آذربایجان

  درباره آذربایجان

آذربایجان یکی از کشورهای اتحاد جماهیر سابق شوروی در منطقه قففاز است و بخشی از اروپا و آسیا شناخته می شود. این کشور در مجاورت دریای خزر و بین روسیه و ایران قرار داشته و از غرب با گرجستان و ارمنستان همسایه است. منطقه خودمختار نخجوان بین ارمنستان و ایران قرار داشته و مرز کوچکی با ترکیه دارد.

آذربایجان باکو

عمده جمعیت این کشور (90%) را آذری ها تشکیل داده، که فرهنگی بسیار شبیه به مردم ترکیه دارند. تاریخ این کشور که متأثر از تاریخ ایران و روسیه است، سبب شده که این کشور نقطه تقابل این فرهنگ ها باشد. اقلیت های این کشور شامل لزگی ها ، روس ها، آوارها، ترک ها، تاتارها، اوکراینی ها و گرج ها می شود. بیشتر مردم آن مسلمان و شیعه هستند، با اینحال تاریخ طولانی استعمارگری اروپایی ها و روسیه سبب شده تا بسیاری از مردم نسبت به دین، جهت گیری خاصی نسبت به دین نداشته باشند و اداره کشور هم کاملاً به صورت سکولار است. حکومت کشور هم سالهاست که دست علی یف و خانواده اوست. با وجود اینکه اکثر نیروهای مخالف سرکوب شده و یا در زندان به سر می برند، اما این سرکوب به شدت سرکوب در کشورهای ترکمنستان یا قفقاز روسیه نیست. بعد از استقلال در سال 1991، آذربایجان به کشورهای غربی اجازه داد تا از میدان های نفتی فراموش شده اما وسیع آن، بهره برداری کرده و سبب تولید روزافزون نفت در این کشور به خصوص از اوایل هزاره سوم، شده است. با وجود این سرمایه گذاری ها، بیشتر ثروت تولیدشده در دست عده محدودی از مردم به خصوص در شهر باکو می باشد. در حالی که باکو پر از ساختمان های جدید و طبقه متوسط در حال شکل گیری می باشد، باقی کشور فقیر باقی مانده و بیشتر آنها روستاییان و تاجران خرد هستند.

اقلیم
آذربایجان به خاطر داشتن 9 منطقه از 11 منطقه اکولوژیکی تعریف شده، معروف است. بیشتر مناطق کشور، سیکل دمایی معتدلی دارند. میانگین دمای مناطق مختلف کشور در طول یک سال C15-14است. کوه های قفقاز، کشور را از توده های هوایی شمالی که در زمستان بر روسیه تأثیر می گذارند، محافظت می کند در حالیکه دریای خزر نیز این کشور را از هوای گرم و خشک آسیای میانه، حفظ می کند. دما در زمستان و مناطق کم ارتفاع تر کنار ساحل معتدل بوده (C15-0) و هرچه به مناطق داخلی و کوهستانی کشور نزدیکتر شوید، دما کاهش پیدا می کند (دما در کوه های قفقاز به C20- می رسد). تابستان در سرتاسر کشور هوا یا گرم و یا بسیار داغ است (C40-20)، اگرچه نسیم خنک از جانب دریای خزر، هوای بسیار مطبوعی فراهم می کند. نخجوان کاملاً متفاوت است، مرتفع و خشک بوده و تابستان ها در آنجا به راحتی از C40 هم عبور می کند، در حالیکه زمستان ها به C20- هم می رسد. در واقع حداقل و حداکثر دمای کشور، در نخجوان به ثبت رسیده اند (C33- و C46)!
در باکو و به طور کلی در کنار ساحل، به ندرت برف باریده، در حالیکه در مناطق مرکزی، برف فراوان می بارد و ممکن راه های مواصلاتی روستایی را ببندد. جنگل های جنوب کشور، مرطوب ترین مناطق کشور هستند، که در اواخر پاییز و اوایل بهار، بیشترین میزان بارش را دارد. ساحل غربی و مرکزی نسبتاً خشک است. لنکران بیشترین میزان بارش را دارد (1600-1800 mm/63-71 in) در حالیکه این میزان در مناطق اطراف باکو حدود mm600 است. باکو در بیشتر سال، همانند شیکاگو یا ولینگتون ، هوای خنکی دارد.

مناطق
باکو مرکز سیاسی، اقتصادی و فرهنگی آذربایجان. از سال 1871 تا به حال، در این شهر، نفت استخراج شده است.
ناگورنو قره باغ : این منطقه که در ارمنستان، آرتساخ نامیده می شود، توسط دولت غیررسمی ناگورنو-قره باغ اداره می-شود، و کماکان (پس از آتش بس 1994) محل مناقشه است، و تنها از طریق همسایگی ارمنستان، به آن دسترسی وجود دارد.
نخجوان : منطقه ای خودمختار در سمت غرب، که مجاور ترکیه است.
شمال شرقی آذربایجان : منطقه ای با اقوام مختلف در کوه های قفقاز که با جنگل های سرسبز پوشیده شده است.
منطقه شکی : منطقه کوهستانی سرسبز در مرز گرجستان، که دلپذیرترین شهر آذربایجان در آن قرار دارد.
جنوب آذربایجان : منطقه تالش

شهرها

باکو - پایتخت کشور و بزرگترین کلانشهر در منطقه قفقاز

باکو

گنجه - دومین شهر بزرگ آذربایجان دارای پیشینه فرهنگی غنی و چند مکان گردشگری مهم

گنجه

لنکران - شهر جنوبی نزدیک مرز ایران

لنکران آذربایجان

مینگه‌چویر - به شهر چراغ‌ها مشهور است زیرا در مینگه چویر نیروگاه برق‌آبی بزرگی وجود دارد که در سدی که بر روی رود کورا واقع است قرار دارد

مینگه چویر

نفتلان - شهری که بیش از هرچیز به خاطر حمام های نفتی خاصش معروف است

نفتلان

شهر نخجوان - مرکز منطقه خودمختار نخجوان

نخجوان

شکی - شهری زیبا در کوهستان های جنگلی قفقاز با مناظر دیدنی فراوان

شکی آذربایجان

سومقاییت - سومین شهر بزرگ آذربایجان، در شبه جزیره آبشوران

سومقاییت

خاچماز - بزرگترین مقصد گردشگری در آذربایجان با سواحل وسیع و جنگل های زیبا

خاچماز

دیگر مقاصد
خینالیق - دهکده ای کوهستانی و تماشایی که زمانی مرکز زرتشتیان بود؛ امروزه برخی از ساکنان آن، اقوامی هستند که تصور می شود، از نسل آلبانی های قفقاز باشند (نبایست با آلبانی تبارهای کشور آلبانی اشتباه شود که هیچ ارتباطی بین این دو وجود ندارد)

کینالوگ

آتشفشان های گلی فعال که تعدادشان در سراسر کشور بیش از 300 مورد است، و بیش از نیمی از آتشفشان های گلی جهان را شامل می شوند و هریک ویژگی های خاص خود را دارند

آتشفشان های گلی آذربایجان

جنگل های هیرکانی در نزدیکی مرز ایران دیده می شود

جنگل های کاسپین هیرکانی

اشک های کیاپاز ، رشته ای از هفت دریاچه کوهستانی نزدیک کوه کیاپاز و ناگورنو قره باغ

دریاچه کیاپاز آذربایجان

زبان
زبان آذری، زبان رسمی این کشور است که شباهت بسیاری به زبان ترکی دارد. هرچند زبان انگلیسی توسط افراد غربی در این کشور تکلم می شود. بسیاری از مردم به خصوص در پایتخت، باکو، به زبان روسی صحبت می کنند (که امروزه بسیار کم شده و زبان انگلیسی کم کم در حال جایگزینی است). ترکی مشترکات بسیاری با آذربایجانی دارد، بنابراین تا زمانی که از لغات ساده استفاده کنید و آرام حرف بزنید، مردم احتمالاً منظور شما را خواهند فهمید.

فعالیت ها
از برج دختر باکره ، به خاطر منظره بی نظیری که از شهر دارد، بازدید کنید.
به میدان پرچم، تالار بلورین باکو و خیابان مارتیر بروید و از مناظر جذاب این مکان ها که نمای دریای خزر را هم با خود به همراه دارند، دیدن کنید.
به محله های قدیمی شهر بروید و از جو عجیب آن لذت ببرید.
از کاخ زیبای شیروان شاه دیدن کنید.
همانند مردم محلی برای تفرج، به پارک بروید.
سوغاتی و فرش های محلی بخرید. سریع به قیمت هایی که فروشنده ها می گویند راضی نشوید و قبل از خرید، حسابی با فروشنده چانه بزنید.
واحد پول: مانات جدید آذربایجان (ینی مانات)
1 دلار آمریکا = 0.78 مانات
به خاطر داشته باشید که صادرات و واردات مانات، اکیداً ممنوع است.

اقتصاد
مهمترین صادرات آذربایجان، نفت است. تولید نفت آذربایجان تا سال 1997 کاهش پیدا کرده اما از آن سال به بعد، هرساله در حال افزایش است. قرارداد توافق مشارکت در تولید (PSA) با شرکت های خارجی، که تا به حال سرمایه گذاری 60 میلیارد دلاری در میدان های نفتی دربر داشته، و بایستی سرمایه های لازم برای توسعه صنعتی آینده را تأمین کند. تولید نفت تحت اولین قراردادها از این دست، توسط شرکت بین المللی عملیاتی آذربایجان، از نوامبر 1997 آغاز گردید. آذربایجان تمام مشکلات دشوار در جماهیر شوروی سابق در تولید خط لوله از پالایشگاه به بازار هدف را به اشتراک گذاشت، اما منابع انرژی قابل توجه این کشور، چشم اندازهای درازمدت آن را روشن تر نمود. باکو به تازگی دست به اصلاحات اقتصادی زده، و روابط و ساختارهای قدیمی اقتصادی، آرام آرام در حال جایگزینی هستند. یک مانع در برابر این پیشرفت اقتصادی، که دربرگیرنده سرمایه گذاری خارجی در بخش های غیرنفتی است، ادامه مناقشه بر سر منطقه ناگورنو-قره باغ با کشور ارمنستان است. تجارت با روسیه و دیگرهای کشورهای شوروی سابق به طرز قابل توجهی رو به کاهش است، در حالیکه تجارت با ترکیه و کشورهای اروپایی، رو به توسعه می باشد. چشم اندازهای درازمدت به قیمت جهانی نفت، محل خط لوله های جدید در منطقه و توانایی آذربایجان برای این مدیریت این ثروت نفتی، بستگی خواهد داشت.

غذا
گوشت داخل کلم، برگ انگور، و بادنجان (کلم، یارپاق، بادنجان دلماسی)، کباب، برنج پلویی (پلو، پادشاه منوی آذربایجانی است)، قطاب و کوفته، برخی از غذاهای خاص آذربایجان هستند.
نان به صورت عمده فروخته شده و کاملاً مورد احترام مردم آذربایجان است.
غذای گرجی، به خصوص کاج پوری (نان پرشده از پنیر)، همراه با خوراکی های روسی (بورش ، کرپ ) در سراسر آذربایجان، متداول هستند. منوهای دیگر، شامل غذاهای ترکی، ایتالیایی، آسیایی، غربی و فست فود می شود که به راحتی در باکو، قابل دسترسی است.

نوشیدنی
برخی از نوشیدنی های محلی شامل آیران (نوشیدنی تهیه شده از ماست که پایه آن شیر ترش است) و شربت (تهیه شده از گلاب یا زعفران) می باشد. همچنین انواع مختلفی شراب وجود دارد که از انگورهای محلی تهیه شده و آب معدنی که از چشمه های آب معدنی، تهیه شده اند. در برخی از نواحی آذربایجان، لموناد تهیه شده از گلابی، سرو می شود.

ایمنی
دزدی و جیب بری در باکو، به خصوص در مناطق فقیرنشین و کم جمعیت اتفاق می افتد، اما به ندرت و بیشتر آن هم در شب رخ می دهد. بهتر است مانند هر کشور دیگری جانب احتیاط را در نظر بگیرید. همچنین در وسایل نقلیه عمومی، مراقب لوازم خود باشید.
فساد هم همه گیر است. اما به عنوان یک خارجی جایگاه مستحکمی در عدم پرداخت «حرمت» (رشوه) دارید. هیچ گاه رشوه نپردازید. خود آذری ها هم از این اقتصاد پر از فساد خود، شرمنده هستند، و به همین دلیل سعی در مخفی کردن آن از شما دارند.
سعی کنید که در طول روز از شهر خارج شوید، در غیر اینصورت سوار قطار شبانگاهی شوید. جاده ها ممکن است در شب به خاطر دست اندازها و خودروهای با نور کم، خطرناک باشند.

سلامتی
مطمئن شوید که واکسن دیفتری، کزاز، و هپاتیت A و B خود را به موقع زده اید. مالاریا در مناطق پست آذربایجان، و به خصوص در نزدیکی مرز با ایران دیده می شود. لازم نیست که از داروهای ضد مالاریا در باکو استفاده کنید، اما این خطر در مناطق روستایی که چندان با شهر فاصله ای ندارند، وجود دارد.
نبایست به جز بطری های آب معدنی، از آب دیگری استفاده نمود. بسته بندی بودن آب یا استفاده از نوشیدنی های گرم مثل قهوه یا چای هم، این خطر را کاهش می دهد.

شهرهای مرتبط
نظرسنجی

قصر شیرین
Rated 0.0/5 based on 499565 reviews