بلیط چارتری چیست

بیلط چارتری چیست

در دنیای پرتلاطم سفرهای هوایی، بلیط چارتری به عنوان یک گزینه اقتصادی و منعطف، جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است. خرید بلیط‌ هواپیما مهم‌ترین فاکتور برای سفر به یک شهر یا کشور است. شما حتما بارها و بارها واژه بلیط چارتری راشنیده‌اید. قبل از هر چیز، باید دقیقاً بدانیم که این نوع بلیط چیست و چگونه عمل می‌کند.

 

بلیط‌های چارتری، بلیط‌ هایی هستند که توسط شرکت‌های هواپیمایی برای پروازهای خاص ارائه می‌شوند. این بلیط‌ها معمولاً توسط تور اپراتورها یا آژانس‌های مسافرتی خریداری و به مسافران عرضه می‌شوند. تفاوت‌های زیادی بین بلیط چارتر و بلیط‌های معمولی وجود دارد. تبلیغات بیشتری هم برای فروش بلیط‌های چارتری در نظر گرفته می‌شود. در ادامه توضیح کامل‌تری در مورد این نوع بلیط خواهیم داشت.

بیلط چارتری چیست؟

بلیط چارتری چیست؟

از کلمه چارتر در بازار گردشگری استفاده زیادی می‌شود. بلیط چارتری هم اهمیت زیادی در رفت و آمد مسافران دارد. بلیط‌های چارتر معمولاً به عنوان یک گزینه برای سفرهای گروهی، تورهای تفریحی یا حتی سفرهای تجاری با نیازهای خاص در نظر گرفته می‌شوند.

کلمه چارتر در حقیقت به معنای دربست کردن یک هواپیما است. چارتر نه تنها برای بلیط بلکه برای هتل‌ها، تخت‌های هتل و وسایل نقلیه هم به کار می‌رود. این نوع بلیط در اصل به بلیطی گفته می‌شود که یک شرکت یا آژانس هواپیمایی تمام یا تعدادی از  صندلی‌های یک پرواز را به صورت در بست در اختیار خود در بیاورد. چارتر در اصل به معنای پیش اجاره کردن صندلی‌های هواپیما است.

انواع بلیط چارتری

دو نوع بلیط چارتر وجود دارد که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم:

بلیط چارتری کامل ( full charter )

بلیط چارتری کامل که معمولا با نام ( full charter ) شناخته می‌شود به حالتی از گرفتن بلیط اشاره دارد که شرکت و یا یک آژانس هواپیمایی تمامی صندلی‌های یک هواپیما برای یک پرواز را در اختیار خود می‌گیرد. این به این معناست که خرید بلیط‌ها به صورت عمده انجام می‌شود و قیمت آنها نسبت به بلیط‌های سیستمی کمتر است. 

استفاده از ( full charter ) ممکن است برای اهداف زیر باشد:

  • سفرهای گروهی: سازمان‌ها، گروه‌های دوستان، شرکت‌ها، یا خانواده‌های بزرگ ممکن است از بلیط چارتری ( full charter ) برای سفرهای گروهی خود استفاده کنند تا همه اعضای گروه را در یک هواپیما جابجا کنند و تجربه‌ای خصوصی را ارائه دهند.
  • سفرهای تجاری: برای سفرهای تجاری بزرگ، مانند نمایشگاه‌ها، کنفرانس‌ها یا مذاکرات بین‌المللی، بلیط چارتر ( full charter ) ممکن است انتخاب مناسبی باشد تا همه اعضای یک شرکت یا سازمان را با هم در یک پرواز جابجا کند.
  • سفرهای ویژه و رویدادهای خصوصی: برای سفرهای ویژه مانند جشن‌ها، جشنواره‌ها و رویدادهای خصوصی دیگر، ( full charter ) به عنوان راهی برای انتقال همه مهمانان به مقصد مورد نظر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بنابراین، بلیط چارتر ( full charter ) یک گزینه انعطاف‌پذیر برای سفرهای گروهی یا رویدادهای خصوصی است که نیاز به یک فضای خصوصی و کاملاً اختصاصی دارند.

بلیط چارتر ( seat charter )

برخی از آژانس‌ها یا شرکت‌ها تعداد محدودی از صندلی‌های یک پرواز را برای زمان مشخصی در اختیار خود در می‌آوردند. به این کار در اصطلاح (seat charter) گفته می‌شود. در این نوع خرید بلیط نیازی به پرداخت هزینه‌های اضافی برای صندلی‌های خالی نیست. این نوع خرید بلیط مستقیما از طریق خرید از هواپیمایی انجام نمی‌شود و آژانس چارترکننده مسولیت خرید آن را بر عهده دارد و بهای آن هم به عهده آژانس چارترکننده است. در این شرایط قیمت بلیط‌های چارتر با توجه به چارترکننده و زمان‌های مختلف متغیر است.   

انواع بلیط چارتری

بلیط سیستمی چیست؟

بلیط سیستمی مستقیما از سمت ایرلاین خریداری می‌شود. برنامه‌های زمانی آن هم از طریق شرکت هواپیمایی تعیین می‌گردد. نرخ‌های آنها هم معمولا ثابت هستند. در پرواز تعیین قیمت بر اساس سن و سال افراد در نظر گرفته می‌شود. بلیط‌های سیستمی معمولاً دارای قوانین و شرایط استاندارد هواپیمایی مربوطه هستند و به مسافران امکان می‌دهند تا از تعداد زیادی پروازهای مختلف و انواع صندلی‌ها بهره‌مند شوند.

تفاوت بلیط سیستمی و بلیط چارتری در چیست؟

در انواع بلیط هواپیما آماده است که مهم‌ترین تفاوت بین بلیط سیستمی و بلیط چارتری در اختلاف قیمت آنهاست که معمولا بلیط‌های چارتری قیمت کم‌تری نسبت به بلیط‌های سیستمی دارند. بلیط یا پرواز سیستمی مستقیما از سمت ایرلاین عرضه می‌شود. اما پرواز چارتری از طریق شرکت‌های خدمات گردشگری و آژانس‌های معتبر هواپیمایی در اختیار مسافر قرار می‌گیرد. قیمت بلیط چارتر برای کودکان و بزرگسالان تفاوتی ندارد اما در مدل سیستمی شما مجبور به پرداخت هزینه‌های بیشتری برای بزرگسالان در سفر خود هستید.

اگر قصد انصراف از خرید بلیط چارتر را داشته باشید نمی‌توانید مبلغ آن را به طور کامل استرداد کنید، اما در صورت کنسلی بلیط سیستمی می‌توانید مبلغ آن را تا حدودی که مشخص می‌کنند استرداد کنید. ساعت و تاریخ پرواز هم در صورت خرید بلیط سیستمی قابل تغییر است. ولی در صورت خرید بلیط چارتر امکان این تغییرات وجود ندارد. پس خود را به موقع به پرواز برسانید.

بنابراین، این دو نوع بلیط تفاوت‌های مهمی در ارائه، قیمت، انعطاف و هدف استفاده دارند که بر اساس نیازها و ترجیحات مسافران انتخاب می‌شوند.

مزایای خرید بلیط چارتری چیست؟

به طور کلی خرید این مدل بلیط مزایای مهمی دارد که از مهم‌ترین آنها پایین‌تر بودن قیمت آن نسبت به بلیط‌های دیگر است. همچنین هرچه به زمان پرواز خود نزدیک‌تر شوید، قیمت این نوع بلیط نیز ارزان‌تر می‌شود. شما می‌توانید این بلیط‌ها را با قیمت بسیار خوبی خریداری کنید و از سفر خود لذت ببرید. 

اگر بلیط‌های چارتری سر زمان مشخص خود فروخته نشوند قیمت آنها به مراتب به پایین‌تر حد خود هم می‌رسند. از مزایای دیگر آن این است که اگر بلیطی در آژانس یا شرکت هواپیمایی وجود نداشته باشد می‌توانید برای خرید بلیط خود اقدام کنید. همچنین روزها و فصل‌هایی که سفر در آنها کم‌تر صورت می‌گیرد زمان بسیار خوبی است تا شما بتوانید بلیط خود را خریداری کنید.

مزایای مهم بلیط‌های چارتری

مزایای مهم بلیط‌های چارتری عبارتند از:

  • قیمت انعطاف‌پذیر: یکی از بزرگ‌ترین مزایای بلیط‌های چارتری، قیمت آن‌هاست. به دلیل نبود الزامات ثابت، قیمت‌ها می‌توانند بسیار رقابتی باشند.
  • زمان‌بندی مناسب: بلیط‌های چارتری اغلب برای تعطیلات و فصول پیک سفر تنظیم می‌شوند، بنابراین می‌توانند گزینه‌ای عالی برای سفرهای فصلی باشند.
  • رزرو آسان: رزرو بلیط‌های چارتری با پیشرفت تکنولوژی آسان‌تر از همیشه شده است.

معایب خرید بلیط چارتری

در هنگام خرید این بلیط چارتری مشکلاتی هم وجود دارند که باید به آنها توجه کنید. مهم‌تر از همه اینکه بلیط چارتر امکان کنسل کردن ندارد و اگر پرواز را از دست بدهید نمی‌توانید وجه خود را به طور کامل استرداد کنید. مشکل دیگر این بلیط در این است که نرخ بلیط از سن 2 تا 12 سال هم فرقی با قیمت بلیط شخص بزرگسال ندارد. هر چه به پیک سفر خود نزدیک‌تر شوید ممکن است با قیمت‌های بالاتر این بلیط مواجه شوید. در فصل‌های پر سفر سال مانند نوروز یا تابستان می‌توان گفت که قیمت بلیط چارتر و سیستمی فرق زیادی با هم ندارند. 

برای خرید این نوع بلیط نکات زیر را در نظر بگیرید:

  • مقایسه قیمت‌ها: همیشه قبل از خرید، قیمت‌ها را در چندین سایت مختلف مقایسه کنید.
  • توجه به شرایط و ضوابط: شرایط کنسلی و تغییرات پرواز را بررسی کنید.
  • اعتبار آژانس مسافرتی: از اعتبار آژانسی که از آن خرید می‌کنید اطمینان حاصل کنید.

اگر قصد خرید بلیط هواپیما را دارید می‌توانید بلیط‌های خوب و مناسبی را در سایت قصر شیرین پیدا کنید.

مقالات مرتبط

7 غذای معروف چینی 7 غذای معروف چینی
بهترین هتل های پاریس 2024 بهترین هتل های پاریس 2024
با توکیو بیشتر آشنا شوید با توکیو بیشتر آشنا شوید
بهترین هتل های گرجستان بهترین هتل های گرجستان
جاذبه های گردشگری شهر گوانجو جاذبه های گردشگری شهر گوانجو
محبوب‌ ترین تورهای نمایشگاهی چین محبوب‌ ترین تورهای نمایشگاهی چین
جاذبه های گردشگری پکن را بشناسیم جاذبه های گردشگری پکن را بشناسیم
بهترین مقاصد آسیایی در بهار بهترین مقاصد آسیایی در بهار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348