داروهای ممنوعه در پرواز

داروهای ممنوعه در پرواز

سفر با هواپیما همیشه با چالش‌ها و قوانینی خاص همراه است که یکی از مهم‌ترین آنها مربوط به داروهایی است که می‌توان با خود به هواپیما برد. آشنایی با قوانین و مقررات مربوط به داروهای ممنوعه در هواپیما، نه تنها می‌تواند از مشکلات قانونی جلوگیری کند، بلکه می‌تواند این اطمینان را بدهد که سفر شما بدون مشکل و با آرامش بیشتری انجام شود. از مسکن‌ها و داروهای تجویزی تا مکمل‌های غذایی، هر کشور و هر شرکت هواپیمایی ممکن است قوانین خاصی در این زمینه داشته باشد. بنابراین، آگاهی از این قوانین و رعایت آنها می‌تواند تضمین‌کننده سفری بی‌دغدغه و ایمن باشد. پیشنهاد می‌کنیم پیش از دریافت بلیط هواپیما داروهای ممنوعه در پرواز آشنا شوید. 

قوانین حمل دارو در پرواز | داروهای ممنوعه در هواپیما 

حمل دارو در پروازهای داخلی و بین‌المللی قوانین و مقررات خاص خود را دارد. برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، رعایت این قوانین ضروری است. 

 • نسخه پزشک: همواره نسخه پزشک را همراه داشته باشید، به‌ ویژه اگر داروها شامل داروهای مسکن و دارای مخدر می‌باشند.
 • برچسب دارو: اطمینان حاصل کنید که برچسب دارو شامل نام و دستور پزشک باشد.
 • داروهای مایع: در پروازهای بین‌المللی و داخلی، حجم مایعات از جمله داروها نباید از ۱۰۰ میلی‌لیتر تجاوز کند و باید در کیسه‌های پلاستیکی شفاف و قابل باز و بسته شدن قرار داده شوند.
 • اطلاع قبلی: بعضی از خطوط هوایی ممکن است درخواست کنند لیست داروهایی که حمل می‌کنید را به آنها اطلاع دهید.
 • فرم‌های پزشکی: بعضی خطوط هوایی ممکن است فرم‌های پزشکی خاصی برای حمل داروها داشته باشند که باید قبل از پرواز پر شوند.
 • ترجمه مدارک: در پروازهای بین‌المللی، ممکن است نیاز به ترجمه مدارک به زبان انگلیسی یا زبان کشور مقصد داشته باشید.
 • بازرسی امنیتی: در صورت نیاز، داروها را از کیف خارج کرده و به مأموران امنیتی نشان دهید.
 • تشخیص سریع: داروها را در مکانی قرار دهید که به‌ راحتی قابل دسترسی باشد تا در بازرسی، سریع‌تر بتوانید آنها را ارائه دهید.
 • قوانین محلی: هر کشوری قوانین خاص خود را برای ورود داروها دارد. قبل از سفر، قوانین کشور مقصد را بررسی کنید تا از ممنوعیت‌ها یا نیازمندی‌های خاص مطلع شوید.

قوانین حمل دارو در پرواز

لیست داروهای ممنوعه در پرواز های داخلی

حمل دارو در کشور ایران و با هواپیما معمولا مشکل زیادی به وجود نمی‌آورد. به طور کلی هر دارویی که توسط پزشک نوشته شده باشد و در فروش آن در داروخانه‌ها مجاز باشد را می‌توان به راحتی داخل هواپیما برد. با این حال داروهایی وجود دارند که حمل آنها در هواپیما ممکن است برای مسافر دردسرساز باشند.

 • مواد نیروزا: هورمون‌های رشد، استروئیدها
 • داروهای مخدر و روانگردان: داروهایی که در آنها از ترکیبات مورفین، هروئین، تریاک، حشیش، متادون، کوکائین، آمفتامین و ماری جوآنا به کار رفته است.
 • داروهای تاریخ گذشته
 • داروهای بی نام و نشان و بدون برچسب
 • داروهای شبه مخدر: دیفنوکسیلات، ترامادول و ریتالین

لیست داروهای ممنوعه در پروازهای خارجی

یکی از نکات مهم در سفرهای بین‌المللی، آگاهی از قوانین و مقررات مربوط به حمل داروها در پروازهای خارجی است. هر کشور قوانین خاص خود را در مورد ورود داروها دارد و بعضی از داروها ممکن است در یک کشور ممنوع و در کشور دیگر مجاز باشند. آشنایی با لیست داروهای ممنوعه می‌تواند از بروز مشکلات جدی در هنگام ورود به کشور مقصد جلوگیری کند. به طور کلی، داروهایی که حاوی مواد روان‌گردان و یا مخدر هستند، در لیست داروهای ممنوعه قرار می‌گیرند. از این رو، مسافران باید پیش از دریافت بلیط یا تور خارجی، با قوانین کشور مقصد در مورد حمل دارو آشنا شوند و در صورت نیاز، مدارک پزشکی لازم را به همراه داشته باشند.

 • قرص‌های ممنوعه در پرواز خارجی: متادون، مرفین، دیفنوکسیلات، کدئین‌فسفات
 • آمپول‌های ممنوعه در پرواز خارجی: الفتانیل، پنتازوسین، پتیدین، دی‌هیدروبلزپریدول و نالوکسال
 • شربت‌های ممنوعه در پرواز خارجی: فنوباربیتال، دکسترومتورفان‌پی و دکسترومتروفان

لیست داروهای ممنوعه در پروازهای خارجی

قرص های ممنوعه در پرواز

اطلاع از قرص‌های ممنوعه در پروازهای بین‌المللی برای تمامی مسافران ضروری است. بعضی از داروها، به‌ ویژه آنهایی که حاوی مواد مخدر و شبه مخدر هستند، ممکن است در قوانین کشورهای مختلف ممنوع یا محدود شده باشند. عدم آگاهی از این قوانین می‌تواند منجر به مشکلات قانونی و تاخیر در سفر و یا گاها ابطال ویزا شود. بنابراین، مسافران باید قبل از سفر، مقررات مربوط به حمل داروها را در کشور مقصد بررسی کرده و مدارک پزشکی لازم را به همراه داشته باشند تا از بروز مشکلات جلوگیری کنند.

قرص‌های ممنوعه در پرواز به شرح زیر هستند:

 • اپیوم
 • متادون
 • کدئین فسفات
 • دیفنوکسیلات
 • متیل فندیت

قوانین حمل دارو در سفرهای هوایی در کشورهای مختلف

قوانین حمل دارو در کشورهای مختلف ممکن است تفاوت‌های زیادی داشته باشد. برای اطمینان از اینکه داروهای شما در کشور مقصد مجاز هستند، حتماً پیش از سفر از طریق سفارت یا کنسولگری کشور مقصد، اطلاعات لازم را کسب کنید. مدارک پزشکی خود را به زبان انگلیسی یا زبان رسمی کشور مقصد ترجمه کنید و همیشه نسخه پزشک و برچسب داروها را همراه داشته باشید. در زیر در مورد قوانین حمل دارو به کشورهای مختلف صحبت می‌کنیم: 

قوانین حمل دارو به امارات

کشور امارات یکی از کشورهایی است که قوانین بسیار سخت‌گیرانه‌ای در مورد حمل دارو دارد. قبل از دریافت تور دبی یا هر یک از شهرهای این کشور قوانین ذکر شده را در نظر بگیرید. برای حمل دارو به امارات باید توجه داشته باشید که برخی داروها نیاز به مجوز از وزارت بهداشت این کشور دارند. داروهای روانگردان، مخدرها برخی داروهای خاص حتی مسکن‌های ساده بدون مجوز حمل ممکن است جرم تلقی شود. مسافران باید نسخه معتبر پزشک را به همراه داشته باشند و داروها را در بسته‌بندی اصلی خود نگه دارند. همچنین، توصیه می‌شود قبل از سفر با کنسولگری یا سفارت امارات متحده عربی تماس گرفته و از آخرین قوانین و مقررات مطلع شوند.

قوانین حمل دارو به ارمنستان

برای حمل دارو به کشور ارمنستان، باید توجه داشته باشید که قوانین ممکن است بسته به نوع دارو متفاوت باشد. داروهای معمولی که بدون نسخه پزشک در دسترس هستند، معمولاً مشکلی برای حمل ندارند، اما برای داروهای تجویزی، به خصوص داروهای اعصاب و مخدر، قوانین سخت‌گیرانه‌تری وجود دارد. برای این داروها باید نسخه پزشک معتبر به همراه داشته باشید و داروها در بسته‌بندی اصلی خود باشند. فرمی وجود دارد که باید قبل از سفر آن را پر کنید و این فرم را باید از سفارت ارمنستان دریافت کنید. در این فرم باید علت حمل دارو و نوع آن ذکر شود. اگر نسخه پزشک را به همراه داشته باشید برای حمل دارو کمتر دچار دردسر خواهید شد.

قوانین حمل دارو به ارمنستان

قوانین حمل دارو به کانادا

برای حمل دارو به کانادا، مسافران باید به چند نکته مهم توجه داشته باشند. داروهای تجویزی و داروهای بدون نسخه باید در بسته‌بندی اصلی خود باشند و بهتر است برچسب‌ها و اطلاعات دارویی به وضوح قابل مشاهده باشند. همراه داشتن نسخه پزشک و توضیحات لازم درباره دارو، به ویژه برای داروهای تجویزی ضروری است. بعضی داروها ممکن است تحت کنترل ویژه باشند و نیاز به مجوز داشته باشند. همچنین توصیه می‌شود فقط مقدار دارویی را که برای مدت زمان اقامت لازم است، به همراه داشته باشید.

جمع بندی 

برای سفرهای داخلی و خارجی وقتی که دارو به همراه دارید لازم است با داروهای ممنوعه در هواپیما آشنا شوید. بعضی داروهای حاوی مواد مخدر یا روان‌گردان معمولاً ممنوع یا دارای محدودیت‌های شدید هستند. این داروها جزء داروهای ممنوعه در هواپیما شناخته می‌شوند و نیاز به نسخه پزشک دارند. همچنین، برای داروهای مایع باید قوانین مربوط به حمل مایعات رعایت شود. مسافران باید داروهای خود را در بسته‌بندی اصلی و همراه با مدارک پزشکی نگهداری کنند و قبل از سفر با قوانین کشور مقصد آشنا شوند تا از مشکلات احتمالی جلوگیری کنند. رعایت این نکات می‌تواند به داشتن سفری ایمن و بدون دغدغه کمک کند.

مقالات مرتبط

صفر تا صد ویزای توریستی چین صفر تا صد ویزای توریستی چین
تورهای ترکیبی اروپا، یک تیر و چند نشان! تورهای ترکیبی اروپا، یک تیر و چند نشان!
ارزان ترین کشورهای آسیایی برای سفر ارزان ترین کشورهای آسیایی برای سفر
قوانین حمل حیوانات خانگی در سفرهای هوایی قوانین حمل حیوانات خانگی در سفرهای هوایی
ارزان ترین و گران ترین زمان سفر به دبی ارزان ترین و گران ترین زمان سفر به دبی
7 مرکز خرید استانبول 7 مرکز خرید استانبول
بهترین کشورها برای زندگی در 2024 بهترین کشورها برای زندگی در 2024
لذت سفر با تور بالی اندونزی لذت سفر با تور بالی اندونزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348