بازدید از جزیره لارک، تجربه ای به یادمادنی از تور قشم

جزیره لارک یکی از جزایر زیبای ایران در استان هرمزگان است. این جزیره هنوز برای بسیاری از ایرانیان ناشناخته مانده و یا کمتر شناخته شده است.  لارک  در فاصله 16 کیلومتری جزیره قشم و 22 کیلیومتری جزیره هرمز جای گرفته است. و به همین سبب به مسافران تور قشم سفارش می کنیم از این جزیره و زیبایی های بی نظیر آن دیدن نمایند. جزیره ای که در تنگه هرمز قرار گرفته است. برای آشنایی بیشتر با جزیره لارک و خرید تور و بلیط هواپیمای قشم با آژانس مسافرتی قصرشیرین همراه باشید.

تور قشم

تور کیش

 

معرفی جزیره لارک

جزیره لارک ۷۷ کیلومتر مربع مساحت دارد. این جزیره از کوه‌‌های آتشفشانی مخروطی شکل تشکیل شده است و بلندترین نقطه آن ۱۳۸ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و بزرگ‌ترین قطر آن ۶٫۱۰ کیلومتر است. فضای خلوت، پاکیزگی محیط و ساحل مناسب شنا عوامل جذب گردشگر به لارک هستند. اگر می‌خواهید مدتی در آرامش باشید و از طبیعت بکر لذت ببرید، حتما گذری به لارک داشته باشید.

این جزیره از مقاصد و جاذبه های گردشگری استان هرمزگان به شمار می‌آید. دلیل آن انتخاب عکسی از سواحل زیبای لارک در شب، از بین عکس‌های منتخب سال ۲۰۱۵ مجله‌ معتبر نشنال جئوگرافی بود. این موضوع موجب شد شهرت این جزیره در بین گردشگران خارجی و حتی گردشگران ایرانی افزایش یابد.

ساحل جزیره لارک
ساحل جزیره لارک

 

اهمیت جزیره لارک

جزیره لارک به دلیل استقرار در تنگه هرمز از اهمیت استراتژیک بالایی برخوردار است. و سواحل جنوبی آن نظامی هستند. در صورت صاف بودن هوا، به‌راحتی جزایر هرمز، قشم،‌ بندرعباس و کشور عمان از سواحل لارک قابل دیدن هستند.

لارک و هرمز هر روز محل گذر کشتی‌های باری و نفت‌کش‌های عظیم است. البته کشتی‌های غول‌آسا کاری با بندر کوچک لارک ندارند؛ چراکه اسلکه آن برای این کشتی‌ها قابل پهلوگیری نیست.

مانور نظامی
فرزندان ایران در حال پاسداری از جنوبی ترین خاک میهن

دیدنی های جزیره تنب بزرگ در خلیج فارس

جزیره لارک کجاست؟

لارک از جزایر دیدنی خلیج فارس است و در تنگه هرمز قرار دارد. (مشاهده روی نقشه)

  • فاصله تا قشم ۱۶ کیلومتر
  • فاصله تا جزیره هنگام ۵۱ کیلومتر
  • فاصله تا جزیره هرمز ۲۲ کیلومتر
  • فاصله تا جزایر تنب‌های بزرگ و کوچک ۱۲۶ کیلومتر
  • فاصله تا بندرعباس ۳۱ کیلومتر

بهترین جاذبه‌ها و دیدنی‌های جزیره قشم 

دسترسی به جزیره لارک

از دو اسکله قشم می‌توان به لارک رسید. راه اول و مطمئن‌تر از اسکله ذاکری قشم با اتوبوس دریایی است و راه دوم با قایق‌های موتوری از اسکله دوحه قشم. فاصله دریایی از جزیره قشم تا لارک در حدود ۱۶ کیلومتر است. همچنین می‌توانید با استفاده از قایق دربستی از سمت بندرعباس یا جزیره هرمز به لارک بروید. البته باید به این نکته توجه داشت که این جزیره در موقعیت استراتژیک تنگه هرمز قرار دارد، برای همین محل برگزاری مانورهای نظامی است. در صورتی که در منطقه قرار به برگزاری مانور نظامی باشد، هرگونه رفت‌و‌آمد به جزیره ممنوع است. برای همین قبل از سفر به جزیره حتما در این خصوص اطلاعات به‌روز را از اسکله‌های بندرعباس یا قشم کسب کنید. هر برنامه مانور نظامی از چند روز قبل اطلاع‌رسانی می‌شود تا مشکلی در رفت‌وآمد مردم محلی و مسافرها به وجود نیاید.

ایرانگردی در زمستان

مردم جزیره لارک

جزیره لارک بسیار خلوت و دنج است. جمعیت این جزیره حدود 200 الی 300 نفر است که اکثر آن ها با شغل ماهی گیری و یا دامپروری روزگار می گذرانند. در واقع با توجه به نامناسب بودن خاک و هوای این جزیره برای کشاورزی، این موارد تنها شغل‌های موجود در این جزیره هستند.

مردم این جزیره با گویشی از زبان لری با نام کمرازی گفتگو می کنند. این زبان یکی از زیرشاخه های زبان پارسی جنوبی است.

مردم جزیره لارک
زن ماهیگیر در جزیره لارک

 

جاهای دیدنی و گردشگری لارک

قلعه پرتغالی ها

این جزیره از گذشته های دور بسیار مورد توجه بوده است. از این رو  به منظور دفاع از این جزیره و تمامیت ارضی ایران در دوران صفویه قلعه ای در آن ساخته شده است. این قلعه مانند قلعه پرتغالی های جزیره قشم و هنگام است. به همین سبب قلعه پرتغالی های لارک نام گرفته است.  با گذشت سالیان بسیار، این قلعه به دلیل داشتن ستون های چوبی همچنان پا برجا مانده است. قلعه لارک از نمونه های موجود در دو جزیره  قشم و هنگام بزرگ تر و قلعه جزیره هرمز کوچکتر است است.

قلعه پرتغالی ها جزیره لارک
قلعه پرتغالی ها جزیره لارک

قبرستان تاریخی لارک

در قبرستان تاریخی لارک آتشدان‌های سفالی از گل پخته به‌صورت گلدان‌های کوچک روی قبر تازه درگذشتگان می‌گذارند. آتشی در گلدان ها می افروزند که همراهش  زغال داغ و کندر و اسپند می‌ریزند. برای همین قبرستان این شهر بوی خوشی دارد. همه سنگ قبرها از مرجان‌های دریایی ساخته شده اند که در نوع خود در جهان بی نظیر است.

 

سواحل جزیره لارک

جزیره لارک به سبب وجود سواحل مرجانی و کم رفت‌و‌‌آمد، دارای یکی از دست نخورده ترین و زلال ترین آب‌های خلیج فارس است. این سواحل از عمق ۲ تا ۳۳ متری، با شیب ملایم و با انواع موجودات زیبای دریایی همچون مرجان‌ها، ماهی‌های آکواریومی و شقایق دریایی، زیبای‌های خاص خود را در اختیار گردشگران می گذارد. به همین سبب این جزیره مکانی مناسب برای ورزش های آبی و تفریح در ساحل شنی آن است.

به‌علت وجود پلانکتون‌ها در آب‌های جزیره،‌ شب‌ها هنگام قدم زدن در آب یا برخورد موج دریا با ساحل می‌توانید شاهد یکی از زیبا‌ترین مناظر طبیعی ایران باشید. یکی از عکس‌های منتخب سال ۲۰۱۵ نشریه معروف نشنال جئوگرافی، عکسی است که توسط پویان شادپور از شب‌های جزیره لارک گرفته شده بود.

عکس معروف نشنال جئوگرافی - پویان شادپور
عکس معروف نشنال جئوگرافی – پویان شادپور

 

فانوس دریایی و کشتی غرق شده لارک

در جزیره لارک فانوس دریایی بسیار زیبایی وجود دارد که قسمت پایین آن سطحی مستطیل شکل و در قسمت بالای استوانه نیز بخش اصلی فانوس است. حدود پنج کیلومتر دورتر از فانوس دریایی اگر به‌سمت غرب جزیره بروید، در نزدیکی ساحل می‌توانید بقایای یک کشتی غرق شده را ببینید که نصف آن روی آب است. بازدید از این کشتی قدیمی نیز جذابیت‌های خاص خود را دارد.

 

کشتی یونانی کیش

فانوس دریایی لارک
فانوس دریایی لارک

خط گردشگری دریایی جزیره لارک

خط جدید مسافری و گردشگری جزیره لارک برای افزایش ظریف های گردشگری کشور و همچنین بهبود وضعیت معیشت مردم لارک در نظر گرفته شده است.

تلگراف خانه مرنه و خانه های قدیمی

همچنین آثاری از تلگراف‌خانه کمپانی هند شرقی در نقطه‌ای معروف به «مرنه» در جزیره وجود دارد. خانه‌های ۸۰۰ ساله‌ای که در دل کوه‌های این جزیره و دقیقا در وسط آن ساخته شده‌اند، از دیگر جاذبه‌های گردشگری جزیره لارک محسوب می‌شوند.

 

گنبد نمکی و کوه های آتشفشانی

برای سر زدن به گنبد نمکی و کوه‌های آتشفشانی و بلندترین نقطه جزیره که ۱۵۱ متر از سطح دریا ارتفاع دارد، یا مخروبه‌های به‌جای مانده از سکونتگاه‌های تاریخی جزیره و گورستان آن، باید همه راه را پیاده طی کنید. البته قدم زدن در این مسیر خسته‌کننده نیست و می‌توانید شاهد زیبایی‌ و رنگارنگی خاک جزیره باشید. ساحل این جزیره به‌قدری بکر است که می‌توانید انواع صدف و مرجان‌های تزیینی را در کنار ساحل ببینید. همچنین در صورت صحبت با افراد بومی و خرید از آن‌ها می‌توانید غذاهایی مانند خوراک میگو، پرندگان، حلوای رطب و ماهی تنوری را بخرید.

 

اقامتگاه کپری

اگر قصد اقامت در جزیره لارک داشته باشید می توانید از اقامتگاه کپری آن استفاده کنید. و اگر اهل کمپینگ هستید، می‌توانید در مکان‌های مناسب چادر خود را برپا کنید.

غواصی در آب های ساحل جزیره لارک

غواصی در آب‌های ساحل لارک را می‌توان به عنوان تجربه‌ای ناب در سفر خود به این  داشت. که اغلب از سوی مدارس غواصی قشم و بندرعباس هماهنگ و اجرا می‌شود. این ساحل از عمق 2 تا 33 متری با شیب ملایم و با انواع موجودات زیبای دریایی همچون مرجان‌ها، ماهی‌های آکواریومی و شقایق دریایی پذیرای مشتاقان این زیبایی‌ها است.

غواصی
غواصی

سخن پایانی

اگر قصد سفر به جزیره زیبای لارک را دارید، پیشنهاد قصرشیرین این است که با خرید بلیط هواپیما و یا تور به قشم سفر کنید. پس از اینکه به قشم رسیدید، زمانی را برای بازدید از این جزیره برنامه ریزی کنید. با کشتی تفریحی و یا قایق های مسافربری می توانید از جزایر قشم، هنگام و هرمز وارد لارک شوید.  این مورد را نیز در نظر داشته باشید که در این جزیره امکانات لازم برای اقامت گردشگران مهیا نیست و پس از بازدید باید به اقامتگاه اصلی خود بازگردید.

 

بلیط هواپیما تور قشم را آسان بخر

مقالات مرتبط

معروف‌ترین هتل‌های جزیره زیبای قشم معروف‌ترین هتل‌های جزیره زیبای قشم
بهترین جاذبه‌ها و دیدنی‌های جزیره قشم  بهترین جاذبه‌ها و دیدنی‌های جزیره قشم 
تور قشم، فرصتی برای قایق سواری تا جزیره هنگام تور قشم، فرصتی برای قایق سواری تا جزیره هنگام
با شرکت در این مراسم، ارواح و جن ها را از بدن بیمار دور کنید! با شرکت در این مراسم، ارواح و جن ها را از بدن بیمار دور کنید!
ادامه رشته کوه زاگرس را در تنگه چاهکوه جزیره قشم ببینید ادامه رشته کوه زاگرس را در تنگه چاهکوه جزیره قشم ببینید
شکم گردی در جنوب ایران شکم گردی در جنوب ایران
بندر خمیر، ذخیره گاه بزرگ زیست کره در جنوب ایران بندر خمیر، ذخیره گاه بزرگ زیست کره در جنوب ایران
شگفتی های جنوب ایران را در بندر مقام تجربه کنید شگفتی های جنوب ایران را در بندر مقام تجربه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348