باکو

درباره باکو

باکو در منطقه بیلگا واقع شده و پایتخت کشور آذربایجان است. مساحت کل آن حدود 86000 کیلومتر مربع بوده و در کنار ساحل جنوبی شبه جزیره آبشوران و در مرز یکی از بهترین مناطق ساحلی دریای خزر واقع شده است.
منطقه بیلگا که به خاطر هوای فرح بخشش معروف است، محل بسیاری از آسایشگاه های درمانی و تفریحی بوده و اخیراً به عنوان یکی مناطق مسکونی محبوب، در منطقه توسعه پیدا کرده است.

باکو

تاریخچه
اولین اسناد در مورد باکو به قرون 5 تا 8 میلادی برمی گردد. باکو که پلی بین شرق و غرب محسوب می-شود، با فرهنگ ها و تمدن های مختلف خود، قرن ها دنیا را شیفته خود ساخته بود. نمای شهر باکو، منظره ای از آینده است که با جلوه هایی سنتی، تزیین شده است. از گذرگاه های باریک محله قدیمی شهر (ایچری شهر ) یکی از میراث های جهانی یونسکو در آذربایجان قرار داشته که قدمت آن به قرن دوازدهم میلادی برگشته و حدود 50 مقبره تاریخی و معماری را در کنار بلوار خلیج باکو، و همراه با ساختمان های مدرن، موزه ها، تئاتر، سالن های کنسرت، رستوران ها، مراکز خرید و تفریح، به نمایش می گذارد. باکو شهری پرجنب و جوش و فعال بوده، و مقصدی ایده ال برای گردشگران و تجار بین المللی می باشد.

اقلیم و آب و هوا
باکو، آب و هوایی نیمه خشک و تحت حاره ای دارد که تابستان هایش گرم و خشک، و زمستان هایش سرد و نسبتاً مرطوب است، و در کل سال، بادهای شدیدی می وزد. هرچند برخلاف تمام شهرهای دیگری که چنین اقلیمی دارند، باکو تابستان های خیلی گرمی ندارد. دلیل عمده آن، به خاطر موقعیت شمالی آن و قرارگیری اش بر روی شبه جزیره و ساحل دریای خزر می باشد.
این شهر بین ماه های آوریل تا اکتبر هوای بسیار مطبوعی داشته، و در تابستان دمای آن به 34 درجه میرسد. آنهایی که به دنبال کشف زیبایی های نهفته آذربایجان هستند، می توانند از جاذبه های گردشگری این کشور، لذت ببرند.

فرهنگ
امروزه، بخش اعظم جمعیت کشور آذربایجان، آذربایجانی تبارها هستند که جمعیت شان در سال 2010 حدود 2064900 بوده است.

اقتصاد
مهمترین صنعت باکو، نفت است و صادرات نفت آن، بخش اعظمی از اقتصاد آذربایجان را تشکیل می دهد. در حالیکه تولید نفت و گاز، بخش عمده اقتصاد باکو را تشکیل می دهد، این شهر فعالیت های خود را در زمینه هایی مثل املاک، گردشگری، تجارت و تولید، گسترش داده است.

مناطق فرهنگی

بخش قدیمی شهر (ایچری شهر)
مکان های دیدنی متعددی درون قلعه محصور باکو، بخش قدیمی شهر (میراث یونسکو) قرار دارند، که میتوان آنها را با پای پیاده در یک روز تماشا کرد.کاخ شیروان شاه ، هر روزه از ساعت 10 صبح تا 6 بعد از ظهر. کاخ قرون وسطایی شروان شاه، گل سرسبد بخش قدیمی شهر بوده و به هر گردشگری که باکو می آید، توصیه می شود که از آن دیدن کند.

کاخ شیروان شاه


برج دختر باکره (گیز گالاسی )
، هرروزه از ساعت 10 صبح تا 7 بعد از ظهر. این برج اسرارآمیز و عجیب، بین قرون 7 تا 12 ساخته شده و احتمال دارد به عنوان برج دیده بانی، استحکامات دفاعی، رصدخانه، یا معبد زرتشتی کاربرد استفاده می شده است.

برج دختر باکره

شبه جزیره آبشوران
خارج شهر، بر روی شبه جزیره آبشوران، چندین مکان دیدنی وجود دارد که دسترسی به آنها از طریق تاکسی یا حمل و نقل عمومی آسان است.

شبه جزیره آبشوران

معبد آتشگاه
آتشگاه باکو در منطقه شهرستان آبشوران قرار گرفته که بخاطر بیرون آمدن طبیعی نفت از زمین و آتشسوزی‌های ناشی از آن مشهور است. برخی از محققان اعتقاد دارند که این مکان، عبادت‌گاهی باستانی بوده‌است که در دوران حمله اعراب به ایران توسط سربازان عرب نابود شده باشد. همچنین در منابع تاریخی ذکر شده‌است که پیش از ساخت این آتشگاه در اواخر سده ۱۷ نیز مردم محلی بدلیل وجود هفت سوراخ آتشین در آن محل، در آنجا عبادت می‌کرده‌اند. از آنجایی که آتش در هردو آیین زرتشتی (ایرانی) و هندو (هندی) مقدس است بنابراین سر اینکه این آتشگاه مربوط به کدامیک از آیین‌ها می‌باشد اختلاف نظر وجود دارد.

معبد آتشگاه باکو

یانار داغ ، کوهستانی است که به مدت یکصدسال در آتش بوده است. خروجی گاز طبیعی، این اطمینان را می دهد که شعله های خروجی از کنار این تپه، هنگام باران نیز، پابرجا باقی می مانند.

یانارداغ

قالا ، دارای یک موزه باستان شناسی و نژادشناسی فضای باز است. همچنین می توانید شتر، گوسفند و خرگوش نیز در این موزه پیدا کنید. در کنار آن، قلعه جدیدی ساخته شده که شما از آن می توانید نمای همه جانبه ای از شهر داشته باشید.

قالا در باکو

جزیره آرتم . این جزیره زیباترین جزیره این منطقه نیست اما ارزش یک سفر یک روزه را دارد. در خیابان های اطراف شما می توانید چندین چایخانه، مغازه و اماکن دیگر را مشاهده کنید.

جزیره آرتم

موزه ها و گالری ها
موزه لباس های ملی آذری (موزه دول )
موزه تاریخی تقی یف
موزه فرش و هنرهای کاربردی لطیف کریم اف
منزل جعفر جبارلی

دیگر مناطق
بلوار باکو
خیابان نظامی (تورگووایا ) و خیابان فونتین (نزدیک محله قدیمی شهر). این خیابان سنگفرش شده در مرکز باکو، پر از مغازه، رستوران است.
پارک دندرو
صخره های نفتی ، گردشگرانی که به دنبال دیدن مجموعه سنگی هستند، بایستی از قبل مجوز خود را از شرکت نفت آذربایجان دریافت کنند.
سالن ارکستر فیلارمونیک ماگومایف آذربایجان در سال 1912 افتتاح و از کازینوی مونته کارلو الهام گرفته است. این مکان، میزبان ارکستر سمفونی ملی آذربایجان است.
مرکز خرید AF، در مرکز شهر و درست در کنار تورگووایا در خیابان 34 صمد ورگون ، واقع شده و پر است از مغازه های باکلاس، استراحتگاه های تابستانی با باغ های استوایی و استخر در طبقه بالا که در اواخر سال 2011 افتتاح شده است.
مرکز خرید پارک بلوار، در کنار بلوار و در مجاورت هتل پارک، واقع شده است. این مرکز خرید تازه تأسیس، دارای مغازه های باکلاس، یک سینما، یک افلاک نما، یک زمین بولینگ و چندین کافه می باشد. رستوران های زنجیره ای فست فود معروفی مثل KFC و سوبارو در اینجا یافت می شوند.نظرسنجی

قصر شیرین
Rated 2.5/5 based on 526448 reviews

برای مشاهده اندازه اصلی بر روی عکس کلیک کنید.<< 1 >>