مسجد صورتی پوترا

مسجد صورتی پوترا


یکی از زیباترین مساجد جهان که در میان طبیعت زیبا و حیرت انگیز دریاچه پوتراجایا مالزی قرار گرفته است ، مسجد صورتی یا همان مسجد پوترا است که به افتخار اولین نخست وزیر مالزی ، با نام تانکو عبدالرحمان پوتراالحاج هم خوانده می شود.
شروع ساخت این مسجد از سال 1997 و پایان کار ساخت به سال 1999 باز می گردد.
طراحی مسجد به سبک مدرن انجام شده است ، به طوریکه می توان به اطمینان ،مسجد صورتی پوترا را یکی از زیباترین مساجد دنیا دانست، این مسجد با رنگ صورتی طراحی شده و یکی از دلایل جذابیت آن هم همین رنگ صورتی است .
این مسجد مخصوص مسلمانان مالزی است که البته بازدید از آن برای عموم گردشگران تور مالزی با هر مذهبی امکان پذیر است .
جالب است بدانید که در بعضی از قسمت های این مسجد از معماری اصیل ایرانی استفاده شده است مسجد صورتی دارای 9 گنبد است که یکی از آنها از بقیه بزرگتر بوده و ارتفاع آن به 50 متر می رسد. این مسجد مناره ای 116 متری دارد که در نوع خود باشکوه و خاص است .مساحت مسجد 1/37 هکتار است و ظرفیت 15 هزار نفری دارد
بخش های مختلف این مسجد عبارت اس از : حیاط،اتاق های اموزشی و صحن برای وارد شدن به صحن(شبستان) باید از حیاط این مسجد عبور کنید . حیاطی خوش رنگ با حوضچه های چشم گیر و دل نواز که آرامشی خاص از همان ابتدا ورود به مسجد، به نمازگزاران و بازدید کننده گان می دهد .

مسجد صورتی پوترا

در ورودی مسجد به یک دروازه عظیم برخورد می کنید که دارای نقش و نگار زیبایی بوده و از نظر شکل و شمایل شبیه به دروازهای قدیمی ایرانی است. پس از ورود به صحن (شبستان) اولین چیزهایی که چشم شمارا به خود مجذوب می کند ستون های بسیار بلند و گنبدهایی است که از پایین به بالا و دور تا دور با گل های صورتی رنگ تزئین شده است .
دیواره های سفید همراه با گچ بری های بسیار جذاب و صورتی رنگ همگی از جذابیتهای این مسجد هستند این مسجد دارای 2 طبقه است که از طبقه بالا کاملاَ طبقه ی زیرین قابل مشاهده است.
قسمت های دیگر در این مسجد اتاق های آموزش مسائل گوناگون زندگی و پرسش و پاسخ است .همچنین یک سالن غذا خوری در این مسجد وجود دارد که ظرفیت آن 230 نفر است .

مسجد صورتی پوترا
Rated 4.5/5 based on 470 reviews