می کنید و روحتان را از شلوغی، سر و صدا و هرج و مرج استانبول آسوده میکنید. جنگل های کاج، بلوط، ممرز و شاه بلوط که سرسبزیشان چشمان شما را تازه میکند. در ورودی روستا، پیش از هرچیز کلیسای زیبای آن Częstochowa قرار دارد که بین سالهای 1900-1914 ساخته شد و در سال 1918 تجدید شد.
در جوار کلیسا قبرستان کاتولیک را خواهید دید که با سنگهای تزیین شده و زیبایش بیشتر به یک گالری شباهت دارد در حدود 100 متر جلوتر شما به میدان کوچک روستا که در بهار پر از گل سرخ است می رسید.در آنجا میتوانید یک فنجان چای یا قهوه بنوشید و از آرامش روستایی طبیعت اطرافتان لذت ببرید.
در این جا علاوه ب طبیعت مکانهای تارخی و دیدنی متناسب با فرهنگ منطقه نیز وجود دارد که بازدید از آنها خالی از لطف نیست خانه یادبود زوفیا ریژیکه تاریخ و عکس های قدیمی روستا را نمایش میدهد درست روبه روی کلیسا واقع شده است البته بادی دقت داشته باشید که این یادمان تنها روزهای یکشنبه باز است؛ نمایشگاه فضای باز حکاکی روی چوب و مغازه های سوغاتی فروشی نیز جای خوبی برای شناخت این مردم و پاسداشت هنرشان هستند .
البته در ایم منطقه تفرحات دیگری مانند دوچرخه BMX دوچرخه یا اسب سواری در جنگل هم وجود دارد اگر هم اهل پیاده روی باشید یک مسیر پنج کیلومتری در دل این سبز انبوه برایتان تعبیه شده است.
یکی از هتل های مشهور این منطقه هتل اورمان است که دارای استخر روباز و زمین تنیس و زمین بازی نیز هست. در مغازه های سوغاتی فروشی میتوانید عسل معروف روستا، ترنج، و در تابستانها گیلاس درجه یک پولونزکوی را پیدا کنید یا کیک ها و پای های لهستانی را که با این میوه تهیه میشوند امتحان کنید .
البته نوشیدنی های محلی نیز در اینجا فراوانند. هرچند اکثر باغهای روستا خصوصی هستند اما میتوانید چند باغ راهم پیدا کنید که به عنوان رستوران کباب های محلی را ارائه میکنند.رستوران کارشما یکی از بهترین رستوران ها با سبک لهستانی استب. هرچند بیشتر کارکنان اینجا ترک هستند ، اما میتواند در میانشان چند لهستانی راهم برای گپ زدن پیدا کنید ، مانند لئوناردو پیشخدمت.
امروز مردم پولونزکوی در سرزمین ترکیه فرهنگ لهستانی را برای بیش از 150 سال زنده نگه داشته اند.. اگر چه این مردم به کشور ترکیه بسیار وفادارند اما خود را لهستانی احساس می کنند.آنها با یکدیگر لهستانی صحبت می کنند و باورهای مذهبی پدران خود را بدون هیچ گونه تغییری انجام می دهند.
یکی از مهمترین محصولات این روستا که به نوعی نماد آن نیز محسوب میشود گیلاس است سنت جشنواره گیلاس پولونزکوی همه ساله در ماه ژوئن با مشارکت سیاستمداران، رقاصان محلی و بازدید کنندگان لهستانی برگزار می شود و روح دوستی میان دو ملت را یادآوری میکند.این یک رویداد منحصر به فرد در استانبول است.
حضور سازمان های فرهنگی، کنسرت، رقص های مردمی و غیره در طول جشنواره و به خصوص در تعطیلات آخر هفته بازدید کنندگان را به هیجان می آورد. این جشنواره هفته اول یا دوم ژوئن برگزار می شود. این روستایی زیبا در جاده بِی کوز شیله واقع شده است.

پولونز کوی، جشنواره گیلاس و فرهنگ لهستانی
Rated 4.5/5 based on 470 reviews