معبد راناکپور آدایپور

معبد راناکپور آدایپور


هند سرزمین آیین ها و رنگ ها یکی از زیباترین مقاصد گردشگری آسیا و جهان است. این کشور را با معابد بی نظیرش بشناسید. با کمی دقت در بناهای قدیمی و جدید هند به این باور ایمان خواهید آورد که معماری هند زبانزد جهانیان است.
یکی از ساختمان های باشکوه هند که هر بیینده ای مشتاق دیدن از آن است، راناکپور آدایپور است. این بنای بی نظیر از قرن 15 به جا مانده و محل عبادت فرقه jain است. جین در زبان سانسکریت به معنای فتح کردن است و اشاره به جدال انسان با هواهای نفسانی و پیروزی بر آن هاست. آیین جین انسان را به صلح دوستی و سازگاری با جهان اطراف و پرهیز از هرگونه خشونت تشویق می کند.
زیبایی ساختمان معبد از بیرون مجذوب کننده است. اما زیبایی های درون آن حیرت آور است. نقاشی ها و حکاکی های درون معبد که شامل مردم، فیل ها، گل ها و بسیاری الگوهای پیچیده دیگر با مهارت هنرمندانه ای معبد را آراسته اند.
بنا در زمینی به مساحت 15 هزار متر مربع ساخته شده و 1444 ستون به زیبایی هرچه تمام تر آن را سرپا نگه داشته اند. تعداد زیاد ستون ها این معبد را به شهر ستون ها مشهور ساخته است. هنر معماری این معبد چینش استادانه این ستون ها در کنار هم است.
حکاکی ها و پیکره ها بر دیواره ، ستون ها، گنبد و سقف این معبد با ظرافت خیره کننده ای کار شده اند که بیننده را تحسین وا می دارد. حکاکی های ثبت شده در این معبد گویای اعتقادات این مذهب و تصاویری همچون ستایش نیکی، پرهیز از آزار هرجاندار و رستگاری است.


معبد راناکپور آدایپور


معبد بی نظیر راناکپور گویای تمدن و فرهنگ هند است و در بین مردم از احترام زیادی برخوردار است. این بنای سفید رنگ از سنگ مرمر روشن ساخته شده است و تغییر رنگ ستون ها همراه با تغییر زاویه تابش آفتاب از پدیده هایی است که گردشگران  تور هند را مشتاق بازدید از این معبد نموده است.
مراسم های مذهبی و جشن های مختلفی که در این معبد برگزار می شود از دیگر دلایل جذابیت این معبد است. این معبد به عنوان یک بنای منحصر بفرد، گواه میراث فرهنگی هند است که با ظرافت و زیبایی هرچه تمام تر معرف هوش و استعداد بی نظیر معماران و نقاشان عهد پیشین است.
معانی و اشکال موجود در معبد گویای تفکرات 4 عابد بزرگ این مذهب، Acharya Somasundatsuri Dharanashah، وزیر Kumbha Rana، Rana Kumbha و بزرگ آنان Depa که رویای ساخت این معبد را تحقق بخشید، است.
این معبد دارای دو بخش است. بخش عمومی که قابل بازدید است و بخشی دیگر که کمتر کسی از وجود آن اطلاع دارد. طبقه زیرین معبد از 9 زیر زمین تشکیل شده که به نوعی مخفی گاهی برای مواقع بحرانی و حفظ آثار ارزشمند معبد از حملات دشمنان بوده است و اعتقاد بر این است که بسیاری از تصاویر جین در این مخفی گاه پنهان شده است.
معبد از زمان ساخت تا کنون دستخوش فرسایش و تخریب هایی شده و از این رو چندین بار مرمت شده است. آخرین تعمیرات مربوط به سال 1990 است که 11 سال به طول انجامید. در طول این تعمیرات طرح های جدیدی به حکاکی های پیشین اضافه شد جذابیت بنا را افزون نمود.
در فاصله 95 کیلومتری از شهر رانکپور و در روستای زیبای آدایپور به این سازه شگفت آور می رسید. پس از بازدید از معبد از فضای دیدنی این روستا و جاذبه های آن هم لذت ببرید.
زمان در نظر گرفته شده برای بازدید از کل مجموعه یک ساعت است. اما بعید است همه این زیبایی ها را بتوان در یک ساعت هضم و درک کرد.

معبد راناکپور آدایپور
Rated 4.5/5 based on 470 reviews