معرفی جاذبه های مذهبی مشهد

مشهد شهر زیارت و سیاحت است. این شهر چون صدفی، بارگاه امام هشتم شیعیان این مروارید درخشان را در آغوش خود دارد. تور مشهد از پرطرفدار ترین سفرها است. گردشگران با سفر به مشهد روح و جانشان آرام می گیرد. شهر مشهد جاذبه های فراوانی از انواع گردشگری دارد.در کنار همه ی جاذبه ها، شهر مشهد جاذبه های مذهبی فراوانی دارد. مسافرانی که برای آرامش روح و لذت زیارت به مشهد سفر میکنند، پس از زیارت بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) می توانند از سایر جاذبه های مذهبی شهر بازدید کنند. قصرشیرین تور مشهد را برای بازدید از جاذبه های مذهبی شهر مشهد به شما پیشنهاد می کند.

دسترسی سریع به عناوین مقاله…

جاذبه های مذهبی مشهد در یک نگاه

پس از بارگاه ملکوتی امام هشتم،علی ابن موسی الرضا از دیگر جاذبه های مذهبی شهر مشهد می توان از مسجد گوهرشاد، گنبد سبز، گنبد خشتی،امام زاده یحیی، مسجد72 تن، آرامگاه پیرپالاندوز، آرامگاه خواجه ربیع، امام زادگان سید ناصر و یاسر (ع)، آرامگاه خواجه اباصلت، آرامگاه خواجه مراد، کلیسای مسروپ مقدس نام برد. در ادامه با قصرشیرین همراه شوید تا بیشتر با این 11 جاذبه های مذهبی شهر مشهد آشنا شویم تاهنگام سفر به مشهد با برنامه ریزی بتوانید از تک تک لحظات تور مشهد استفاده کنید و لذت ببرید.

بازدید از آرامگاه فردوسی را از دست ندهیم

مسجد گوهر شاد مشهد

مسجد گوهرشاد یکی از جاذبه های مذهبی شهر مشهد در جوار بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) است. مسجد گوهر شاد از پربازدید ترین مساجد ایران به شمار می رود.این مسجد شاهکاری از معماری ایرانی – اسلامی در دوره ی تیموریان و در جنوب حرم رضوی بنا شده است.

مسجد گوهر شاد مشهد
مسجد گوهر شاد مشهد

کاشی کاری های زیبا و کتیبه ای زیبا در ایوان مقصوره در این مسجد تاریخی به کار رفته است. مسجد گوهرشاد در سال ۸۲۱ هجری قمری به دست گوهرشاد بیگم همسر شاهرخ  بنا شد. در دوجا نام بانی مسجد بر دو کاشی معرق نگاشته شده است.

استاد قوام الدین شیرازی معماری مسجد گوهرشاد را به سبک چهار ایوانی ساخته است. این مسجد زیبا با زیربنایی حدود ۹ هزار و ۴۰۰ متر در محوطه ای به مساحت ۲۸۰۰ متر مربع بنا گردیده مسجد گوهرشاد در ضلع جنوبی بارگاه امام رضا (ع)  قرار دارد.

مسجد گوهرشاد از طریق رواقهای دارالحفاظ و دارالسیاده به حرم راه ارتباطی وجود دارد. به این مسجد در دوره‌های مختلف صدماتی وارد شده است. وقایعی همچون زمین ‌لرزه‌ای سنگین در سال ۱۰۸۴ هجری قمری و یا در سال ۱۳۳۰ قمری در اثر گلوله باران روسها، گنبد و ایوان های مسجد آسیب دید.

آسیب های مسجد هر بار توسط معماران ایرانی مرمت و بازسازی گردیده است. این مسجد از پربازدید ترین مساجد ایران در جوار بارگاه رضوی است این مسجد دارای بخش های مختلفی است که با گنبدخانه پشت ایوان مقصوره به هم پیوند داده شده اند.

از جمله وقایع تاریخی مسجد گوهرشاد، سرکوب مردم معترض به فرمان تغییر لباس به دستور رضا شاه در این مسجد است. آژانس هواپیمایی قصر شیرین تور مشهد و بازدید از این جاذبه ی مذهبی – تاریخی را به شما پیشنهاد می کند.

سامانی از نارنج و کاشی و آینه در نارنجستان قوام شیراز

گنبد خشتی مشهد

یکی از جاذبه‌های مذهبی شهر مشهد گنبد خشتی مشهد، مقبره ی امامزاده سید محمد است. گنبد خشتی از بناهای تاریخی شهر و در فاصله حدود 500 متری از حرم رضوی می باشد. این بنا به دلیل گنبدی که از جنس خشت و گل ساخته شده به گنبد خشتی معروف است.

گنبد خشتی مشهد
گنبد خشتی مشهد

گنبد خشتی یادگاری از دوران صفویان است که به دستور شاه عباس بر مزار امام زاده سید محمد بنا گردید. گنبد خشتی دربرگیرنده ی مقبره ی امامزاده سید محمد شیخی مشهور از دوره ی سلطنت شاهرخ تیموری است. امامزاده سید محمد از نوادگان موسی ابن  جعفر که نسبش با ۱۷ واسطه به امام موسی بن جعفر علیه السلام می رسد.

نام کامل ایشان  سلطان غیاث الدین محمد بن امیر طاهر الموسوی می باشد. وی از سادات مشهور و معروف شهر مشهد بوده است. سلطان غیاث الدین در قرون هفتم تا نهم هجری نقیب سادات شهر مشهد و از بزرگان شهر در سده نهم تا یازدهم هجری بوده است. تاریخ وفات امامزاده سید محمد به سال ۸۳۲ هجری قمری ذکر شده است.  این بنا در سال ۱۳۴۵ در فهرست آثار ملی کشورمان به ثبت رسیده است. گنبد خشتی در خیابان طبرسی مشهد و در مجاورت کوچه سیاه آب واقع شده است. شما هم می توانید با خرید تور مشهد سفری شیرین با قصرشیرین را تجربه کنید.

طبیعت شگفت انگیز هفت حوض مشهد

گنبد سبز مشهد

از دیگر جاذبه های مذهبی مشهد گنبد سبز است. گنبدی که از هر سوی شهر مشهد می‌توان آن را دید گنبد سبز است. این گنبد آرامگاه شیخ محمد مومن عارف استرآبادی از عرفای نامدار دوره ی صفویه است.وی از عرفای قرن دهم هجری بوده است.

لقب شیخ محمد مومن استر آبادی میر مومن بوده است . میرمومن عهده دار تعلیم فرزندان شاه عباس صفوی بود. این گنبد یادگاری از دوره صفویه می باشد. به سبب کاشی های فیروزه ای زیبا که در بنا استفاده شده به گنبد سبز مشهور شده است. عارف استرآبادی به سال 904 هجری قمری چشم از جهان فروبست.

گنبد سبز مشهد
گنبد سبز مشهد

گنبد سبزدارای ساختمانی هشت ضلعی است. این بنا با چهار دیوار اصلی که با کاشی پوشیده شده است نمایی دلنواز و هنرمندانه دارد. این بنا در سال 1356 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.در کتابی با عنوان “ گنبد سبز مشهد” زندگی نامه و شرح کرامات شیخ مومن  به قلم مهدی قربانی به نگارش در آمده است.

سنگ بنای گنبد سبز به سال 1036 هجری قمری بنا شده و در سال 1055 تا 1058 قمری تکمیل و مرمت شده است. البته در مورد تاریخ ساخت این بنا نظرات متفاوتی وجو دارد که می توانید در منابع تاریخی بیشتر در مورد آن جستجو کنید. گنبد سبز در نزدیکی حرم مطهر رضوی در خیابان آخوندی مشهد قرار دارد. قصرشیرین شما را به بازدید از این گنبد زیبا و جاذبه ی مذهبی و تاریخی در تور مشهد دعوت می کند.

باغ نادری مشهد، آرامگاه نادرشاه افشار

امام زاده یحیی مشهد

یکی دیگر از جاذبه های مذهبی شهر مشهد آستان امام زاده یحیی علیه السلام است. این امام زاده در 50 کیلومتری مرکز شهر قرار دارد. این امامزاده در شمال شرقی شهر مشهد و در یک کیلومتری روستای میامی در بخش رضویه مشهد قرار دارد.

امام زاده یحیی محل دفن یحیی بن حسین بن زید یکی از فرزندان زید بن علی بن حسین علیه السلام است. مسجد امامزاده یحیی در دوره صفوی ساخته شده است. هویت صاحب مزار در زمان ساخته شدن مقبره برادرزاده تصور شده، اما در روستای میامی آن را آرامگاه یحیی بن زید می دانند.

امام زاده یحیی مشهد
امام زاده یحیی مشهد

در نزدیکی این امامزاده چشمه آب معدنی در دامنه کوه روان است. گردشگران پس از زیارت و بازدید از این جاذبه ی مذهبی از آب گوارای چشمه استفاده می کنند. این امامزاده رواقی چهارضلعی با گنبد فیروزه ای دارد. مناره‌ها در طرفین ورودی این امامزاده قرار دارند.

تاریخ این امامزاده در کتیبه ی آن به تاریخ ۹۳۷ هجری قمری هک شده است.این بنا در سال 1383 در فهرست آثار ملی کشورمان ثبت شده است.برای بازدید از این جاذبه ی مذهبی و خرید تور مشهد با آژانس هواپیمایی قصر شیرین تماس بگیرید.

مسجد 72 تن مشهد

مسجد هفتاد و دو تن از دیگر جاذبه‌های مذهبی شهر مشهد است. این مسجد آرامگاه امیر غیاث الدین شاه ملک است . بنای این مسجد به قرن نهم هجری قمری تعلق دارد. بنا در ابتدا مقبره امیر غیاث دین بوده که وی در سالهای ۸۰۷ تا ۸۱۷ برای خویش بنا نمود. سپس در دوره‌های بعد به مسجد تبدیل شد.

درگذشته به این بنا، مسجد شاه نیز گفته می شد. بنای مسجد ۷۲ تن دارای چهار طاق گنبد دوپوش و دو مناره سرشکسته و یک ایوان اصلی ورودی و چهار ایوانچه متقارن در طرفین است. بنای مسجد هفتاد و دو تن در سال ۸۵۵ هجری قمری مرمت شده و در دوره‌های بعد به مسجد معروف و مشهور شد.

کاشی کاری های این بقعه بسیار زیبا شفاف و ظریف و چشم نواز هستند. کتیبه ای با فرازی از مناجات امیرالمومنین علیه السلام با خط ثلث در بالای این مقبره قرار دارد. شاه ملک که سپهسالار توس بود در سال ۸۲۹ هجری قمری چشم از جهان فرو بست و در این مکان دفن گردید.

مسجد 72 تن مشهد
مسجد 72 تن مشهد

مسجد هفتاد و دو تن در سال ۱۳۱۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این جاذبه ی مذهبی شهر در خیابان خسروی و در ابتدای بازار بزرگ شهر مشهد واقع شده است.با آژانس هواپیمایی قصر شیرین سفری شیرین به شهر مشهد و بازدید از این مسجد زیبا را تجربه کنید.

آرامگاه پیر پالان دوز مشهد

آرامگاه پیر پالان دوز یکی دیگر از جاذبه های مذهبی شهر مشهد و در ظلع شرقی حرم امام رضا(ع) قرار دارد. این بنا یادگاری از دوره ی صفویه به سال 985 هجری قمری است. آرامگاه پیر پالان دوز در سال ۱۳۵۶ با شماره ثبت ۱۳۷۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

آرامگاه پیر پالان دوز مشهد
آرامگاه پیر پالان دوز مشهد

این آرامگاه متعلق به یکی از عرفای بزرگ قرن دهم هجری به نام محمد عارف عباسی(شیخ محمد کارندهی) است. وی قطب سلسله ی ذهبیه بوده است. بنای این آرامگاه چهارضلعی با گنبدی پیازی شکل و با ایوان آجری بنا شده است.

در داخل آرامگاه پیر پالاندوز بر روی سقف ها بقایای دوره ی صفویه به چشم می‌خورد این بنا با کاشی‌های فیروزه‌ای رنگ ساده و بسیار زیبا طراحی و تزیین شده است. آرامگاه پیر پالان دوز در خیابان نواب صفوی مشهد قراردارد.این جاذبه ی مذهبی و تاریخی یکی از جاذبه های پربازدید شهر مشهد است. قصر شیرین شما را به بازدید از این آرامگاه در تور مشهد دعوت می کند.

آرامگاه خواجه ربیع مشهد

آرامگاه خواجه ربیع یکی دیگر از جاذبه‌های مذهبی شهر مشهد است. این بنا در فهرست آثار ملی کشور در سال ۱۳۱۰ هجری شمسی ثبت شده است. بنای این آرامگاه یادگاری  از دوران صفویه می‌باشد. آرامگاه خواجه ربیع با سرپرستی میرزا افلغ در اوایل قرن یازدهم قمری توسط شاه عباس و به توصیه شیخ بهایی بنا نهاده شد.

 خواجه ربیع یا ابو زید ربیع بن خثیم اسدی ساکن کوفه و از طایفه بنی اسد بود. او از تابعین و از اصحاب پیامبر در دوران صدر اسلام و از یاران امام علی علیه السلام، امام اول شیعیان بوده است.

آرامگاه خواجه ربیع مشهد
آرامگاه خواجه ربیع مشهد

خواجه ربیع در سال‌های پایانی خلافت امام علی علیه السلام از کوفه به خراسان هجرت کرد و در شهر نوغان در مرکز توس ساکن شد. خواجه ربیع در سال شصت و سوم هجری قمری در شهر نوغان دار فانی را وداع گفت.

آرامگاه خواجه ربیع بنایی چهار ایوانی با گنبدی به ارتفاع ۱۸ متر و از جنس کاشی های زیبای فیروزه ای است. درون مقبره خواجه مزین به نقاشی های طلایی رنگ است. نمای بیرونی این آرامگاه هشت ضلعی است.

این آرامگاه یکی از قبرستان های مهم و معروف شهر مشهد است. قبر فتحعلی خان قاجار که در باغ خواجه به دست نادرقلی افشار کشته شد در این مقبره زیر گنبد خواجه قرار دارد.

کتیبه های لاجوردی با خط سفید از خطاط معروف دوران صفوی علیرضا عباسی با کاشی کاری های زیبا به این بنا جلوه خاصی داده است. آرامگاه خواجه ربیع این جاذبه ی مذهبی – تاریخی در انتهای خیابان عبادی یا همان خیابان خواجه ربیع مشهد قرار گرفته است. بازدید از این آرامگاه را در سفری شیرین با خرید تور مشهد از آژانس هواپیمایی قصر شیرین تجربه کنید.

آستان امام زادگان سید ناصر و سید یاسر مشهد

آستان مبارکه امامزادگان سید ناصر و سید یاسر (ع) یکی دیگر از جاذبه های مذهبی شهر مشهد است. در روستای ییلاقی گلستان در منطقه طرقبه مشهد قرار دارد. طرقبه یکی از ییلاقات خوش آب و هوای شهر مشهد است. این منطقه علاوه بر جاذبه های طبیعی فراوان دارای جاذبه‌های مذهبی نیز می‌باشد.

آستان امام زادگان سید ناصر و سید یاسر مشهد
آستان امام زادگان سید ناصر و سید یاسر مشهد

روستای گلستان در فاصله ی 5 کیلومتری غرب شهر مشهد قرار دارد. این امامزادگان فرزندان امام موسی کاظم علیه السلام می باشند. امامزادگان یاسر و ناصر با هجرت امام رضا(ع) با گروهی از برادران آن حضرت به ایران خصوصاً منطقه خراسان کوچ کردند. تاریخ ساخت این بنا و بقعه به درستی آشکار نیست نقل شده که تا سال ۱۳۴۲ هجری شمسی این بقعه به صورت ساختمانی از جنس گل و خشت بوده است. بنا به تدریج به همت خیرین به صورت بنایی امروزی و آراسته به کاشی های معرق تغییر کرده است. این امامزادگان مقصد گردشگران خارجی خصوصاً مسافرین کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، عراق و مسلمانان سایر نقاط ایران و جهان هستند.قصرشیرین تور مشهد را برای بازدید از این فضای روحانی و جاذبه ی مذهبی به شما پیشنهاد می کند.

آرامگاه خواجه اباصلت هروی مشهد

آرامگاه خواجه اباصلت هروی متعلق به عبدالسلام بن صالح بن سلیمان ایوب بن میسره از دیگر جاذبه های مذهبی مشهد است. وی از دانشمندان و متکلمین و راویان به نام دوران خود بوده است. خواجه اباصلت اجدادش از شهر هرات افغانستان بودند و به اباصلت هروی مشهور شد.

آرامگاه خواجه اباصلت هروی مشهد
آرامگاه خواجه اباصلت هروی مشهد

خواجه اباصلت پس از هجرت امام رضا به منطقه خراسان آمد و بعد از شهادت حضرت کتاب وفاه الرضا را به رشته تالیف درآورد. خواجه در سال ۲۳۶ هجری قمری دیده از جهان فرو بست. بنای آرامگاه وی مخروبه ای بود که به همت کربلایی محمد علی درویش از عارفان سده هشتم هجری مرمت و بصورت بنایی چهار ظلعی با گنبد بنا شد. بازدید از آرامگاه خواجه اباصلت این جاذبه ی مذهبی را، با خرید تور مشهد از آژانس هواپیمایی قصر شیرین تجربه کنید.

آرامگاه خواجه مراد مشهد

یکی دیگر از جاذبه‌های مذهبی شهر مشهد آرامگاه خواجه مراد می باشد. این آرامگاه متعلق به یکی از اصحاب ویژه علی بن موسی الرضا علیه السلام است.آرامگاهی منصوب به ابو حبیب هرثمه بن اعین معروف به خواجه مراد است.

آرامگاه خواجه مراد در ارتفاعات بینالود و در حدود ۱۵ کیلومتری شرق شهر مشهد قرار دارد. آرامگاه خواجه در فاصله ۳ کیلومتری آرامگاه خواجه اباصلت هروی قرار دارد.زائران می‌توانند این دو آرامگاه را با فاصله کم و به راحتی زیارت کنند. خواجه مراد از سرداران خلیفه عباسی بوده است. وی در سال ۲۱۰ هجری قمری و به دلیل افشاگری علیه مامون پس از شهادت امام رضا علیه السلام کشته شد.

آرامگاه خواجه مراد مشهد
آرامگاه خواجه مراد مشهد

بر مزار خواجه مراد تا سال ۱۳۰۰ هجری قمری بنای خاصی بنا نشده بود. به مرور زمان بنایی جدید با امکانات رفاهی مانند زائرسرا، رستوران، پارکینگ و بازارچه برای این بنا ساخته شد. این آرامگاه ایوان بزرگی با ۵ متر ارتفاع و تزیینات آیینه کاری دارد. ایوان با کاشی های هفت رنگ به زیبایی تزئین شده است.با قصرشیرین،سفری شیرین در بازدید از این جاذبه ی مذهبی تجربه می کنید. 

کلیسای مسروپ مقدس مشهد

کلیسای مسروپ مقدس از دیگر جاذبه‌های مذهبی شهر مشهد است. کلیسای مسروپ مقدس بسیار دیدنی است.در بین مردم بیشتر با نام کلیسای مریم مقدس شناخته می شود. کلیسای مسروپ مقدس در سال ۱۹۴۱ و توسط ارامنه ساکن مشهد ساخته شد. این کلیسا دو گنبد مخروطی شکل با صلیب های کوچکی بر روی آنها دارد. این کلیسا در میدان دهم دی شهر مشهد قراردارد. با خرید تور مشهد از قصر شیرین، سفری شیرین را در بازدید از این جاذبه ی مذهبی تجربه کنید.

کلیسای مسروپ مقدس مشهد
کلیسای مسروپ مقدس مشهد

جهت کسب اطلاعات بیشتر برای خرید و رزرو تور مشهد با همکاران ما در آژانس هواپیمایی قصر شیرین تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

باغ نادری مشهد، آرامگاه نادرشاه افشار باغ نادری مشهد، آرامگاه نادرشاه افشار
بازدید از آرامگاه فردوسی را از دست ندهیم بازدید از آرامگاه فردوسی را از دست ندهیم
شیشلیک گل سرسبد غذاهای مشهد شیشلیک گل سرسبد غذاهای مشهد
بنای شگفت انگیز آرامگاه خیام در نیشابور بنای شگفت انگیز آرامگاه خیام در نیشابور
طبیعت شگفت انگیز هفت حوض مشهد طبیعت شگفت انگیز هفت حوض مشهد
شاندیز پدیده‌ی شگفت انگیز مشهد شاندیز پدیده‌ی شگفت انگیز مشهد
مهمانی ابرها در آسمان، با رستوران هوایی مشهد مهمانی ابرها در آسمان، با رستوران هوایی مشهد
بازار رضا، بزرگترین بازار خرید سوغات مشهد بازار رضا، بزرگترین بازار خرید سوغات مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348