جنگل سنگ چین

جنگل سنگ چین


در استان یوننان چین، منطقه ای به نام شیلین وجود دارد که به دلیل بافت زمین شناسی ویژه اش ، به «جنگل های سنگی» مشهور است. جنگل های سنگی چشم اندازی بزرگ از صخره های سنگ آهکی است که مساحتی در حدود 300 کیلومتر مربع را پوشش داده اند براساس تخمین زمین شناسان این صخره های کارستی بیش از 270 میلیون سال است که در این جنگل ایستاده اند و در طول هزاره ها فعالیت لرزه ای و فرسایش آب و باد، آنها را به شکل جنگلی که امروزه میبینیم تراشیده است.این جنگل در استان یوننان در جنوب غربی چین و در حدود 85 کیلومتری شهر کونمینگ قرار دارد.

حدود 270 میلیون سال پیش، منطقه جنگل سنگی دریایی کم عمق بود. رسوبات گسترده ماسه سنگ در این حوضه در طول دوره زمین شناسی پرمیان در میان آب تشکیل شدند و سنگهای آهکی عطیمی را ساختند با خشک شدن این دریا رسوب ها در معرض باد و باران و آبهای سطحی فرسایش یافتند و به شکب ستونهایی درخت مانند در آمدند این سازند ها تا آنجا که چشم کار میکند، مانند یک جنگل گسترده ای از سنگ در کناره هم چیده شده اند ، سنگهای نایژو که بخشی از جنگل سنگی هستند و در 9 کیلومتری شمال غربی این جنگل قرار دارند، از سنگ آهک دولومیت و سازند های دولومیتی تشکیل شده اند که کمی قدیمی تر از سنگهای سیار نقاط جنگل است البته هر دو سازند در اواخر دوره پرمین تشکیل شده اند.

سازند های رویی آهکی این جنگل 505 میلی متر ضخامت دارند و شامل سنگ آهک آب های کم عمق، دولومیت، سنگ آهک زیست کلاسیک، کلکارنیت و کالسیلویت است. سازند مائووک در جنگل های سنگی به نظر می رسد که به شدت دگرگون شده و تغییر کرده است و باقی مانده های فسیلی ماکروسکوپی به ندرت در انها دیده می شود

جنگل سنگ چین

اسن استالاگمیتهای بلند مانند درختانی سنگی پهنه دشت سرسبز شیلین را پوشانده اند. از سال 2007، دو قسمت از این منطقه شامل، جنگل سنگ نایژو و روستای ساگئی در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان بخشی از کارستان جنوب چین ثبت شدند. این مکان جذاب رتبه ی A گردشگری در میان گردشگران تور چین را دارد اما این صخره های هول انگیز که در چشم بشر هرگاه به چیزی شبیه بوده اند زادگاه افسانه های بسیاری است.

یکی از معروفترین این افسانه ها داستان آشیما است. آشیما دختری بود از مردم یین که در این جنگل سنگی زاده شد به نظ میرسد او از تبار خدایان بود اما عاشق یک انسان شد. خدایان او را از این کار منع کردند و دستور دادند تا در جنگل سنگی به بند کشیده شود آشیما هم که نمیتوانست این رنج را تحمل کند به سنگ تبدیل شد.

سنگی که در میانه جنگل قرار دارد و امروزه هم به نام او سنگ آشیما خوانده میشود. این سنگ ها در بافت فرهنگی مردم منطقه تنیده شده و حتی میشود گفت جلوه ای نقدس برایشان یافته همه ساله در روز 24 ماه ژوئن اهالی محلی وارد پارک میشوند و به رقص و پایکوبی میپردازند.. این جشنواره سالانه جشن مشعل نام دارد و در طی آن هزارن مشعل ساخته شده از جنس چوب بامبو توسط مردمان قوم ئی روشن میشود.

برای سفر به جنگل سنگ باید به شهر شیلین سفر کنید و سپس با اتوبوس و سفری ۱.۵ ساعته از شهر شیلین به جنگل سنگ خواهید رسید. ساعت بازدید نیز از ساعت ۸ صبح تا ۶ عصر می باشد این جنگل به دلیل شرایط جغرافیای خاصی که دارد یکی از محبوبترین نقاط جهان برای صخره نوردان و سنگ نوردان حرفه ای به شمار میرود همواره بر بالای اینصخره های صعب العبور میتوانید مردان و زنانی را بابید که با دستان خالی در حال کلنجار رفتن با این درختان سنگی هستند.

جنگل سنگی منطره ای بی نطیر دارد یک شگفتی از هنر طبیعت. مجسمه هایی که به دست باد و بارن تراش خورده اند و حالا نالان سربه آسمان برده اند. سنگهایی که میلیونها سال پیش لاز لاشه های موجودات زنده کوچک تشکیل شده اند حالا مامن صدها گونه پرنده و گیاهان مختلف اند.

لباسی مخملین از جلبک هاو خزه ها تن این غول های خفته را پوشانده. جنگل سنگی بی نظیر در فلات نیمه گرمسیری در منطقه حفاظت شده، دندان های سنگین کم عمق و ستون های سنگی مرتفع در در کوه ها ودره ها افراشته ها شده اند در میان این جنگل غارها، دریاچه ها و آبشارهای کارستی یکجا جمع شده اند تا دیدی کامل از منظره کارستی را شکل دهند. به ویژه، با نگاه کردن به درختانی سنگی که 20 تا 50 متر ارتفاع دارند

جنگل سنگ چین
Rated 4.5/5 based on 470 reviews